Jedynie prawda jest ciekawa


PE przeciwny represjom na Białorusi

06.04.2017

Parlement Europejski potępił w czwartek stłumienie pokojowych protestów na Białorusi i skrytykował nieuzasadnione użycie siły, również wobec kobiet i osób starszych. Europosłowie potępili represje i ostrzegli Mińsk, że UE może znowu sięgnąć po sankcje.

"Władze powinny uwolnić wszystkich pokojowych demonstrantów i dziennikarzy, w przeciwnym wypadku UE powinna nałożyć sankcje na osoby odpowiedzialne (za represje)" - mówiła w czwartek w Strasburgu szwedzka socjaldemokratyczna europosłanka Soraya Post. 

Parlament Europejski przypomniał w przyjętej rezolucji o zatrzymaniu po fali protestów na Białorusi wielu działaczy opozycyjnych, aktywistów i dziennikarzy i zwrócił się do władz w Mińsku o niezwłoczne ujawnienie informacji o wszystkich osobach, które trafiły do aresztu.

Europosłowie podkreślili, że odnotowano 20 przypadków nękania reporterów telewizji Biełsat i 120 przypadków naruszeń praw dziennikarzy. Według niezależnych organizacji od początku marca na Białorusi zatrzymano 921 osób. Wobec 228 z nich zasądzono kary aresztu, a 150 osób - grzywny. Na areszt skazano ośmiu dziennikarzy, wobec 121 władze naruszyły prawo. 

"(Parlament Europejski) wzywa władze Białorusi do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich uczestników pokojowych demonstracji, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, działaczy społeczeństwa obywatelskiego i członków opozycji, którzy zostali zatrzymani w związku z obecną falą demonstracji, oraz do wycofania wszystkich zarzutów wobec nich" - czytamy w rezolucji. Parlament Europejski podkreślił, że stosowana przez władze Białorusi praktyka aresztowań prewencyjnych jest absolutnie niedopuszczalna. 

"Żadne okoliczności nie usprawiedliwiają użycia siły przeciw komukolwiek korzystającemu z przysługującego mu prawa do pokojowego protestu - wskazano w dokumencie. Represje, które naruszają prawo do wolności słowa i zgromadzeń, są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi i jej konstytucją". Europoseł PiS Kosma Złotowski mówił w czasie debaty, że trzeba chronić społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. 

"Lepiej, jeżeli na Białorusi jest UE, jest zachód Europy, niż Azja, niż Rosja. Lepiej dla nas jest mieć przyjazną Białoruś, dlatego chrońmy tych demonstrantów, których teraz (prezydent Alaksandr) Łukaszenka wsadza do więzienia" - apelował polityk. 

Litewski liberalny deputowany Petras Ausztreviczius ubolewał nad błędami UE w podejściu do władz w Mińsku. Europosłowie przypomnieli w rezolucji, że w lutym 2016 r. UE "w geście dobrej woli" zniosła większość sankcji wobec Białorusi, aby zachęcić ten kraj do poprawy sytuacji odnoszącej się do przestrzegania praw człowieka. 

"Polityka UE to powtarzające się błędy. To godne pożałowania" - ocenił Ausztreviczius.

Unijnej odwilży wobec Mińska bronił europoseł PO Bogdan Zdrojewski, zwracając uwagę, że Białoruś przestała wówczas być państwem, gdzie są więźniowie polityczni, podjęto wysiłki na rzecz ochrony powietrza i kontroli fitosanitarnej. Przyznał, że bez wątpienia sytuacja na Białorusi się pogarsza, ale nawoływał przy tym, by pamiętać, gdzie leży ten kraj i że jego najważniejszym partnerem jest Rosja. 

"Musimy uwzględnić fakt, że pogarszająca się sytuacja na Białorusi jest efektem nie działań polityków, ale oddolnym sprzeciwem społeczeństwa wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej, ale także politycznej" - argumentował Zdrojewski. Zaznaczył jednocześnie, że to politycy opozycyjni ponoszą negatywne konsekwencje reakcji samych władz Białorusi i jest to niepokojące. Zdrojewski podkreślił, że rezolucja nie jest jeszcze opowiedzeniem się za sankcjami, ale ostrzeniem, że droga, na jaką weszły władze w Mińsku, i nieadekwatne represje wobec opozycji mogą się zakończyć powrotem do sankcji. "Nikt na tej sali prawdopodobnie tego nie chce, ale ten głos PE jest niezwykle ważny, bo jest ostrzeżeniem" - oświadczył. 

Od połowy lutego w różnych miastach Białorusi dochodziło do protestów przeciwko tzw. podatkowi od pasożytnictwa, który muszą płacić osoby niepracujące dłużej niż pół roku. Początkowo protesty, nawet nieuzgadniane z władzami, były tolerowane, jednak wraz z ich nasileniem, rozpoczęły się zatrzymania i kary dla organizatorów i uczestników akcji. W czasie protestu w Mińsku z okazji Dnia Wolności 25 marca zatrzymano ok. 700 osób.


wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook