Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: uznanie mnie za rewolucjonistę to zaszczyt

29.03.2018
Papiez14032018
Papież: uznanie mnie za rewolucjonistę to zaszczyt

"Europa musi umocnić się politycznie i moralnie" - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica", opublikowanym w czwartek. To piąta rozmowa przeprowadzona przez założyciela gazety Eugenio Scalfariego z papieżem.

W rozmowie z 94-letnim nestorem włoskich dziennikarzy papież stwierdził: "Europa to kontynent, który przez stulecia zaznał wojen, rewolucji, rywalizacji i nienawiści, nawet w Kościele. Ale była ona też ziemią, na której religijność osiągnęła swoje maksimum i właśnie dlatego przyjąłem imię Franciszka: to jeden z wielkich wzorów Kościoła, który należy pojąć i naśladować".

Zaznaczył też, że najbardziej pobożne są obecnie "masy narodów Ameryki Południowej, również Ameryki Północnej, Oceanii oraz Afryki, od wschodu po zachód".

Afryce trzeba bardzo pomóc, ponieważ "stamtąd wyruszyły masy niewolników ze swym ładunkiem cierpienia" - dodał Franciszek.

Tematem rozmowy jest też stworzenie świata.

- Stwórca, czyli Bóg na wysokości niebios, stworzył cały wszechświat, a energia przede wszystkim jest narzędziem, przy pomocy którego stworzył Ziemię, góry, morze, gwiazdy, galaktyki, żywą naturę, a nawet cząsteczki i atomy oraz różne gatunki, które boska natura ożywiła - podkreślił papież.

- Każdy gatunek trwa tysiące czy może miliardy lat, a potem znika. Energia spowodowała wybuch wszechświata, który od czasu do czasu się zmienia - dodał.

Jak stwierdził, "nowe gatunki zastępują te, które zniknęły, a Bóg Stwórca reguluje tę naprzemienność".

W wywiadzie papież mówił też o miłości chrześcijańskiej. - Kościół rozszerza się na świętość obywatelską i chrześcijańską w szerszym znaczeniu - powiedział. Zaznaczył, że religia ma dla niego wielkie znaczenie, ale jest świadom tego, że religijny sens można mieć w domu także nie będąc praktykującym.

"Albo też - jak zaznaczył - można wyznawać religię, ale tylko w jej rytuałach, a nie z sercem i duszą".

Papież uważa też, że "nie istnieje piekło". Zapytany o to, gdzie "złe dusze" są karane, odparł: "Nie są karane. Te, które żałują, otrzymują przebaczenie Boga i trafiają do szeregu dusz, które go kontemplują". - Ale te, które nie żałują i którym nie można zatem przebaczyć, znikają. Nie istnieje piekło, jest zanikanie grzesznych dusz - oświadczył Franciszek.

Wyznał, że uważa za zaszczyt nazywanie go przez włoskiego dziennikarza "rewolucjonistą".

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook