Jedynie prawda jest ciekawa


Papież ujawnia: często spotykam się z ofiarami pedofilii w Kościele

15.02.2018
Papiez15022018
Papież ujawnia: często spotykam się z ofiarami pedofilii w Kościele

Papież Franciszek ujawnił, że w piątki często spotyka się z ofiarami pedofilii w Kościele, by ich wysłuchać. Przestrzegł przed znajdowaniem "pocieszenia" w statystykach, według których wśród księży jest niewielki odsetek pedofilów.

Słowa papieża znajdują się w najnowszym numerze wydawanego w Rzymie jezuickiego pisma "Civilta Cattolica", blisko związanego z Watykanem. Zamieściło ono zapis rozmowy Franciszka z jezuitami w czasie spotkania w Chile, gdzie przebywał w styczniu z pielgrzymką.

Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami papież powiedział, że skandal pedofilii spowodował w Kościele "największe spustoszenie". - To pcha nas do wstydu, ale trzeba również pamiętać, że wstyd to też łaska - dodał. - Potraktujmy to zatem jako łaskę i wstydźmy się głęboko. Musimy kochać Kościół z ranami, wieloma ranami - mówił Franciszek jezuitom w stolicy Chile.

Papież przywołał epizod z czasów, gdy był metropolitą Buenos Aires. Kiedy przechodził przez ulicę, rodzice kilkuletniego dziecka krzyknęli na jego widok do syna: "Chodź tutaj, uważaj na pedofilów". - Ależ odczułem wstyd. Co za wstyd! Nie zdawali sobie sprawy z tego, że byłem arcybiskupem - podkreślił.

Franciszek przestrzegł przed znajdowaniem "pocieszenia" w statystykach mówiących o niewielkim odsetku ludzi Kościoła wśród sprawców czynów pedofilii. Zauważył, że niektórzy mówią, że 70 proc. z nich znajduje się w środowisku rodzinnym, a reszta m.in. w świecie sportu. Tacy powiadają, że odsetek pedofilów wśród księży nie sięga 2 proc. albo 1,6 proc. i że to "niewiele" - podkreślił.

- Ale straszne byłoby nawet, gdyby to był tylko jeden z naszych braci - stwierdził Franciszek i zaznaczył: "Jeśli nadużyć dopuszcza się ksiądz, ślad w ofierze pozostaje jeszcze większy, bo zniszczona zostaje duchowa ufność, wiara jest zabijana".

W trakcie rozmowy Franciszek po raz pierwszy powiedział o tym, że regularnie spotyka się z ofiarami księży pedofilów. - To straszne. Trzeba wysłuchać, co czuje wykorzystywany bądź wykorzystywana. W piątek - czasem o tym wiadomo, a niekiedy nie - mam zwyczaj spotykać się z niektórymi z nich - wyjawił.

Jak zaznaczył papież, droga, którą przechodzą, jest bardzo ciężka. - Oni zostają unicestwieni. Dla Kościoła to wielkie upokorzenie. To pokazuje nie tylko naszą kruchość, ale także - powiedzmy to jasno - nasz poziom hipokryzji - oświadczył Franciszek. Zwrócił uwagę na to, że zjawisko nadużyć notuje się też w nowych zgromadzeniach, które dobrze prosperują.

- Wykorzystywanie jest zawsze owocem mentalności związanej z władzą, która musi zostać wyleczona w swych szatańskich korzeniach - ocenił papież. Wyraził opinię, że trzy rodzaje nadużyć idą zawsze razem: "nadużycie władzy, seksualne i ekonomiczne".

W reakcji na publikację tych wypowiedzi papieża rzecznik Watykanu Greg Burke potwierdził w czwartek, że Franciszek spotyka się z ofiarami pedofilii zarówno indywidualnie, jak i z grupami. - Papież Franciszek słucha ofiar i stara się pomóc im wyleczyć ciężkie rany spowodowane przez wykorzystywanie, jakiego doznali. Spotkania odbywają się przy maksymalnym zachowaniu prywatności, z szacunku dla ofiar i ich cierpień - oświadczył watykański rzecznik.

PAP
Fot: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook