Jedynie prawda jest ciekawa

Po poparcie do USA

17.11.2011

Plan wyrębu lasu w podmoskiewskich Chimkach jest przedmiotem protestów rosyjskich ekologów. Wśród nich główną rolę odgrywa Eugenia Czyrikowa. Swoją determinacją pomieszała ona szyki władzom, które chcą, aby w miejsce lasu była szosa.

W sprawie ratowania lasu Czyrikowa udała się do USA. Spotkała się tam z wiceprezydentem Joe Bidenem oraz zastępcą sekretarza stanu ds. praw człowieka Michaelem Posnerem. Liczy na to, że problemy ekologiczne mogą stać się powodem amerykańskich nacisków na Moskwę.

Możliwości Czyrikowej w Rosji są ograniczone. Zwłaszcza, że nie stoją za nią żadne organizacje, z którymi podejmujący w tej sprawie urzędnicy muszą się liczyć. Wyrąb lasu można odłożyć w czasie, ale jego los wydaje się przesądzony.

Czyrikowa traktuje swoją batalię tylko jako jeden z elementów walki z reżimem Władimira Putina. Decyzję tego polityka o ponownym objęciu prezydentury działaczka ekologiczna uważa za trik. Jej zdaniem, nawet społeczeństwo rosyjskie – przyzwyczajone do tego, że jest traktowane jak „bydło” – czegoś takiego się nie spodziewało.

Reuters/FM

[Fot. Sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook