Jedynie prawda jest ciekawa


Partia Pracy została zinfiltrowana przez komunistów, ostrzega była szefowa brytyjskiego wywiadu

15.10.2017

Wśród czołowych doradców Jeremiego Corbyna znajdują się ludzie, którzy w latach osiemdziesiątych chcieli obalić w UK demokrację i wprowadzić komunizm – ujawniła Stella Rimington, była szefowa brytyjskiego wywiadu MI5. Jej niespodziewane wyznanie wywołało falę spekulacji o kogo może chodzić.

Rimington jako pierwsza kobieta została szefem MI5 w 1991 roku. Była również pierwszą osobą na tym stanowisku, której tożsamość była jawna. Po przejściu na emeryturę w 1996 roku zajęła się karierą pisarską. Za swoje zasługi otrzymała Order Łaźni – trzecie najważniejsze brytyjskie oznaczenie.

Trockiści i rewolucjoniści

Podczas niedawnych targów literackich w Cheltenham Rimington powiedziała dziennikarzom, że widzi, jak doradcami Corbyna, lidera Partii Pracy, zostali ludzie, którymi zajmowała się zawodowo w latach osiemdziesiątych. Była wtedy szefową F2 komórki wywiadu zajmującej się inwigilacją związków zawodowych. Wśród ich członków nie brakowało lewicowych aktywistów i członków brytyjskiej partii komunistycznej, przez co F2 bardzo blisko współpracowała z F1, zajmującą się monitorowaniem skrajnej lewicy. „Naszym zadaniem było dowiedzenie się kto dokładnie był członkiem partii komunistycznej” - opowiada 82-letnia szpieg - „Zajmowaliśmy się także różnymi wywrotowymi organizacjami które chciały zniszczyć Wielką Brytanię. Teraz ci ludzie doradzają Jeremiemu Corbynowi jak zdobyć władzę. Czyż to nie ironiczne?”. 

Rimington nie podała nazwisk tych osób, ograniczając się do stwierdzenia, że są raczej znane. Ujawniła tylko, że są oni blisko związani z Momentum – założoną w 2015 roku organizacją, która ma promować lewicowe idee i Partię Pracy poprzez oddolne działania. Wielu ekspertów uważa, że to właśnie Momentum udało się, poprzez mobilizację młodzieży i studentów, dać Corbynowi rewelacyjny wynik w ostatnich wyborach. 

Kto chce komunistycznej Brytanii?

Brytyjska prasa jest pełna spekulacji o tym o których doradców Corbyna może chodzić. Najczęściej pojawiają się w nich nazwiska Jona Lansmana, założyciela Momentum, Andrew Murraya, szefa sztabu związku zawodowego Unite, który pomagał Corbynowi z kampanią wyborczą, oraz Seumasa Milne'a, doradcy Corbyna do spraw public relations. 

Rzecznik prasowy Corbyna próbował zbyć oskarżenia stwierdzeniem, ze wielu aktywistów politycznych i związkowców było w latach osiemdziesiątych monitorowanych przez wywiad, i że wielu z nich doszło do wysokich stanowisk politycznych. Przypomniał również, że Rimington nie może ujawnić ich nazwisk, gdyż stanowiłoby to naruszenie brytyjskiego prawa i jej obowiązków jako byłej szefowej wywiadu – tym samym pośrednio przyznając, że jej oskarżenia są prawdziwe. 

Nie są to pierwsze kłopoty Corbyna z wywiadem. W maju ujawniono, że brytyjskie służby badały czy nie miał związku z IRA i nie wspierał działalności terrorystycznej. Ujawniono, że Corbyn popierał IRA i brał udział w spotkaniach organizowanych przez irlandzkich terrorystów. Był również związany ze skrajnie lewicowym pismem Briefing. Po zamachu bombowym w Brighton, którego celem była Margaret Thatcher i jej gabinet, a który ostatecznie kosztował życie pięciu osób i ponad 30 rannych, jego redakcja pisała, że to dobry początek. 

Wątpliwe jednak, żeby rewelacje Rimington miały wpłynąć negatywnie na poparcie dla Corbyna. Wielu członków jego wewnętrznego kręgu otwarcie przyznaje się bowiem do komunistycznych sympatii. John McDonnel, który w razie zwycięstwa Laburzystów w wyborach zostanie kanclerzem skarbu, otwarcie przyznaje się do bycia marksistą i do tego, że chce zniszczyć kapitalizm. W 2015 roku w Izbie Gmin czytał nawet fragmenty Czerwonej Książeczki Mao Zedonga. Sam Corbyn we wrześniu, podczas konferencji Partii Pracy w Brighton, niemal otwarcie zapowiedział, że w razie zwycięstwa wprowadzi w UK socjalizm. Oskarżenia pod adresem laburzystów o to, że w ich szeregach są kryptokomuniści, tracą nieco na efekcie gdy nie brakuje tam komunistów całkiem jawnych. 

Wiktor Młynarz

fot. EPA/WILL OLIVER 

 

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 8. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook