Jedynie prawda jest ciekawa


Piękne słowa papieża: to nie choroba czyni nas nieczystymi, ale grzech egoizmu i pychy

11.02.2018
1270pope1
Piękne słowa papieża: to nie choroba czyni nas nieczystymi, ale grzech egoizmu i pychy

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w niedzielę, obchodzoną jako Światowy Dzień Chorego, papież Franciszek powiedział, że żadna choroba nie jest "nieczysta". "Nieczystymi" czyni ludzi grzech egoizmu, pychy i korupcji - podkreślił.

Jezus jako "prawdziwy lekarz ciał i dusz" został posłany przez Boga na świat, by "uzdrowił ludzkość, naznaczoną przez grzech i jego konsekwencje" - mówił Franciszek przed południową modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

W rozważaniach nawiązał do fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego przez Jezusa. Przypomniał, że w tamtych czasach taka choroba oznaczała oprócz cierpienia również wykluczenie ze społeczeństwa, bo chorzy uważani byli za "nieczystych".

"Jezus nie przejmuje się zakażeniem ani przepisami, ale kieruje się wyłącznie wolą uwolnienia tego człowieka od uciskającego go przekleństwa" - wyjaśnił papież.

Następnie powiedział wiernym, że "żadna choroba nie jest źródłem nieczystości". "Choroba w żadnym razie nie niszczy ani nie umożliwia relacji z Bogiem; osoba chora może być bardziej z Bogiem zjednoczona" - wskazał.

Franciszek tłumaczył, że "to grzech czyni nas nieczystymi". "Egoizm, pycha, wejście w świat korupcji - to są choroby serca, z których musimy zostać oczyszczeni, zwracając się do Jezusa jak trędowaty" - dodał.

Papież pozdrowił wszystkich chorych na świecie, którzy - jak mówił - "cierpią także często z powodu samotności i marginalizacji". Modlił się o zapewnienie każdemu "odpowiedniej opieki medycznej i braterskiej miłości", która wyraża się w "konkretnej i solidarnej trosce".

W trakcie spotkania z wiernymi papież przez internet zapisał się na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu przyszłego roku w Panamie.

Franciszek przypomniał, że w niedzielę rozpoczynają się zapisy na to spotkanie i sam zgłosił swój akces, korzystając z tabletu, który przyniosło mu do okna Pałacu Apostolskiego dwoje młodych ludzi. "Zapisałem się jako pielgrzym na Światowe Dni Młodzieży. Musimy się przygotowywać. Zachęcam wszystkich młodych ludzi na świecie, aby przeżywali z wiarą i entuzjazmem to wydarzenie łaski i braterstwa, zarówno udając się do Panamy, jak i biorąc udział w swoich wspólnotach" - powiedział.

Franciszek złożył również życzenia z okazji nowego roku księżycowego, który w czwartek powitają mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Życzył im, aby żyli "w coraz większej solidarności, braterstwie i pragnieniu dobra, przyczyniając się do budowy społeczeństwa, w którym każda osoba jest przyjmowana, chroniona, promowana i zintegrowana". "Zachęcam do modlitwy o dar pokoju, cenny skarb, do którego należy dążyć ze współczuciem, dalekowzrocznością i odwagą" - dodał papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP), EPA/Massimo Percossi

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook