Jedynie prawda jest ciekawa


PiS walczy o polskich rolników w Brukseli

25.06.2012

W Parlamencie Europejskim odbyło się międzyparlamentarne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. przyszłości wspólnej polityki rolnej z udziałem przewodniczących komisji rolnictwa parlamentów narodowych wszystkich krajów członkowskich.

Polskę reprezentowali na tym posiedzeniu: były minister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Krzysztof Jurgiel - Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz senator Jerzy Chróścikowski - Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obaj będący członkami parlamentarnego Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Występujący w debacie senator PiS Jerzy Chróścikowski i Poseł PiS Krzysztof Jurgiel poruszyli problem dyskryminującej nierówności w dopłatach bezpośrednich i odwołali się do podjętych przez Sejm i Senat RP uchwał podjętych z inicjatywy PiS, wzywających do położenia kresu dyskryminacji i wprowadzenia sprawiedliwego systemu dystrybucji dopłat bezpośrednich.

Poseł Krzysztof Jurgiel powiedział:

- Zwróciłem dziś uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze, wyrównanie dopłat dla rolników w całej UE. Po drugie likwidacja kwot mlecznych doprowadzi do upadku wielu gospodarstw, natomiast, jeśli chodzi o likwidację kwot cukrowych, nie jesteśmy jeśli chodzi o produkcję cukru w EU samowystarczalni, dlatego Polska powinna uzyskać większą kwotę. Po trzecie, przyjęte rozwiązania nie zapewniają właściwego rozwoju obszarów wiejskich, poprzez brak udziału w finansowaniu tych obszarów z polityki spójności.

Senator Jerzy Chróścikowski stwierdził:

- Dzisiejsza debata dała nam możliwość poznania stanowisk innych krajów, ale również wyrażenie swojego stanowiska. Przedstawiłem nasze uwagi do pakietu legislacyjnego. Przypomniałem o uchwale Sejmu i Senatu z lutego, kiedy zwrócono uwagę na praktyki dyskryminacyjne wobec rolników zależnie od kraju pochodzenia.

W tej samej kwestii wystąpił również wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa PE europoseł Janusz Wojciechowski, który stanowczo zaznaczył, że nierówny i dyskryminujący system dopłat jest niezgodny z przepisami traktatowymi, w szczególności z zasadą niedyskryminacji obywateli UE ze względu na ich przynależność państwową.

- Wśród wielu ważnych kwestii dla Polski kluczowa sprawa to wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników. Przy nierównym systemie dopłat Polska wieś nie ma przyszłości i nie wytrzyma nierównej konkurencji. Dyskryminacja rolników nowych państw członkowskich nie może mieć miejsca, jest nie do zaakceptowanie i niezgodna z prawem UE. Komisja czy  przedstawiciele starych krajów członkowskich nie maja argumentów prawnych przeciwko takiemu zarzutowi. Tu również chodzi o równe i godne traktowanie naszych obywateli w UE i naszych rolników

- powiedział poseł PiS do PE Janusz Wojciechowski.

ruk, EKiR

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook