Jedynie prawda jest ciekawa


Piękne słowa papieża: to nie choroba czyni nas nieczystymi, ale grzech egoizmu i pychy

11.02.2018
1270pope1
Piękne słowa papieża: to nie choroba czyni nas nieczystymi, ale grzech egoizmu i pychy

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w niedzielę, obchodzoną jako Światowy Dzień Chorego, papież Franciszek powiedział, że żadna choroba nie jest "nieczysta". "Nieczystymi" czyni ludzi grzech egoizmu, pychy i korupcji - podkreślił.

Jezus jako "prawdziwy lekarz ciał i dusz" został posłany przez Boga na świat, by "uzdrowił ludzkość, naznaczoną przez grzech i jego konsekwencje" - mówił Franciszek przed południową modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

W rozważaniach nawiązał do fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego przez Jezusa. Przypomniał, że w tamtych czasach taka choroba oznaczała oprócz cierpienia również wykluczenie ze społeczeństwa, bo chorzy uważani byli za "nieczystych".

"Jezus nie przejmuje się zakażeniem ani przepisami, ale kieruje się wyłącznie wolą uwolnienia tego człowieka od uciskającego go przekleństwa" - wyjaśnił papież.

Następnie powiedział wiernym, że "żadna choroba nie jest źródłem nieczystości". "Choroba w żadnym razie nie niszczy ani nie umożliwia relacji z Bogiem; osoba chora może być bardziej z Bogiem zjednoczona" - wskazał.

Franciszek tłumaczył, że "to grzech czyni nas nieczystymi". "Egoizm, pycha, wejście w świat korupcji - to są choroby serca, z których musimy zostać oczyszczeni, zwracając się do Jezusa jak trędowaty" - dodał.

Papież pozdrowił wszystkich chorych na świecie, którzy - jak mówił - "cierpią także często z powodu samotności i marginalizacji". Modlił się o zapewnienie każdemu "odpowiedniej opieki medycznej i braterskiej miłości", która wyraża się w "konkretnej i solidarnej trosce".

W trakcie spotkania z wiernymi papież przez internet zapisał się na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu przyszłego roku w Panamie.

Franciszek przypomniał, że w niedzielę rozpoczynają się zapisy na to spotkanie i sam zgłosił swój akces, korzystając z tabletu, który przyniosło mu do okna Pałacu Apostolskiego dwoje młodych ludzi. "Zapisałem się jako pielgrzym na Światowe Dni Młodzieży. Musimy się przygotowywać. Zachęcam wszystkich młodych ludzi na świecie, aby przeżywali z wiarą i entuzjazmem to wydarzenie łaski i braterstwa, zarówno udając się do Panamy, jak i biorąc udział w swoich wspólnotach" - powiedział.

Franciszek złożył również życzenia z okazji nowego roku księżycowego, który w czwartek powitają mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Życzył im, aby żyli "w coraz większej solidarności, braterstwie i pragnieniu dobra, przyczyniając się do budowy społeczeństwa, w którym każda osoba jest przyjmowana, chroniona, promowana i zintegrowana". "Zachęcam do modlitwy o dar pokoju, cenny skarb, do którego należy dążyć ze współczuciem, dalekowzrocznością i odwagą" - dodał papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP), EPA/Massimo Percossi

Warto poczytać

 1. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 2. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 3. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 4. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 5. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook