Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: w obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

28.04.2018
1270popef
Papież: w obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że w obliczu ludzkiego cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich. Podczas audiencji dla uczestników konferencji w Watykanie papież mówił, że nauka ma ograniczenia, które należy szanować dla dobra człowieka.

Zwracając się do uczestników międzynarodowej konferencji na temat medycyny regeneracyjnej Franciszek oświadczył: "Wobec problemu ludzkiego cierpienia konieczne jest to, by umieć doprowadzić do współdziałania osób i instytucji, także przekraczając uprzedzenia, by podsycać zapał i wysiłki wszystkich na rzecz osoby chorej".

Potrzebne są - zdaniem papieża - konkretne działania na rzecz cierpiących poprzez połączenie starań i idei, "zdolnych zaangażować reprezentantów różnych wspólnot: naukowców, lekarzy, pacjentów, rodziny, badaczy zajmujących się etyką i kulturą, przywódców religijnych, filantropów, przedstawicieli rządów i biznesu".

"Kościół chwali każdy wysiłek badawczy i stosowany, mający na celu troskę o osoby cierpiące, ale przypomina także, iż jedną z fundamentalnych zasad jest to, że nie wszystko, co jest technicznie możliwe czy wykonalne, jest zarazem etycznie do zaakceptowania" - stwierdził Franciszek.

Dodał: "Nauka, jak każda aktywność ludzka, wie, że ma ograniczenia, które należy uszanować dla dobra samej ludzkości oraz potrzeby poczucia etycznej odpowiedzialności".

Papież wymienił cztery hasła, które według niego mają kluczowe znaczenie: "zapobiegać, chronić, leczyć i przygotować przyszłość".

Jak wyjaśnił, "jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że wielu chorób można uniknąć, gdyby była większa troska o styl życia i kulturę, którą promujemy".

"Zapobieganie oznacza dalekowzroczne spojrzenie na człowieka i środowisko, w jakim żyje" - zaznaczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ coraz więcej dzieci i młodych ludzi narażonych jest na ryzyko chorób związanych z "radykalnymi zmianami współczesnej cywilizacji".

Papież zaapelował jednocześnie o zwiększenie wysiłków w celu rozpowszechnienia nowych metod kuracji dotyczących "chorób rzadkich, autoimmunologicznych, neurologicznych".

"Potrzebna jest refleksja nad zdrowiem ludzkim w szerszym kontekście, nie tylko badań naukowych, ale także naszej zdolności, by zachować i chronić środowisko" - uważa papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA FOTO

Warto poczytać

 1. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 2. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 3. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 4. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 5. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook