Jedynie prawda jest ciekawa


Papież spotkał się z premierem Hiszpanii

15.04.2013

Ojciec Święty Franciszek przyjął w Pałacu Apostolskim w Watykanie Mariano Rajoya Breya. Premier Hiszpanii jest pierwszym europejskim politykiem z którym spotkał się papież.

Następnie Rajoya spotkał się z sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył abp Dominique Mamberti, sekretarz ds. relacji z państwami. 

Podczas spotkania omówiono „niełatwą sytuację gospodarczo-finansową” z jaką zmagają się europejskie państwa (również Hiszpania), która doprowadziła do „poważnego kryzysu zatrudnienia”.

Rozmówcy zwrócili również uwagę na polityczno-instytucjonalny porządek tego kraju, podkreślając konieczność dialogu między przedstawicielami różnych grup społecznych, opartego na wzajemnym szacunku, w którym dominowałyby takie wartości jak sprawiedliwość i solidarność w dążeniu do wspólnego dobra.

Podczas spotkania zaakcentowano historię dobrych relacji między Stolicą Apostolską a Hiszpanią, które „w duchu porozumień z 1979 r. wciąż się umacniają”. 

Wiele uwagi poświęcono instytucji małżeństwa i edukacji religijnej. Nie zabrakło także wymiany poglądów nt. sytuacji międzynarodowej, a zwłaszcza spraw Ameryki Łacińskiej.

Premierowi Hiszpanii towarzyszyła jego małżonka, Elvira Rodríguez, i ambasador Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej, Eduardo Gutiérrez Sáenz de Buruaga.

AM/PAP

[fot. Presidência da Republica/Roberto Stuckert Filho/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

 2. 1270macron 23.02.2018

  Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

  Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

 3. ukraine23022018 23.02.2018

  Ukraina: "Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej 166 powstało bez wymaganych pozwoleń"

  Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej na Ukrainie 166 powstało bez wymaganych pozwoleń.

 4. Putin23022018 23.02.2018

  Tak wygląda demokracja w Rosji. Skazano szefa sztabu przeciwnika Putina

  Sąd rejonowy w Moskwie skazał Leonida Wołkowa, szefa sztabu jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, na 30 dni aresztu za naruszanie porządku publicznego w związku z nielegalnym protestem

 5. net20022018 23.02.2018

  Izrael: Przedłużono areszt dwóm podejrzanym w sprawie korupcyjnej Netanjahu

  Sąd w Tel Awiwie przedłużył do poniedziałku areszt Nirowi Hefecowi, b. doradcy premiera Izraela Benjamina Netanjahu i potentatowi medialnemu Szaulowi Elowiczowi, podejrzanym o uwikłanie w sprawę korupcyjną związaną z izraelskim koncernem telekomunikacyjnym Bezeq.

 6. TWT 23.02.2018

  Tak nas opluwają za granicą. Swastyka na polskiej fladze i oskarżenia o pomoc w holokauście!

  Amerykański rabin twierdzi że Polska nie tylko zezwoliła na holokaust, ale także w nim pomagała. Portal The Washington Times zilustrował jego tekst polską flagą ze swastyką

 7. uk22022018 22.02.2018

  Para muzułmanów skazana za planowanie zamachu. Miał być przeprowadzony w Boże Narodzenia

  Dwoje muzułmanów zostało skazanych w czwartek przez sąd w Londynie za planowanie zamachu terrorystycznego w Wielkiej Brytanii. Zamach miał być przeprowadzony w Boże Narodzenia przy użyciu bomby domowej roboty.

 8. hajnowka22022018 22.02.2018

  Białoruś zaniepokojona świętem "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce. To "sztuczne wzniecanie nienawiści"

  Przeprowadzenie planowanego marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce oznaczałoby "sztuczne wzniecanie nienawiści pomiędzy Białorusinami i Polakami" - ocenił w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Dzmitry Mironczyk.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook