Jedynie prawda jest ciekawa


PE przeciwny represjom na Białorusi

06.04.2017

Parlement Europejski potępił w czwartek stłumienie pokojowych protestów na Białorusi i skrytykował nieuzasadnione użycie siły, również wobec kobiet i osób starszych. Europosłowie potępili represje i ostrzegli Mińsk, że UE może znowu sięgnąć po sankcje.

"Władze powinny uwolnić wszystkich pokojowych demonstrantów i dziennikarzy, w przeciwnym wypadku UE powinna nałożyć sankcje na osoby odpowiedzialne (za represje)" - mówiła w czwartek w Strasburgu szwedzka socjaldemokratyczna europosłanka Soraya Post. 

Parlament Europejski przypomniał w przyjętej rezolucji o zatrzymaniu po fali protestów na Białorusi wielu działaczy opozycyjnych, aktywistów i dziennikarzy i zwrócił się do władz w Mińsku o niezwłoczne ujawnienie informacji o wszystkich osobach, które trafiły do aresztu.

Europosłowie podkreślili, że odnotowano 20 przypadków nękania reporterów telewizji Biełsat i 120 przypadków naruszeń praw dziennikarzy. Według niezależnych organizacji od początku marca na Białorusi zatrzymano 921 osób. Wobec 228 z nich zasądzono kary aresztu, a 150 osób - grzywny. Na areszt skazano ośmiu dziennikarzy, wobec 121 władze naruszyły prawo. 

"(Parlament Europejski) wzywa władze Białorusi do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich uczestników pokojowych demonstracji, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, działaczy społeczeństwa obywatelskiego i członków opozycji, którzy zostali zatrzymani w związku z obecną falą demonstracji, oraz do wycofania wszystkich zarzutów wobec nich" - czytamy w rezolucji. Parlament Europejski podkreślił, że stosowana przez władze Białorusi praktyka aresztowań prewencyjnych jest absolutnie niedopuszczalna. 

"Żadne okoliczności nie usprawiedliwiają użycia siły przeciw komukolwiek korzystającemu z przysługującego mu prawa do pokojowego protestu - wskazano w dokumencie. Represje, które naruszają prawo do wolności słowa i zgromadzeń, są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi i jej konstytucją". Europoseł PiS Kosma Złotowski mówił w czasie debaty, że trzeba chronić społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. 

"Lepiej, jeżeli na Białorusi jest UE, jest zachód Europy, niż Azja, niż Rosja. Lepiej dla nas jest mieć przyjazną Białoruś, dlatego chrońmy tych demonstrantów, których teraz (prezydent Alaksandr) Łukaszenka wsadza do więzienia" - apelował polityk. 

Litewski liberalny deputowany Petras Ausztreviczius ubolewał nad błędami UE w podejściu do władz w Mińsku. Europosłowie przypomnieli w rezolucji, że w lutym 2016 r. UE "w geście dobrej woli" zniosła większość sankcji wobec Białorusi, aby zachęcić ten kraj do poprawy sytuacji odnoszącej się do przestrzegania praw człowieka. 

"Polityka UE to powtarzające się błędy. To godne pożałowania" - ocenił Ausztreviczius.

Unijnej odwilży wobec Mińska bronił europoseł PO Bogdan Zdrojewski, zwracając uwagę, że Białoruś przestała wówczas być państwem, gdzie są więźniowie polityczni, podjęto wysiłki na rzecz ochrony powietrza i kontroli fitosanitarnej. Przyznał, że bez wątpienia sytuacja na Białorusi się pogarsza, ale nawoływał przy tym, by pamiętać, gdzie leży ten kraj i że jego najważniejszym partnerem jest Rosja. 

"Musimy uwzględnić fakt, że pogarszająca się sytuacja na Białorusi jest efektem nie działań polityków, ale oddolnym sprzeciwem społeczeństwa wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej, ale także politycznej" - argumentował Zdrojewski. Zaznaczył jednocześnie, że to politycy opozycyjni ponoszą negatywne konsekwencje reakcji samych władz Białorusi i jest to niepokojące. Zdrojewski podkreślił, że rezolucja nie jest jeszcze opowiedzeniem się za sankcjami, ale ostrzeniem, że droga, na jaką weszły władze w Mińsku, i nieadekwatne represje wobec opozycji mogą się zakończyć powrotem do sankcji. "Nikt na tej sali prawdopodobnie tego nie chce, ale ten głos PE jest niezwykle ważny, bo jest ostrzeżeniem" - oświadczył. 

Od połowy lutego w różnych miastach Białorusi dochodziło do protestów przeciwko tzw. podatkowi od pasożytnictwa, który muszą płacić osoby niepracujące dłużej niż pół roku. Początkowo protesty, nawet nieuzgadniane z władzami, były tolerowane, jednak wraz z ich nasileniem, rozpoczęły się zatrzymania i kary dla organizatorów i uczestników akcji. W czasie protestu w Mińsku z okazji Dnia Wolności 25 marca zatrzymano ok. 700 osób.


wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 3. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 4. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook