Jedynie prawda jest ciekawa


Partia Schulza tonie. Socjaliści z rekordowo niskim poparciem

19.02.2018
SchulzFlickr
Partia Schulza tonie. Socjaliści z rekordowo niskim poparciem

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła w najnowszym sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA dla gazety "Bild" Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i stała się po raz pierwszy w historii drugą najsilniejszą partią w Niemczech.

Poparcie dla AfD w sondażu opublikowanym w poniedziałek na portalu dziennika "Bild" wzrosło wobec poprzedniego badania o 1 punkt procentowy do 16 procent, a poparcie dla SPD spadło o punkt do 15,5 procent.

- Cena, jaką SPD płaci za chaos w kierownictwie oraz kręty kurs, rośnie z dnia na dzień - skomentowała gazeta.

Blok chadecki CDU/CSU zyskał 2,5 punktu procentowego i cieszy się obecnie poparciem 32 proc. wyborców, czyli 0,9 punktu proc. poniżej swojego wyniku z ostatnich wyborów - wynika z sondażu.

W Niemczech trwa formowanie rządu. 7 lutego unia CDU/CSU i SPD osiągnęły porozumienie w sprawie umowy koalicyjnej, która będzie teraz przedmiotem referendum wśród wszystkich członków SPD. Głosowanie w trybie korespondencyjnym rusza we wtorek.

Po wrześniowych wyborach, w których SPD osiągnęła najgorszy w swojej historii wynik 20,5 procent, lider partii Martin Schulz wykluczył uczestniczenie w rządach z CDU/CSU, ale później pod naciskiem prezydenta Franka Waltera-Steinmeiera zmienił zdanie. Przeciwko ponownemu wejściu do rządu z chadekami jest jednak młodzieżowe skrzydło partii, tzw. Jusos.

Schulz zmieniał swoje decyzje również później; po podpisaniu umowy koalicyjnej z CDU/CSU zapowiedział, że obejmie w nowym rządzie funkcję ministra spraw zagranicznych, jednak po dwóch dniach zrezygnował z tego, a 13 lutego ogłosił rezygnację z natychmiastowym skutkiem z kierowania partią.

PAP
Fot: opposition24.de/Flickr

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook