Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS walczy o polskich rolników w Brukseli

25.06.2012

W Parlamencie Europejskim odbyło się międzyparlamentarne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. przyszłości wspólnej polityki rolnej z udziałem przewodniczących komisji rolnictwa parlamentów narodowych wszystkich krajów członkowskich.

Polskę reprezentowali na tym posiedzeniu: były minister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Krzysztof Jurgiel - Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz senator Jerzy Chróścikowski - Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obaj będący członkami parlamentarnego Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Występujący w debacie senator PiS Jerzy Chróścikowski i Poseł PiS Krzysztof Jurgiel poruszyli problem dyskryminującej nierówności w dopłatach bezpośrednich i odwołali się do podjętych przez Sejm i Senat RP uchwał podjętych z inicjatywy PiS, wzywających do położenia kresu dyskryminacji i wprowadzenia sprawiedliwego systemu dystrybucji dopłat bezpośrednich.

Poseł Krzysztof Jurgiel powiedział:

- Zwróciłem dziś uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze, wyrównanie dopłat dla rolników w całej UE. Po drugie likwidacja kwot mlecznych doprowadzi do upadku wielu gospodarstw, natomiast, jeśli chodzi o likwidację kwot cukrowych, nie jesteśmy jeśli chodzi o produkcję cukru w EU samowystarczalni, dlatego Polska powinna uzyskać większą kwotę. Po trzecie, przyjęte rozwiązania nie zapewniają właściwego rozwoju obszarów wiejskich, poprzez brak udziału w finansowaniu tych obszarów z polityki spójności.

Senator Jerzy Chróścikowski stwierdził:

- Dzisiejsza debata dała nam możliwość poznania stanowisk innych krajów, ale również wyrażenie swojego stanowiska. Przedstawiłem nasze uwagi do pakietu legislacyjnego. Przypomniałem o uchwale Sejmu i Senatu z lutego, kiedy zwrócono uwagę na praktyki dyskryminacyjne wobec rolników zależnie od kraju pochodzenia.

W tej samej kwestii wystąpił również wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa PE europoseł Janusz Wojciechowski, który stanowczo zaznaczył, że nierówny i dyskryminujący system dopłat jest niezgodny z przepisami traktatowymi, w szczególności z zasadą niedyskryminacji obywateli UE ze względu na ich przynależność państwową.

- Wśród wielu ważnych kwestii dla Polski kluczowa sprawa to wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników. Przy nierównym systemie dopłat Polska wieś nie ma przyszłości i nie wytrzyma nierównej konkurencji. Dyskryminacja rolników nowych państw członkowskich nie może mieć miejsca, jest nie do zaakceptowanie i niezgodna z prawem UE. Komisja czy  przedstawiciele starych krajów członkowskich nie maja argumentów prawnych przeciwko takiemu zarzutowi. Tu również chodzi o równe i godne traktowanie naszych obywateli w UE i naszych rolników

- powiedział poseł PiS do PE Janusz Wojciechowski.

ruk, EKiR

[Fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

rolnictwo

,

dopłaty

,

UE

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook