Jedynie prawda jest ciekawa


PE znów debatował o Polsce

14.12.2016

Znów pustki na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Parlamencie Europejskim w Strasburgu zakończyła się debata poświęcona sytuacji w Polsce. Liberałowie i zieloni, którzy wnioskowali o debatę chcieli, by dotyczyła ona nie tylko sporu konstytucyjnego, ale także ustawy o zgromadzeniach publicznych. Polski rząd uważa, że debata jest bezzasadna.

Jak zwykle w przypadku debat o Polsce, na których wyjątkowo zależy przedstawicielom polskiej opozycji, tym razm na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego też trudno było znaleźć więcej niż kilkunastu europarlamentarzysów.

„Jest zagrożenie, że kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce się pogłębi po przyjęciu nowych ustaw w tej sprawie” — mówił na początku debaty Frans Timmermans, przewodniczący Komisji Europejskiej.

„7 października Komisja otrzymała odpowiedź od polskiego rządu. Jednak w tej odpowiedzi nie ogłoszono żadnych nowych działań polskich władz, by odnieść się do problemów, na które wskazała KE. Raczej wyjaśniono, dlaczego polski rząd nie zgadza się z opinią KE, wyrażoną w zalecenia” — dodawał holenderski polityk.

Swój kraj atakował też europoseł Lewandowski z Platformy Obywatelskiej:

„Ta władza wzięła się z demokratycznego mandatu, ale mandat mniej niż 20 proc. uprawnionych do głosowania nie usprawiedliwia kroczącego zamachu stanu na instytucje państwa prawa, społeczeństwa obywatelskiego, zdrowej gospodarki, nie usprawiedliwia rujnowania pozycji Polski w świecie” — powiedział.

Timmermansowi i Lewandowskiemu odpowiedział prof. Ryszard Legutko.

„Znowu robicie państwo orwellowski spektakl. Mam nadzieje, że ostatni. Jak poprzednio, cała ta decyzja o debacie nt. Polski jest bezsensowna, niesprawiedliwa, skrajnie stronnicza i niczym niepoparta” – mówił prof. Ryszard Legutko.

Tłumaczył też nieprawdy nt. sytuacji polskich kobiet.

„Polska jest na ostatnim miejscu w tym niechlubnym rankingu. Pana ojczyzna panie przewodniczący Timmermans jest wysoko w tym rankingu. Zajmijmy się może takimi krajami jak Holandia, jak Belgia i przestaniemy zajmować się Polską. Przyjedźcie do Polski i może nauczycie się tego jak należy dbać o prawa kobiet. Podobno na naukę nigdy nie jest za późno, choć ta zasada może nie obowiązywać elit europejskich” – powiedział Legutko.

Polski bronił również Syed Kamall, brytyjski europoseł.

„Kolejna sesja po to, by Parlament Europejski pouczał naród polski i rząd polski, co do tego jak ma wyglądać demokracja.. Gdy poucza się rząd wybrany w demokratycznych wyborach, to poucza się też ludzi, którzy na ten rząd głosowali. Dlatego ludzie czują się oderwani od Brukseli” — powiedział.

„Lewica lubi pouczać. Jesteście pełni hipokryzji i popieraliście rządy tyranów w przeszłości. Członkowie polskiego rządu wiele lat walczyli, by zrzucić kajdany opresji komunistycznej. Ta izba nie ma żadnej roli od odegrania. Wprowadzamy tylko niepotrzebna polaryzację. Partie opozycyjne, które przegrały w Polsce atakują swój rząd w Brukseli i Strasburgu i zapominają, że Trybunał Konstytucyjny wyglądał tak samo i nie stosował norm międzynarodowych, co do regulacji medialnych. Ta wyciągnięta dłoń zaczyna przypominać pięść, która chce kontrolować. Wielu odważnych Polaków, którzy walczyli z komunizmem, widzą, że Bruksela jest bardziej mistrzem niż partnerem” — mówił.

Debatę podsumował Frans Timmermans, szef Komisji Europejskiej. Przekonywał, że nie można rzucać kłód pod nogi Trybunałowi Konstytucyjnemu.

„Przede wszystkim, po tych bolesnych doświadczeniach z początku ubiegłego wieku, wolna część Europy szybko zrozumiała, że możliwe jest posługiwanie się demokracją, by walczyć z praworządnością. Mam większość więc ja dyktuję warunki gry. Rada Europy zawsze mówiła, że w każdej demokracji należy uznać pewne ograniczenia. Mamy podział władzy i mamy kontrolę, którą sprawuje niezawisłe sądownictwo. To podstawa systemu demokratycznego w Europie” – mówił Timmermans.

„Gdy zniknęła Żelazna Kurtyna Polska wpisała się w te zasady. (…) podstawową zasadą jest to, że szanujemy praworządność. Szanujemy demokrację, ale nie wykorzystujemy tych zasada jednej przeciwko drugiej. Nie rozumiem dlaczego niektórzy mają usta pełne słowa wolność, a wypowiadają się przeciwko praworządności, przeciwko wolności” – mówił.

„Pan Legutko przez 8 minut rozprawiał się z kwestiami, które są tutaj dyskutowane. Nie odniósł się do naszych poszczególnych zaleceń względem rządów. Jeżeli szanujemy zasadę trójpodziału władzy, to nie może być tak, że wybieramy sobie smakowite kąski i publikujemy te orzeczenia, które nam się podobają, a resztę chowamy do szuflady” – powiedział.

„Nie można rzucać kłód pod nogi obecnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. On jest arbitrem, rząd powinien uznawać orzeczenia tego trybunału” – twierdził.

„Jestem też komisarzem w imieniu Polski. Może nie byłoby mnie na tej ziemi gdyby nie ofiara krwi polskich żołnierzy. (…) Polska musi być wolna i niezależna, a nigdy nie była tak wolna i niezależna jak teraz, gdy jest członkiem Unii Europejskiej” – mówił Timmermans.Platforma Obywatelska nie kryła dumy ze sprowokowanego przez siebie wydarzenia.

Mly/wPolityce.pl

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. dudatbilsisi 26.05.2018

  Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

  Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

 2. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 3. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 4. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 5. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 6. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 7. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 8. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook