Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Wielki Post czasem duchowych zmagań i walki ze złem

18.02.2018
1270paparimskij
Papież: Wielki Post czasem duchowych zmagań i walki ze złem

Papież Franciszek powiedział w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, że jest to czas duchowych zmagań i walki ze złem. Jak mówił, zło jest obecne w codziennym życiu i objawia się w przemocy, odrzucaniu innych, zamykaniu się, w wojnach i niesprawiedliwościach.

"Wszystko to jest dziełem Szatana" - wyjaśnił papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

"Jesteśmy wezwani do tego, by stawić czoła Diabłu poprzez modlitwę po to, by móc z pomocą Boga pokonać go w naszym codziennym życiu" - mówił Franciszek. "Niestety zło działa w naszym życiu i wokół nas" - dodał.

"W naszym życiu zawsze potrzebujemy nawrócenia, każdego dnia" - wskazał papież, a następnie zaznaczył: "Trzeba mieć odwagę, by odtrącić wszystko to, co sprowadza nas z drogi, fałszywe wartości, które nas oszukują, przyciągając w podstępny sposób nasz egoizm".

Papież podkreślał, że Wielki Post jest czasem pokuty. Ale nie jest to "czas smutny, czas żałoby" - zastrzegł.

Przestrzegał przed poszukiwaniem szczęścia "w bogactwie, w przyjemnościach, we władzy, karierze".

Franciszek ogłosił też, że od 19 do 24 marca w Rzymie przebywać będzie około 300 młodych ludzi z całego świata, którzy przyjadą na spotkanie przygotowujące październikowy synod biskupów na temat młodzieży. Wyraził pragnienie, by wszyscy uczestniczyli w przygotowaniach do niego, także za pośrednictwem internetu. Wszystkie informacje, wyjaśnił, można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu synodu biskupów.

Papież powiedział także: "Na początku Wielkiego Postu, który - jak mówiłem - jest drogą nawrócenia i walki ze złem, chcę skierować szczególne życzenia dla osób uwięzionych".

Zwrócił się do więźniów: "Zachęcam każdego z was do przeżywania okresu Wielkiego Postu, jako okazji do pojednania i odnowy swojego życia pod miłosiernym spojrzeniem Pana".

Papież poprosił również wiernych o modlitewne wsparcie dla niego i dla jego współpracowników z Kurii Rzymskiej w czasie rekolekcji wielkopostnych, na które udaje się w niedzielę po południu do miasteczka Ariccia pod Rzymem. W tamtejszym domu kościelnym papież będzie do soboty. W tym czasie odwołane zostaną wszystkie jego spotkania i uroczystości z jego udziałem, w tym środowa audiencja generalna.

Rekolekcje dla Franciszka i kardynałów z Kurii poprowadzi portugalski ksiądz Jose Tolentino de Mendonca, wicerektor Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP), fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI


Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 2. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook