Jedynie prawda jest ciekawa

Papież w Libanie apeluje o budowę kultury pokoju

15.09.2012

W drugim dniu wizyty w Libanie Benedykt XVI zaapelował o budowę kultury pokoju i solidarności w odrzucaniu wszystkiego, co jest zamachem na godność człowieka. Papież wzywał, by zabronić "wszelkiej przemocy fizycznej i słownej" i prosił o "gesty pokoju".

W przemówieniu wygłoszonym w sobotę Pałacu Prezydenckim w Bejrucie do przedstawicieli najwyższych władz kraju, przywódców religijnych i świata kultury papież powiedział, że Bliski Wschód, gdzie narodziły się trzy wielkie religie i "szlachetne kultury", żyje w udręce.         

"Wydaje mi się, że Bóg wybrał ten region, by był on wzorem, aby świadczył przed światem, że człowiek może konkretnie żyć swym pragnieniem pokoju i pojednania! To dążenie jest wpisane od zawsze w plan Boga, który odcisnął go w sercu człowieka" - mówił Benedykt XVI.   

Dodał, że niezbędnym elementem budowy i umocnienia pokoju jest troska o życie, zaś "godność człowieka jest nierozerwalnie związana ze świętością życia danego przez Stwórcę".          

"Skuteczność zaangażowania na rzecz pokoju zależy od koncepcji życia ludzkiego, jaką będzie miał świat. Jeśli chcemy pokoju, brońmy życia! Ta logika wyklucza nie tylko wojny i akty terrorystyczne, ale też każdy zamach na życie istoty ludzkiej" - podkreślił.   

Benedykt XVI zauważył, że zamachy na życie ludzkie widoczne są nie tylko w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi, "wojnami pełnymi próżności i okrucieństwa", ale także tam, gdzie szerzy się "bezrobocie, bieda, korupcja, różne uzależnienia, wyzysk, nielegalny handel i terroryzm".        

"Logika gospodarcza i finansowa chce nieustannie narzucić nam swoje jarzmo i doprowadzić do pierwszeństwa ‘mieć’ nad ‘być’" - stwierdził.           

Zdaniem papieża "pewne ideologie kwestionując bezpośrednio lub pośrednio czy nawet na mocy prawa niezbywalną wartość każdej osoby i naturalną podstawę rodziny podważają fundamenty społeczeństwa".        

Konieczna jest w jego opinii solidarność w popieraniu "polityki i inicjatyw prowadzących do zjednoczenia ludzi w sposób uczciwy i sprawiedliwy".          

"Dobrze jest widzieć akty współpracy i prawdziwego dialogu, budujące nowe sposoby wzajemnego życia. Lepsza jakość życia i integralnego rozwoju nie jest możliwa bez dzielenia się zasobami i umiejętnościami, poszanowania tożsamości każdego" - przypomniał Benedykt XVI.          

Wyraził przekonanie, że różnice kulturowe, społeczne, religijne powinny prowadzić do przeżywania nowego rodzaju braterstwa, w którym tym, co łączy, jest "wspólne poczucie wielkości każdej osoby i daru, jaką jest ona dla samej siebie, dla innych i dla ludzkości".        

"To jest właśnie droga pokoju! To jest zaangażowanie, jakiego się od nas oczekuje! Takie nastawienie powinno kierować decyzjami politycznymi i gospodarczymi, na każdym poziomie i w skali planetarnej!" - argumentował papież.          

Przypomniał, że aby móc zapewnić przyszłym pokoleniom przyszłość w pokoju najważniejsze jest jego wpajanie i budowa kultury pokoju.          

"Pokojowe myśli, słowa i gesty tworzą atmosferę szacunku, uczciwości i serdeczności, w której błędy i obelgi mogą zostać uznane w prawdzie, by razem podążać ku pojednaniu. Niech się nad tym zastanowią mężowie stanu i przywódcy religijni!" - wezwał Benedykt XVI.          

Zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia nieustannego dialogu oraz zagwarantowania podstawowego prawa, jakim jest wolność religijna.           

Papież położył też nacisk na to, że przebaczenie udzielone i otrzymane stanowi trwałą podstawę pojednania i pokoju.           

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Benedykt XVI zasadził z przywódcą Libanu Michelem Sulaimanem cedr libański, symbol kraju.  

Papież potępił fundamentalizm

Wcześniej, podczas konferencji prasowej  Benedykt XVI nawiązał do aktów przemocy, do których doszło po publikacji antyislamskiego filmu. Stwierdził, że religię należy oczyścić z fundamentalizmu. „Fundamentalizm jest zawsze zafałszowaniem religii. Występuje przeciwko istocie religii, która pragnie pojednania i tworzenia w świecie Bożego pokoju. Tak więc zadaniem Kościoła i religii jest oczyszczenie siebie, zawsze konieczne jest wzniosłe oczyszczenie religii od tej pokusy.” – mówił papież.

„Naszym zadaniem jest oświecenie i oczyszczenie sumień i jasne ukazanie, że każdy człowiek jest obrazem Boga, i że musimy szanować w innym nie tylko jego odmienność, lecz w odmienności rzeczywistą wspólną istotę bycia obrazem Boga i traktować drugiego jako obraz Boga. Podstawowym orędziem religii musi więc być sprzeciw wobec przemocy, która jest jej zafałszowaniem – tak jak fundamentalizm. Powinna być ona wychowywaniem, oświeceniem i oczyszczeniem sumień, aby uzdolnić je do dialogu, pojednania i pokoju.”  - dodał.

PAP/KAI

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270arbeti-macht 19.09.2017

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom za pracę w czasie wojny. Ich składki zasiliły niemiecki ZUS

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.

 2. jetcrew19082017 19.09.2017

  Dwóch popularnych blogerów obejrzało film IPN-u. Ich reakcje są niesamowite!

  JETCrew to nazwa ekipy złożonej z dwóch niezwykle popularnych w sieci wideoblogerów.

 3. Niewolnictwo 19.09.2017

  Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

  Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

 4. Imigranciwiki3 19.09.2017

  Prasa alarmuje: liczba gwałtów popełnianych przez migrantów rośnie lawinowo!

  Liczba gwałtów popełnionych na terenie Bawarii przez migrantów ubiegających się o azyl wzrosła w pierwszym półroczu br. o 91 proc. - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szefa bawarskiego MSW Joachima Herrmanna.

 5. HurananMaria19092017 19.09.2017

  Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę

  Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook