Jedynie prawda jest ciekawa

Pekin: Władze cenzurują informacje o powodzi

24.07.2012

Lu Wei, mało znany szef wydziału propagandy w Pekinie nakazał mediom nie informować o tragicznych skutkach powodzi, która dotknęła Chiny. Dziennikarze mają pisać o powodzi tylko w pozytywny sposób. Zabroniona jest także krytyka władz.

Chińskie media mają informować o powodzi jedynie w sposób pozytywny. W jaki sposób mają to uczynić? Można pisać i mówić o bohaterskich czynach oraz o sprawnej akcji ratowniczej. O ofiarach i zniszczeniach – nie.

Agencja AFP pisze, powołując się na wpisy na blogach rozwścieczonych pekińczyków, że niektóre osoby mogły uniknąć śmierci, gdyby ostrzeżenia o powodzi zostały wydane odpowiednio wcześnie, a systemy odprowadzania wody były zmodernizowane.

W swoich komentarzach internauci narzekają na niewystarczającą reakcję władz, a także krytykują tak przyziemne sprawy jak system odprowadzania wody w stolicy Chin.

Straty jakie przyniosła Chinom powódź przekraczają 1,6 mld dolarów. Z powodu żywiołu ewakuowano też ponad 65 tys. ludzi. To największa powódź w Pekinie od 61 lat. W całym kraju w wyniku powodzi zginęło co najmniej 95 osób.

sv, PAP

[Fot. PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook