Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: uznanie mnie za rewolucjonistę to zaszczyt

29.03.2018
Papiez14032018
Papież: uznanie mnie za rewolucjonistę to zaszczyt

"Europa musi umocnić się politycznie i moralnie" - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica", opublikowanym w czwartek. To piąta rozmowa przeprowadzona przez założyciela gazety Eugenio Scalfariego z papieżem.

W rozmowie z 94-letnim nestorem włoskich dziennikarzy papież stwierdził: "Europa to kontynent, który przez stulecia zaznał wojen, rewolucji, rywalizacji i nienawiści, nawet w Kościele. Ale była ona też ziemią, na której religijność osiągnęła swoje maksimum i właśnie dlatego przyjąłem imię Franciszka: to jeden z wielkich wzorów Kościoła, który należy pojąć i naśladować".

Zaznaczył też, że najbardziej pobożne są obecnie "masy narodów Ameryki Południowej, również Ameryki Północnej, Oceanii oraz Afryki, od wschodu po zachód".

Afryce trzeba bardzo pomóc, ponieważ "stamtąd wyruszyły masy niewolników ze swym ładunkiem cierpienia" - dodał Franciszek.

Tematem rozmowy jest też stworzenie świata.

- Stwórca, czyli Bóg na wysokości niebios, stworzył cały wszechświat, a energia przede wszystkim jest narzędziem, przy pomocy którego stworzył Ziemię, góry, morze, gwiazdy, galaktyki, żywą naturę, a nawet cząsteczki i atomy oraz różne gatunki, które boska natura ożywiła - podkreślił papież.

- Każdy gatunek trwa tysiące czy może miliardy lat, a potem znika. Energia spowodowała wybuch wszechświata, który od czasu do czasu się zmienia - dodał.

Jak stwierdził, "nowe gatunki zastępują te, które zniknęły, a Bóg Stwórca reguluje tę naprzemienność".

W wywiadzie papież mówił też o miłości chrześcijańskiej. - Kościół rozszerza się na świętość obywatelską i chrześcijańską w szerszym znaczeniu - powiedział. Zaznaczył, że religia ma dla niego wielkie znaczenie, ale jest świadom tego, że religijny sens można mieć w domu także nie będąc praktykującym.

"Albo też - jak zaznaczył - można wyznawać religię, ale tylko w jej rytuałach, a nie z sercem i duszą".

Papież uważa też, że "nie istnieje piekło". Zapytany o to, gdzie "złe dusze" są karane, odparł: "Nie są karane. Te, które żałują, otrzymują przebaczenie Boga i trafiają do szeregu dusz, które go kontemplują". - Ale te, które nie żałują i którym nie można zatem przebaczyć, znikają. Nie istnieje piekło, jest zanikanie grzesznych dusz - oświadczył Franciszek.

Wyznał, że uważa za zaszczyt nazywanie go przez włoskiego dziennikarza "rewolucjonistą".

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook