Jedynie prawda jest ciekawa

Pekin: Władze cenzurują informacje o powodzi

24.07.2012

Lu Wei, mało znany szef wydziału propagandy w Pekinie nakazał mediom nie informować o tragicznych skutkach powodzi, która dotknęła Chiny. Dziennikarze mają pisać o powodzi tylko w pozytywny sposób. Zabroniona jest także krytyka władz.

Chińskie media mają informować o powodzi jedynie w sposób pozytywny. W jaki sposób mają to uczynić? Można pisać i mówić o bohaterskich czynach oraz o sprawnej akcji ratowniczej. O ofiarach i zniszczeniach – nie.

Agencja AFP pisze, powołując się na wpisy na blogach rozwścieczonych pekińczyków, że niektóre osoby mogły uniknąć śmierci, gdyby ostrzeżenia o powodzi zostały wydane odpowiednio wcześnie, a systemy odprowadzania wody były zmodernizowane.

W swoich komentarzach internauci narzekają na niewystarczającą reakcję władz, a także krytykują tak przyziemne sprawy jak system odprowadzania wody w stolicy Chin.

Straty jakie przyniosła Chinom powódź przekraczają 1,6 mld dolarów. Z powodu żywiołu ewakuowano też ponad 65 tys. ludzi. To największa powódź w Pekinie od 61 lat. W całym kraju w wyniku powodzi zginęło co najmniej 95 osób.

sv, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Chiny

,

Pekin

,

powódź

,

propaganda

,

Lu Wei

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook