Jedynie prawda jest ciekawa


Para Prezydencka z wizytą na Łotwie. Prezydent odebrał odznaczenie

27.06.2018
padlotwa27062018
Para Prezydencka z wizytą na Łotwie. Prezydent odebrał odznaczenie

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zostali w środę oficjalnie powitani w Rydze przez prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa i jego małżonkę. Polska para prezydencka zostanie na Łotwie do czwartku.

Bezpośrednio po uroczystości powitania Duda odebrał z rąk Vejonisa najwyższe łotewskie odznaczenie państwowe - Order Trzech Gwiazd - przyznane mu za "zasługi na rzecz państwa łotewskiego, znaczący wkład w zacieśnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Łotwą a Polską oraz wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa Łotwy".

- Przed stu laty Polacy pomogli Łotwie odzyskać niepodległość i dziś Polska w osobie prezydenta RP również dba o bezpieczeństwo Łotwy - podkreślił, wręczając order, łotewski prezydent.

Duda wskazał z kolei w swoim przemówieniu, że przyznane mu odznaczenie jest symbolem podziękowania za wkład Polski w bezpieczeństwo naszej części Europy.

- Razem (z prezydentem Vejonisem - PAP) staraliśmy się o postanowienia szczytu NATO w Warszawie, które w tej chwili są wcielane w życie, postanowienia, które znacząco zmieniły architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy - zmieniły ją dla Łotwy i zmieniły ją dla Polski. Wierzę w to, że właśnie m.in. dzięki temu będziemy mogli się cieszyć nieprzerwaną suwerennością i niepodległością przez następne sto lat - dodał.

Polski prezydent przekazał też Vejonisowi w ramach podziękowania księgę pamiątkową zawierającą życzenia "stu zasłużonych Polaków" z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Łotwę.

W oficjalnym programie wizyty polskiego przywódcy i jego małżonki przewidziano m.in. rozmowy z udziałem obu par prezydenckich, rozmowy "w cztery oczy" Dudy z Vejonisem, a także rozmowy plenarne pod ich przewodnictwem. Ok. godz. 12.30 czasu lokalnego (godz. 11.30 w Polsce), szefowie państw mają wystąpić na wspólnej konferencji prasowej.

Duda ma też spotkać się w środę z szefem łotewskiego rządu Marisem Kuczinskisem, złożyć kwiaty przed ryskim Pomnikiem Wolności oraz wraz z małżonką uroczyście przekazać okolicznościowy upominek dla łotewskiej Biblioteki Narodowej z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy niepodległości kraju. Podczas ceremonii wręczenia podarunku planowane jest kolejne wystąpienie polskiego prezydenta.

Później Duda spotka się też z polskimi przedsiębiorcami działającymi na Łotwie.

Z kolei w czwartek polski prezydent wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem ma w planach m.in. złożenie wizyty żołnierzom stacjonującego w miejscowości Adażi polskiego kontyngentu wojskowego. Ma to być okazja do podkreślenia obecności wojsk Paktu Północnoatlantyckiego, w tym polskich, w krajach wschodniej flanki NATO. Prezydent ma też zaznaczyć, że decyzje o rozmieszczeniu sojuszniczych wojsk, podjęte na szczycie w Warszawie w 2016 roku, muszą być kontynuowane i rozbudowywane poprzez decyzje zbliżającego się lipcowego szczytu NATO w Brukseli.

Wizytę Dudy na Łotwie zwieńczyć ma spotkanie z Polakami mieszkającymi w Daugavpils (dawniej Dyneburg). Wraz z przedstawicielami polskiej społeczności w tym mieście prezydent ma też obejrzeć czwartkowy mecz Polski z Japonią, który zakończy udział polskiej reprezentacji w piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

Delegacja na czele z polskim prezydentem i pierwszą damą przybyła do Rygi we wtorek po południu. Tego dnia odbyła się prywatna kolacja z udziałem par prezydenckich obu krajów.

Prezydentowi RP towarzyszą podczas wizyty m.in. szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch oraz wiceszef MSZ odpowiedzialny m.in. za sprawy wschodnie oraz politykę bezpieczeństwa Bartosz Cichocki.
(PAP)

Fot: PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook