Jedynie prawda jest ciekawa


Po kolejnym skandalu Lidl oficjalnie: Usuwanie religijnych symboli to część strategii wizerunkowej

16.10.2017

Tym razem usunięto krzyż z kościoła we włoskim mieście Dolceaqua. Klienci i internauci bardzo szybko zorientowali się w manipulacji, skargę złożył nawet burmistrz włoskiego miasteczka. Do zarzutów odniósł się Lidl, który przyznał, że usuwanie religijnych symboli jest częścią ich strategii wizerunkowej w Europie.

Promocyjny plakat ze zmienioną panoramą miasta powieszono w sklepie Lidla w miejscowości Camporosso. Według włoskiej agencji ANSA, "krzyży nie pokazano żeby nie urazić religijnej wrażliwości niechrześcijańskich klientów". Przeciwko temu zaprotestował burmistrz Dolceaqua Fulvio Gazzola, który zapowiedział, że w przypadku braku reakcji Lidla sprawa trafi do sądu.

- Pokażcie Dolceacqua takim, jakim ono jest. Jak nie chcecie pokazywać krzyży, to pokażcie zdjęcie naszego zamku. Lidl twierdzi, że usuwanie religijnych symboli jest częścią ich strategii wizerunkowej tak we Włoszech, jak i całej Europie. Niech robią co chcą, ale niech nie psują zdjęć - cytuje słowa burmistrza włoska prasa.

Après la Grèce, l'Italie ! Pour plaire à sa clientèle muzz, #Lidl supprime des croix et provoque la colère du maire de #Dolceaqua.#boycott pic.twitter.com/2cvWPYPIFC

Przypomnijmy, z podobną sprawą mieliśmy do czynienia wówczas, gdy na opakowaniach produktów w Lidlu pojawił się grecki klasztor w Santorini, z którego w przeszłości także zniknął krzyż.

Usunięty krzyż na produktach Lidla to nie pierwszy przypadek, w którym symbole chrześcijańskie są celowo usuwane w reklamach.

W 2014 roku dwukrotnie doszło przypadków usuwania krzyża z… Giewontu. Za pierwszym razem dokonało tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim spocie, zaś za drugim krzyż został wymazany z okładki miesięcznika „Welcome to Cracow & Małopolska”, promującego ten rejon Polski. 

Czy symbol męczeństwa i śmierci Chrystusa jest aż tak niewygodnym znakiem dla współczesnej Europy?

 

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook