Jedynie prawda jest ciekawa


Po kolejnym skandalu Lidl oficjalnie: Usuwanie religijnych symboli to część strategii wizerunkowej

16.10.2017

Tym razem usunięto krzyż z kościoła we włoskim mieście Dolceaqua. Klienci i internauci bardzo szybko zorientowali się w manipulacji, skargę złożył nawet burmistrz włoskiego miasteczka. Do zarzutów odniósł się Lidl, który przyznał, że usuwanie religijnych symboli jest częścią ich strategii wizerunkowej w Europie.

Promocyjny plakat ze zmienioną panoramą miasta powieszono w sklepie Lidla w miejscowości Camporosso. Według włoskiej agencji ANSA, "krzyży nie pokazano żeby nie urazić religijnej wrażliwości niechrześcijańskich klientów". Przeciwko temu zaprotestował burmistrz Dolceaqua Fulvio Gazzola, który zapowiedział, że w przypadku braku reakcji Lidla sprawa trafi do sądu.

- Pokażcie Dolceacqua takim, jakim ono jest. Jak nie chcecie pokazywać krzyży, to pokażcie zdjęcie naszego zamku. Lidl twierdzi, że usuwanie religijnych symboli jest częścią ich strategii wizerunkowej tak we Włoszech, jak i całej Europie. Niech robią co chcą, ale niech nie psują zdjęć - cytuje słowa burmistrza włoska prasa.

Après la Grèce, l'Italie ! Pour plaire à sa clientèle muzz, #Lidl supprime des croix et provoque la colère du maire de #Dolceaqua.#boycott pic.twitter.com/2cvWPYPIFC

Przypomnijmy, z podobną sprawą mieliśmy do czynienia wówczas, gdy na opakowaniach produktów w Lidlu pojawił się grecki klasztor w Santorini, z którego w przeszłości także zniknął krzyż.

Usunięty krzyż na produktach Lidla to nie pierwszy przypadek, w którym symbole chrześcijańskie są celowo usuwane w reklamach.

W 2014 roku dwukrotnie doszło przypadków usuwania krzyża z… Giewontu. Za pierwszym razem dokonało tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim spocie, zaś za drugim krzyż został wymazany z okładki miesięcznika „Welcome to Cracow & Małopolska”, promującego ten rejon Polski. 

Czy symbol męczeństwa i śmierci Chrystusa jest aż tak niewygodnym znakiem dla współczesnej Europy?

 

Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 2. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 3. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 4. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 5. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook