Jedynie prawda jest ciekawa


Papież zakończył wizytę na Kubie

29.03.2012

Benedykt XVI przed odlotem z Hawany wystosował żarliwy apel o wolność i sprawiedliwość na Kubie. W przemówieniu pożegnalnym papież wezwał do podjęcia cierpliwego i szczerego dialogu oraz wyraźnie wypowiedział się przeciwko amerykańskiemu embargu.

Papieża pożegnał na lotnisku prezydent Kuby Raul Castro wraz z przedstawicielami rządu.

"Niech światło Pana, które błyszczało z blaskiem w tych dniach, nigdy nie gaśnie w tym, kto je przyjął i pomoże wszystkim umocnić zgodę i pozwoli rozkwitnąć temu, co najlepsze w kubańskiej duszy, jej najszlachetniejszym wartościom, na których można zbudować społeczeństwo o szerokich horyzontach, odnowione i pojednane" - mówił Benedykt XVI.

Wyraził także pragnienie, aby "nikomu nie zabroniono udziału w tym pasjonującym zadaniu z powodu ograniczeń fundamentalnych swobód ani by nie czuł się zwolniony z niego ze względu na zaniedbanie czy brak środków materialnych".

Następnie papież odniósł się krytycznie do amerykańskiego embarga wobec Kuby stwierdzając: "Sytuację pogarsza to, gdy restrykcyjne kroki ekonomiczne narzucone z zewnątrz negatywnie odbijają się na ludności".

"Kończę już moją pielgrzymkę, ale będę dalej modlił się żarliwie, abyście podążali dalej po waszej drodze i aby Kuba była domem wszystkich i dla wszystkich Kubańczyków, gdzie współistnieją sprawiedliwość i wolność w klimacie spokojnego braterstwa" - podkreślił Benedykt XVI.

Przypomniał o obowiązku poszanowania wolności i trosce o nią jako "warunku nie do pominięcia", by "odpowiedzieć w sposób odpowiedni na fundamentalne potrzeby jego godności i zbudować w ten sposób społeczeństwo, w którym każdy czuje się niezbędnym protagonistą przyszłości własnego życia, swojej rodziny i swej ojczyzny".

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że obecna chwila wymaga pilnie tego, aby w wymiarze krajowym i międzynarodowym wyeliminowane zostały wszystkie przeszkody, uniemożliwiające zgodę i współpracę.

"Ewentualne rozbieżności muszą natychmiast zostać rozwiązane przy niestrudzonym poszukiwaniu tego, co jednoczy wszystkich, przy cierpliwym i szczerym dialogu oraz szczerej woli wysłuchania" - oświadczył papież.

"Dziękuję Bogu, że pozwolił mi odwiedzić tę piękną wyspę, która pozostawiła tak głęboki ślad w sercu mego umiłowanego poprzednika, błogosławionego Jana Pawła II, kiedy przybył na tę ziemię jako zwiastun prawdy i nadziei" - dodał Benedykt XVI. Przemówienie zakończył modlitwą do Matki Bożej Miłosierdzia, by wspierała wszystkich Kubańczyków w chwilach ciężkich prób.

Z powodu ulewy w Hawanie ceremonia pożegnalna opóźniła się i w ostatniej chwili została przeniesiona z płyty lotniska do sali w terminalu.

PAP
[fot.PAP/DPA]

Warto poczytać

 1. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 2. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 3. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 4. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 5. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 6. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 7. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 8. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook