Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS walczy o polskich rolników w Brukseli

25.06.2012

W Parlamencie Europejskim odbyło się międzyparlamentarne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. przyszłości wspólnej polityki rolnej z udziałem przewodniczących komisji rolnictwa parlamentów narodowych wszystkich krajów członkowskich.

Polskę reprezentowali na tym posiedzeniu: były minister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Krzysztof Jurgiel - Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz senator Jerzy Chróścikowski - Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obaj będący członkami parlamentarnego Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Występujący w debacie senator PiS Jerzy Chróścikowski i Poseł PiS Krzysztof Jurgiel poruszyli problem dyskryminującej nierówności w dopłatach bezpośrednich i odwołali się do podjętych przez Sejm i Senat RP uchwał podjętych z inicjatywy PiS, wzywających do położenia kresu dyskryminacji i wprowadzenia sprawiedliwego systemu dystrybucji dopłat bezpośrednich.

Poseł Krzysztof Jurgiel powiedział:

- Zwróciłem dziś uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze, wyrównanie dopłat dla rolników w całej UE. Po drugie likwidacja kwot mlecznych doprowadzi do upadku wielu gospodarstw, natomiast, jeśli chodzi o likwidację kwot cukrowych, nie jesteśmy jeśli chodzi o produkcję cukru w EU samowystarczalni, dlatego Polska powinna uzyskać większą kwotę. Po trzecie, przyjęte rozwiązania nie zapewniają właściwego rozwoju obszarów wiejskich, poprzez brak udziału w finansowaniu tych obszarów z polityki spójności.

Senator Jerzy Chróścikowski stwierdził:

- Dzisiejsza debata dała nam możliwość poznania stanowisk innych krajów, ale również wyrażenie swojego stanowiska. Przedstawiłem nasze uwagi do pakietu legislacyjnego. Przypomniałem o uchwale Sejmu i Senatu z lutego, kiedy zwrócono uwagę na praktyki dyskryminacyjne wobec rolników zależnie od kraju pochodzenia.

W tej samej kwestii wystąpił również wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa PE europoseł Janusz Wojciechowski, który stanowczo zaznaczył, że nierówny i dyskryminujący system dopłat jest niezgodny z przepisami traktatowymi, w szczególności z zasadą niedyskryminacji obywateli UE ze względu na ich przynależność państwową.

- Wśród wielu ważnych kwestii dla Polski kluczowa sprawa to wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników. Przy nierównym systemie dopłat Polska wieś nie ma przyszłości i nie wytrzyma nierównej konkurencji. Dyskryminacja rolników nowych państw członkowskich nie może mieć miejsca, jest nie do zaakceptowanie i niezgodna z prawem UE. Komisja czy  przedstawiciele starych krajów członkowskich nie maja argumentów prawnych przeciwko takiemu zarzutowi. Tu również chodzi o równe i godne traktowanie naszych obywateli w UE i naszych rolników

- powiedział poseł PiS do PE Janusz Wojciechowski.

ruk, EKiR

[Fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

rolnictwo

,

dopłaty

,

UE

Warto poczytać

 1. nc,vnx,cmvn,mx 24.10.2016

  Katastrofa samolotu na Malcie

  Co najmniej pięć osób zginęło, gdy w poniedziałek na Malcie niewielki samolot rozbił się zaraz po wystartowaniu.

 2. calaisSIkolejka 24.10.2016

  Koniec "dżungli" w Calais

  Francuskie służby rozpoczęły w poniedziałek rano ewakuację obozowiska migrantów w Calais, zwanego "dżunglą" - poinformowały władze prefektury Pas-de-Calais. Przed ośrodkiem rejestracyjnym ustawiły się kilkusetosobowe kolejki. Likwidacja obozu ma trwać tydzień.

 3. mid-16a22015 23.10.2016

  Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

  Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

 4. mid-epa05599425 23.10.2016

  Duda w Budapeszcie: Węgrzy mieli dość prześladowania

  Prezydent przemawiał na placu Lajosa Kossutha z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego.

 5. mid-epa05596195 23.10.2016

  Ofensywa na Mosul

  Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

 6. mid-16a23056 23.10.2016

  Prezydent na Węgrzech: "Nie pozwolimy odebrać sobie suwerenności"

  "Od ponad 250 lat mówimy: „Polak Węgier dwa bratanki”, ale to także historia wielkiej węgierskiej pomocy dla nas w 1920, w 1939, potem w latach II wojny światowej".

 7. mid-epa05597316 23.10.2016

  Papież pozdrowił uczestników narodowej pielgrzymki

  Franciszek pozdrowił kilka tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański. To ostatni dzień pielgrzymki dziękczynnej za wizytę papieża i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook