Jedynie prawda jest ciekawa


Partia Pracy została zinfiltrowana przez komunistów, ostrzega była szefowa brytyjskiego wywiadu

15.10.2017

Wśród czołowych doradców Jeremiego Corbyna znajdują się ludzie, którzy w latach osiemdziesiątych chcieli obalić w UK demokrację i wprowadzić komunizm – ujawniła Stella Rimington, była szefowa brytyjskiego wywiadu MI5. Jej niespodziewane wyznanie wywołało falę spekulacji o kogo może chodzić.

Rimington jako pierwsza kobieta została szefem MI5 w 1991 roku. Była również pierwszą osobą na tym stanowisku, której tożsamość była jawna. Po przejściu na emeryturę w 1996 roku zajęła się karierą pisarską. Za swoje zasługi otrzymała Order Łaźni – trzecie najważniejsze brytyjskie oznaczenie.

Trockiści i rewolucjoniści

Podczas niedawnych targów literackich w Cheltenham Rimington powiedziała dziennikarzom, że widzi, jak doradcami Corbyna, lidera Partii Pracy, zostali ludzie, którymi zajmowała się zawodowo w latach osiemdziesiątych. Była wtedy szefową F2 komórki wywiadu zajmującej się inwigilacją związków zawodowych. Wśród ich członków nie brakowało lewicowych aktywistów i członków brytyjskiej partii komunistycznej, przez co F2 bardzo blisko współpracowała z F1, zajmującą się monitorowaniem skrajnej lewicy. „Naszym zadaniem było dowiedzenie się kto dokładnie był członkiem partii komunistycznej” - opowiada 82-letnia szpieg - „Zajmowaliśmy się także różnymi wywrotowymi organizacjami które chciały zniszczyć Wielką Brytanię. Teraz ci ludzie doradzają Jeremiemu Corbynowi jak zdobyć władzę. Czyż to nie ironiczne?”. 

Rimington nie podała nazwisk tych osób, ograniczając się do stwierdzenia, że są raczej znane. Ujawniła tylko, że są oni blisko związani z Momentum – założoną w 2015 roku organizacją, która ma promować lewicowe idee i Partię Pracy poprzez oddolne działania. Wielu ekspertów uważa, że to właśnie Momentum udało się, poprzez mobilizację młodzieży i studentów, dać Corbynowi rewelacyjny wynik w ostatnich wyborach. 

Kto chce komunistycznej Brytanii?

Brytyjska prasa jest pełna spekulacji o tym o których doradców Corbyna może chodzić. Najczęściej pojawiają się w nich nazwiska Jona Lansmana, założyciela Momentum, Andrew Murraya, szefa sztabu związku zawodowego Unite, który pomagał Corbynowi z kampanią wyborczą, oraz Seumasa Milne'a, doradcy Corbyna do spraw public relations. 

Rzecznik prasowy Corbyna próbował zbyć oskarżenia stwierdzeniem, ze wielu aktywistów politycznych i związkowców było w latach osiemdziesiątych monitorowanych przez wywiad, i że wielu z nich doszło do wysokich stanowisk politycznych. Przypomniał również, że Rimington nie może ujawnić ich nazwisk, gdyż stanowiłoby to naruszenie brytyjskiego prawa i jej obowiązków jako byłej szefowej wywiadu – tym samym pośrednio przyznając, że jej oskarżenia są prawdziwe. 

Nie są to pierwsze kłopoty Corbyna z wywiadem. W maju ujawniono, że brytyjskie służby badały czy nie miał związku z IRA i nie wspierał działalności terrorystycznej. Ujawniono, że Corbyn popierał IRA i brał udział w spotkaniach organizowanych przez irlandzkich terrorystów. Był również związany ze skrajnie lewicowym pismem Briefing. Po zamachu bombowym w Brighton, którego celem była Margaret Thatcher i jej gabinet, a który ostatecznie kosztował życie pięciu osób i ponad 30 rannych, jego redakcja pisała, że to dobry początek. 

Wątpliwe jednak, żeby rewelacje Rimington miały wpłynąć negatywnie na poparcie dla Corbyna. Wielu członków jego wewnętrznego kręgu otwarcie przyznaje się bowiem do komunistycznych sympatii. John McDonnel, który w razie zwycięstwa Laburzystów w wyborach zostanie kanclerzem skarbu, otwarcie przyznaje się do bycia marksistą i do tego, że chce zniszczyć kapitalizm. W 2015 roku w Izbie Gmin czytał nawet fragmenty Czerwonej Książeczki Mao Zedonga. Sam Corbyn we wrześniu, podczas konferencji Partii Pracy w Brighton, niemal otwarcie zapowiedział, że w razie zwycięstwa wprowadzi w UK socjalizm. Oskarżenia pod adresem laburzystów o to, że w ich szeregach są kryptokomuniści, tracą nieco na efekcie gdy nie brakuje tam komunistów całkiem jawnych. 

Wiktor Młynarz

fot. EPA/WILL OLIVER 

 

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook