Jedynie prawda jest ciekawa


Paryż żąda wyjaśnień ws. rezygnacji Polski z Caracali

07.10.2016

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian zamierza w najbliższych dniach (prawdopodobnie w poniedziałek) przyjechać do Warszawy, aby zażądać od polskich władz wyjaśnień ws. zerwanych negocjacji dotyczących zakupu śmigłowców Caracal, produkowanych przez Airbus Helicopters – pisze francuski dziennik ekonomiczny „La Tribune".

Według gazety strona francuska wciąż ma nadzieję, że uda jej się zmienić decyzję polskiego rządu w sprawie zakupu śmigłowców. Jak czytamy w „La Tribune" decyzja polskich władz jest „bardzo trudna do przełknięcia” dla Paryża. 

„Le Drian czuje się osobiście dotknięty odmową polskiego MON. Miał bardzo dobre relacje z poprzednim ministrem obrony Polski, Tomaszem Siemoniakiem. Angażował się na rzecz ożywienia Trójkąta Weimarskiego. Odkąd PiS doszedł do władzy relacje między Francją a Polską się znacznie pogorszyły. Podobnie złe są osobiste relacje między Le Drianem a Antonim Macierewiczem” - pisze gazeta. Według niej oferta Francji „była znakomita, a mimo tego Polacy ją odrzucili”. 

„To bolesny cios dla Airbus Group i Airbus Helicopters, które chciały zrobić z Polski piąty filar swojej linii produkcyjnej” - żali się „La Tribune”. Francuskie media nazywają zerwanie negocjacji przez polski rząd „zdradą", „zadaniem ciosu nożem" i „upokorzeniem Francji".Za tą reakcją kryje się motyw o wiele bardziej prozaiczny niż urażona duma narodowa. Airbus Helicopters ma od dłuższego czasu poważne problemy finansowe, brakuje zamówień i rezygnacja Polski z zakupu Caracali może oznaczać przyśpieszenie masowej redukcji personelu firmy, w chwili gdy prezydent Francois Hollande szykuje się do walki o reelekcję.**

A jednym z głównych filarów jego kampanii jest obietnica „ożywienia francuskiego przemysłu”, idąca w parze ze zmniejszeniem bezrobocia. Redukcję zatrudnienia w Airbus Helicopters zapowiedział dzień po zerwaniu przez Warszawę negocjacji ws. Caracali prezes spółki Guillaume Faury. Według francuskiego dziennika „Les Echos” firma problemy ma już od dawna, kontrakt z Polską opiewający na ok. 13,5 mld zł (3,14 mld euro) miał pozwolić jej odbić się nieco od dna. Liczba zamówień spadła w tym roku bowiem dramatycznie i spółka przewiduje, że ta trudna sytuacja utrzyma się także w 2017 r. 

„Przyczyny są znane. Oprócz załamania się sprzedaży ciężkich śmigłowców ze względu na kryzys w sektorze naftowym, Airbus Helicopters cierpi z powodu zakazu lotów dla śmigłowca H225 – cywilnej wersji Super Pumy – po tym jak jeden z nich rozbił się w kwietniu w Norwegii. A kontrakty z Chinami i Kuwejtem ruszą najwcześniej w 2018 r.” - wyjaśniają „Les Echos”. 

Minister obrony Francji wczoraj po raz kolejny podkreślił „solidarność europejską” i zaznaczył, że nie działa ona „tylko w jedną stronę”. Ministerstwo Rozwoju poinformowało 4 października, że zerwano negocjacje z firmą Airbus Helicopters ws. zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii.

>Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej” - napisano w komunikacie. 

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju w dokumencie, przez rok negocjacji „strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony". MR podkreśla też, że dla rządu priorytetem było zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego.

„Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe” - czytamy w komunikacie. Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych był jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej, kierowane jeszcze przez Tomasza Siemoniaka, w postępowaniu zakwalifikowało do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbusa - "Program EC-725 Caracal-Polska".

Do przetargu przystąpiły także zakłady PZL-Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland, ze śmigłowcem AW149 oraz Sikorsky z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk. Ich oferty zostały jednak odrzucone. MON jako przyczynę takiej decyzji podało niespełnienie wymogów formalnych.

Ryb, lesechos.fr, La Tribune, lefigaro.fr, PAP

Fot. [airbushelicopters.com]


Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook