Jedynie prawda jest ciekawa


Papież w Libanie apeluje o budowę kultury pokoju

15.09.2012

W drugim dniu wizyty w Libanie Benedykt XVI zaapelował o budowę kultury pokoju i solidarności w odrzucaniu wszystkiego, co jest zamachem na godność człowieka. Papież wzywał, by zabronić "wszelkiej przemocy fizycznej i słownej" i prosił o "gesty pokoju".

W przemówieniu wygłoszonym w sobotę Pałacu Prezydenckim w Bejrucie do przedstawicieli najwyższych władz kraju, przywódców religijnych i świata kultury papież powiedział, że Bliski Wschód, gdzie narodziły się trzy wielkie religie i "szlachetne kultury", żyje w udręce.         

"Wydaje mi się, że Bóg wybrał ten region, by był on wzorem, aby świadczył przed światem, że człowiek może konkretnie żyć swym pragnieniem pokoju i pojednania! To dążenie jest wpisane od zawsze w plan Boga, który odcisnął go w sercu człowieka" - mówił Benedykt XVI.   

Dodał, że niezbędnym elementem budowy i umocnienia pokoju jest troska o życie, zaś "godność człowieka jest nierozerwalnie związana ze świętością życia danego przez Stwórcę".          

"Skuteczność zaangażowania na rzecz pokoju zależy od koncepcji życia ludzkiego, jaką będzie miał świat. Jeśli chcemy pokoju, brońmy życia! Ta logika wyklucza nie tylko wojny i akty terrorystyczne, ale też każdy zamach na życie istoty ludzkiej" - podkreślił.   

Benedykt XVI zauważył, że zamachy na życie ludzkie widoczne są nie tylko w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi, "wojnami pełnymi próżności i okrucieństwa", ale także tam, gdzie szerzy się "bezrobocie, bieda, korupcja, różne uzależnienia, wyzysk, nielegalny handel i terroryzm".        

"Logika gospodarcza i finansowa chce nieustannie narzucić nam swoje jarzmo i doprowadzić do pierwszeństwa ‘mieć’ nad ‘być’" - stwierdził.           

Zdaniem papieża "pewne ideologie kwestionując bezpośrednio lub pośrednio czy nawet na mocy prawa niezbywalną wartość każdej osoby i naturalną podstawę rodziny podważają fundamenty społeczeństwa".        

Konieczna jest w jego opinii solidarność w popieraniu "polityki i inicjatyw prowadzących do zjednoczenia ludzi w sposób uczciwy i sprawiedliwy".          

"Dobrze jest widzieć akty współpracy i prawdziwego dialogu, budujące nowe sposoby wzajemnego życia. Lepsza jakość życia i integralnego rozwoju nie jest możliwa bez dzielenia się zasobami i umiejętnościami, poszanowania tożsamości każdego" - przypomniał Benedykt XVI.          

Wyraził przekonanie, że różnice kulturowe, społeczne, religijne powinny prowadzić do przeżywania nowego rodzaju braterstwa, w którym tym, co łączy, jest "wspólne poczucie wielkości każdej osoby i daru, jaką jest ona dla samej siebie, dla innych i dla ludzkości".        

"To jest właśnie droga pokoju! To jest zaangażowanie, jakiego się od nas oczekuje! Takie nastawienie powinno kierować decyzjami politycznymi i gospodarczymi, na każdym poziomie i w skali planetarnej!" - argumentował papież.          

Przypomniał, że aby móc zapewnić przyszłym pokoleniom przyszłość w pokoju najważniejsze jest jego wpajanie i budowa kultury pokoju.          

"Pokojowe myśli, słowa i gesty tworzą atmosferę szacunku, uczciwości i serdeczności, w której błędy i obelgi mogą zostać uznane w prawdzie, by razem podążać ku pojednaniu. Niech się nad tym zastanowią mężowie stanu i przywódcy religijni!" - wezwał Benedykt XVI.          

Zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia nieustannego dialogu oraz zagwarantowania podstawowego prawa, jakim jest wolność religijna.           

Papież położył też nacisk na to, że przebaczenie udzielone i otrzymane stanowi trwałą podstawę pojednania i pokoju.           

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Benedykt XVI zasadził z przywódcą Libanu Michelem Sulaimanem cedr libański, symbol kraju.  

Papież potępił fundamentalizm

Wcześniej, podczas konferencji prasowej  Benedykt XVI nawiązał do aktów przemocy, do których doszło po publikacji antyislamskiego filmu. Stwierdził, że religię należy oczyścić z fundamentalizmu. „Fundamentalizm jest zawsze zafałszowaniem religii. Występuje przeciwko istocie religii, która pragnie pojednania i tworzenia w świecie Bożego pokoju. Tak więc zadaniem Kościoła i religii jest oczyszczenie siebie, zawsze konieczne jest wzniosłe oczyszczenie religii od tej pokusy.” – mówił papież.

„Naszym zadaniem jest oświecenie i oczyszczenie sumień i jasne ukazanie, że każdy człowiek jest obrazem Boga, i że musimy szanować w innym nie tylko jego odmienność, lecz w odmienności rzeczywistą wspólną istotę bycia obrazem Boga i traktować drugiego jako obraz Boga. Podstawowym orędziem religii musi więc być sprzeciw wobec przemocy, która jest jej zafałszowaniem – tak jak fundamentalizm. Powinna być ona wychowywaniem, oświeceniem i oczyszczeniem sumień, aby uzdolnić je do dialogu, pojednania i pokoju.”  - dodał.

PAP/KAI

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 2. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 3. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 4. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 5. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 6. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 7. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 8. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook