Jedynie prawda jest ciekawa


Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

22.01.2018
pentagon22012018
Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

W listopadzie 2015 roku rosyjska telewizja pokazały segment, w którym ujawniono, że Rosjanie opracowują bezzałogowy okręt podwodny wyposażony w ogromną głowicę termojądrową. Kreml stwierdził później, że jego wyemitowanie było pomyłką, ale nie zdementował faktu pracy nad taką bronią. Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

Wbrew doniesieniom medialnym nowa rosyjska broń, nazwana Status-6, nie jest torpedą. To mały, bezzałogowy okręt podwodny o długości 24 metrów i średnicy niemal dwóch. Najprawdopodobniej będzie napędzany małym reaktorem atomowym, co pozwoli mu na przepłynięcie do 10 tysięcy kilometrów na głębokości do kilometra z maksymalną prędkością 56 węzłów (ok. 103 km/h). Według rosyjskiej telewizji będzie ona podwieszana na zewnątrz okrętu klasy Sarow – najnowszego typu rosyjskich okrętów spalinowo-elektrycznych – lub z wewnętrznych wyrzutni nowych okrętów atomowych klasy Chabarowsk, które zdaniem części ekspertów są opracowywane specjalnie w tym celu.

Największa bomba w dziejach

Jednak to nie zasięg czy prędkość nowej broni są najbardziej przerażające, a jej głowica. Według amerykańskiego wywiadu jej moc może sięgać nawet 100 megaton – czyli jej wybuch stanowiłby równoważnik detonacji 100 milionów ton trotylu. Dla porównania Little Boy, bomba zrzucona na Hiroszimę, miała moc równą 15 tysiącom ton trotylu. Największy dotychczas ładunek termojądrowy, zdetonowana w 1961 roku Car-bomba, miała moc 50 megaton, a jej eksplozja była odczuwalna nawet na Alasce. Być może nowy ładunek jest oparty na tamtej technologii. Car-bomba była bowiem projektowana z myślą o osiągnięciu 100 megaton mocy, jednak zmieniono to w obawie o skalę opadu radioaktywnego po teście.

Nowa broń Rosjan w założeniu ma być przeznaczona do niszczenia miast znajdujących się na wybrzeżu. Eksplozja ma nastąpić pod wodą, a oprócz samej fali uderzeniowej bomba ma wywołać katastrofalne tsunami, którego fale sięgną osiągną nawet pół kilometra wysokości. Dla porównania fale tsunami, które uderzyło w Japonię w 2011 roku osiągały zaledwie 40 metrów. Według wywiadu Status-6 jest również tzw. brudną bombą. Zawiera w sobie, oprócz normalnego ładunku nuklearnego, izotopy kobaltu-60. Oznacza to, że teren jej wybuchu nie będzie nadawał się do zamieszkania przez setki lat.

Torpedy z ładunkiem nuklearnym nie są nową technologią i podczas Zimnej Wojny obie strony miały je w swoich arsenałach. Jednak wcześniejsze modele, jak amerykański Mark 45 czy rosyjska T5 były bronią przeznaczoną do niszczenia floty przeciwnika, a nie jego miast. Wykorzystanie okrętu podwodnego jako nośnika głowicy termojądrowej zapewne ma związek z rozwojem amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Nie ma obrony

Jeżeli Status-6 faktycznie wejdzie do służby to postawi amerykańską marynarkę w trudnej sytuacji. Jej wykrycie nie będzie dla niej problemem – eksperci są zgodni, że tak małej jednostki nie da się wyciszyć, więc istniejące sonary zauważą ją bez większego problemu. Amerykanie nie mają jednak na razie technologii, która pozwoliłaby im zatrzymać zbliżający się do wybrzeża okręt bez ryzyka, że wybuchnie. A ewentualny wybuch głowicy o tej mocy następujący w wodach terytorialnych USA lub dowolnego innego miasta byłby katastrofą na niewyobrażalną skalę.

Na chwilę obecną nie wiadomo jaki jest stan zaawansowania prac nad Statusem-6. Jednak jego ukończenie i wprowadzenie do służby to raczej nie jest kwestia najbliższych miesięcy. Tym bardziej, że według raportu Pentagonu nie jest to jedyna nowa broń nuklearna nad jaką pracują Rosjanie. Kreml chce zmodernizować cały arsenał nuklearny – głowice przenoszone przez samoloty, okręty podwodne i rakiety odpalane z lądu. Dodatkowo Rosjanie chcą opracować dwa nowe typy pocisków międzykontynentalnych oraz hipersoniczny pojazd szybujący – niezwykle szybki, osiągający prędkość nawet 10 mach, suborbitalny bombowiec atomowy. Tak ambitne plany muszą się skończyć tym, że prace nad Status-6 będą trwać dłużej z racji braku środków. Dzięki temu USA ma czas na opracowanie metod obrony przed tym całkiem nowym, śmiertelnym zagrożeniem.

Wiktor Młynarz

fot. David B. Gleason from Chicago, IL - The Pentagon, CC BY-SA 2.0

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook