Jedynie prawda jest ciekawa


Papież zachęca do przyjmowania i integrowania imigrantów i uchodźców

21.08.2017

"Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców" - tak brzmi tytuł opublikowanego w poniedziałek w Watykanie orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 14 stycznia przyszłego roku.

Franciszek wyraził pragnienie, by kraje otworzyły korytarze humanitarne dla najbardziej zagrożonych uchodźców.

Papieskie orędzie otwierają słowa z Księgi Kapłańskiej: "Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej".

- W pierwszych latach swojego pontyfikatu wielokrotnie wyrażałem szczególny niepokój z powodu smutnej sytuacji wielu imigrantów i uchodźców uciekających od wojny, prześladowań, klęsk żywiołowych i ubóstwa - przypomniał Franciszek. Jak dodał, ten "znak czasów" starał się odczytywać, począwszy od wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa w lipcu 2013 roku.

Papież podkreślił, że powołał nowy urząd - Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego wraz z sekcją, którą tymczasowo osobiście kieruje, by wyrażała ona troskę Kościoła wobec imigrantów, osób przesiedlonych, uchodźców i ofiar handlu ludźmi.

- Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym w każdej epoce - dodał.

- Pan - jak podkreślił Franciszek - powierza macierzyńskiej miłości Kościoła każdą osobę ludzką zmuszoną do opuszczenia swojej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości. - To wielka odpowiedzialność, którą Kościół pragnie dzielić ze wszystkimi wierzącymi oraz ludźmi dobrej woli, którzy są powołani do odpowiadania na wiele wyzwań stawianych przez współczesną migrację z wielkodusznością, skwapliwie, mądrze i dalekowzrocznie, każdy według swoich możliwości - wskazał.

Jak wyjaśnił papież, przyjmowanie imigrantów i uchodźców oznacza przede wszystkim zapewnienie im szerszych możliwości bezpiecznego i legalnego wjazdu do krajów przeznaczenia. Franciszek zaapelował o rozszerzenie i uproszczenie procedury przyznawania wiz humanitarnych oraz procedury łączenia rodzin.

Wyraził też pragnienie, by "znacznie więcej krajów przyjęło programy sponsorowania prywatnego i wspólnotowego, otwierając korytarze humanitarne dla najbardziej narażonych uchodźców". Zaproponował, by wydawano specjalne wizy tymczasowe dla osób uciekających przed konfliktami do sąsiednich krajów. 
W opinii papieża "odpowiednim rozwiązaniem nie są kolektywne i arbitralne wydalenia imigrantów i uchodźców, szczególnie gdy są one dokonywane do krajów, które nie mogą im zagwarantować poszanowania godności i podstawowych praw".

Franciszek zaapelował o zapewnienie emigrantom i uchodźcom odpowiedniego i godnego schronienia. - Zasada centralnego miejsca osoby ludzkiej, mocno potwierdzona przez mojego umiłowanego poprzednika Benedykta XVI, zobowiązuje nas zawsze do przedkładania bezpieczeństwa osobistego nad bezpieczeństwo narodowe - oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na konieczność właściwego szkolenia personelu odpowiedzialnego za kontrole graniczne. - W imię fundamentalnej godności każdej osoby należy podjąć wysiłki, by opowiadać się za środkami alternatywnymi wobec pozbawienia wolności ludzi, którzy bez pozwolenia wkraczają na terytorium państwa - wskazał papież.

Zaapelował także o podejmowanie działań w obronie praw i godności imigrantów i uchodźców, niezależnie od ich statusu migracyjnego.

Przypomniał, że międzynarodowa Konwencja o Prawach Dziecka stanowi uniwersalną podstawę prawną dla ochrony imigrujących niepełnoletnich. - Należy unikać wobec nich jakiejkolwiek formy pozbawienia wolności z powodu ich statusu migracyjnego - dodał papież, apelując o zapewnienie im dostępu do nauczania na szczeblu podstawowym i średnim.

- Status migracyjny nie powinien ograniczać dostępu do narodowych systemów opieki zdrowotnej i systemów emerytalnych, a także do przekazywania ich składek w przypadku repatriacji - napisał.

Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę zagwarantowania wszystkim cudzoziemcom w danym kraju swobody wyznawania i praktykowania religii, a także integracji społecznej i zawodowej.

Zdaniem papieża należy zawsze wspierać jej integrację, ułatwiając łączenie rodzin, w tym dziadków, rodzeństwa i wnuków, "nigdy nie uzależniając tego od wymagań ekonomicznych".

Franciszek wyraził przekonanie, że obecność imigrantów i uchodźców jest źródłem bogactwa kulturowego. Zaapelował o krzewienie "kultury spotkania". Integracja nie jest "asymilacją, która prowadzi do zniszczenia albo wymazania z pamięci własnej tożsamości kulturowej" - wyjaśnił.

Jak zauważył, proces integracji imigrantów można przyspieszyć poprzez "przyznawanie obywatelstwa niezależnie od wymogów ekonomicznych i językowych oraz nadzwyczajnej procedury regulacyjnej w przypadku imigrantów, którzy mogą poszczycić się długim pobytem w kraju".

Papież zapewnił, że Kościół jest gotów aktywnie zaangażować się w realizację wszystkich proponowanych inicjatyw, ale - jak zastrzegł - niezbędny jest też wkład polityków oraz społeczeństwa obywatelskiego.

PAP

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook