Jedynie prawda jest ciekawa

Po poparcie do USA

17.11.2011

Plan wyrębu lasu w podmoskiewskich Chimkach jest przedmiotem protestów rosyjskich ekologów. Wśród nich główną rolę odgrywa Eugenia Czyrikowa. Swoją determinacją pomieszała ona szyki władzom, które chcą, aby w miejsce lasu była szosa.

W sprawie ratowania lasu Czyrikowa udała się do USA. Spotkała się tam z wiceprezydentem Joe Bidenem oraz zastępcą sekretarza stanu ds. praw człowieka Michaelem Posnerem. Liczy na to, że problemy ekologiczne mogą stać się powodem amerykańskich nacisków na Moskwę.

Możliwości Czyrikowej w Rosji są ograniczone. Zwłaszcza, że nie stoją za nią żadne organizacje, z którymi podejmujący w tej sprawie urzędnicy muszą się liczyć. Wyrąb lasu można odłożyć w czasie, ale jego los wydaje się przesądzony.

Czyrikowa traktuje swoją batalię tylko jako jeden z elementów walki z reżimem Władimira Putina. Decyzję tego polityka o ponownym objęciu prezydentury działaczka ekologiczna uważa za trik. Jej zdaniem, nawet społeczeństwo rosyjskie – przyzwyczajone do tego, że jest traktowane jak „bydło” – czegoś takiego się nie spodziewało.

Reuters/FM

[Fot. Sxc.hu]

Słowa kluczowe:

USA

Warto poczytać

 1. bundestag224092017 24.09.2017

  Rozpoczęły się wybory do Bundestagu - Merkel faworytem

  W niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory parlamentarne

 2. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 3. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 4. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 5. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook