Jedynie prawda jest ciekawa


Po wyborach we Włoszech: Znaczne poparcie dla eurosceptyków. To ostrzeżenie dla UE!

05.03.2018
italy05032018
Po wyborach we Włoszech: Znaczne poparcie dla eurosceptyków. To ostrzeżenie dla UE!

Wstępne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych we Włoszech, w których znaczne poparcie uzyskały partie eurosceptyczne, wskazują na odrzucenie przez obywateli Włoch autorytetu Brukseli - komentuje w poniedziałek brytyjski dziennik "The Guardian".

Bez względu na to, czy rezultatem wyborów będzie zawieszony parlament, czy też po przeliczeniu głosów na mandaty koalicji centroprawicowej uda się uzyskać większość parlamentarną, wynik ten oznaczać będzie "odrzucenie Brukseli przez włoskich wyborców" - pisze "Guardian".

Dziennik podkreśla, że w niedzielnych wyborach doszło do wyniesienia dwóch relatywnie nowych partii, które dotąd uważano za marginalne: antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd, z wynikiem ok. 31 proc., oraz antyimigranckiej i eurosceptycznej Ligi Północnej, która przebiła oczekiwania i pokonała partnera koalicyjnego Forza Italia.

W przeciwieństwie do Brytyjczyków, Włosi nie poparliby wyjścia ich kraju z UE czy referendum o opuszczeniu strefy euro, ale ich poparcie dla partii populistycznych, które wyrażały otwartość na takie referendum, jest ważnym barometrem nastrojów w kraju - zaznacza dziennik.

Ruch Pięciu Gwiazd do niedawna popierał referendum w kwestii euro, ale złagodził retorykę przed wyborami, być może dając Włochom - generalnie sceptycznym wobec pomysłu opuszczenia strefy euro - poczucie komfortu - pisze "Guardian".

Z kolei lider Ligi Północnej Matteo Salvini co prawda wykluczył w poniedziałek referendum w sprawie euro, ale powiedział, że projekt wspólnej waluty jest skazany na porażkę - zaznacza dziennik.

Również "The Telegraph" komentuje wynik włoskich wyborów jako cios wymierzony w Brukselę i UE jako taką, którą Włosi obwiniają za trwający dekadę marazm gospodarczy w kraju oraz porażkę w kontroli migracji.

Gazeta zwraca też uwagę na związek między wynikiem wyborów a trwającymi negocjacjami dotyczącymi Brexitu.

"Jak szybko zauważyli zwolennicy Brexitu pokroju Nigela Farage'a, wiele z rzeczywistych niepokojów Włoch odzwierciedla kwestie, które skłoniły Wielką Brytanię do zagłosowania za wyjściem z UE, ale błędem byłoby myślenie, że to +zwycięstwo+ dla nastrojów antyestablishmentowych, anty-euro pomoże obecnym negocjacjom na temat Brexitu. Wręcz przeciwnie" - pisze "Telegraph".(PAP)

ami/ mal/


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook