Jedynie prawda jest ciekawa

Papież spotkał się z premierem Hiszpanii

15.04.2013

Ojciec Święty Franciszek przyjął w Pałacu Apostolskim w Watykanie Mariano Rajoya Breya. Premier Hiszpanii jest pierwszym europejskim politykiem z którym spotkał się papież.

Następnie Rajoya spotkał się z sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył abp Dominique Mamberti, sekretarz ds. relacji z państwami. 

Podczas spotkania omówiono „niełatwą sytuację gospodarczo-finansową” z jaką zmagają się europejskie państwa (również Hiszpania), która doprowadziła do „poważnego kryzysu zatrudnienia”.

Rozmówcy zwrócili również uwagę na polityczno-instytucjonalny porządek tego kraju, podkreślając konieczność dialogu między przedstawicielami różnych grup społecznych, opartego na wzajemnym szacunku, w którym dominowałyby takie wartości jak sprawiedliwość i solidarność w dążeniu do wspólnego dobra.

Podczas spotkania zaakcentowano historię dobrych relacji między Stolicą Apostolską a Hiszpanią, które „w duchu porozumień z 1979 r. wciąż się umacniają”. 

Wiele uwagi poświęcono instytucji małżeństwa i edukacji religijnej. Nie zabrakło także wymiany poglądów nt. sytuacji międzynarodowej, a zwłaszcza spraw Ameryki Łacińskiej.

Premierowi Hiszpanii towarzyszyła jego małżonka, Elvira Rodríguez, i ambasador Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej, Eduardo Gutiérrez Sáenz de Buruaga.

AM/PAP

[fot. Presidência da Republica/Roberto Stuckert Filho/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.11.2017

  Soros ostro krytykuje węgierski rząd! "Reżim posunął się za daleko"

  Amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros zarzucił w poniedziałek rządowi Węgier "kłamstwa i wypaczenia" w kampanii skierowanej przeciwko niemu. W oświadczeniu napisał, że ich celem jest stworzenie fałszywego wroga zewnętrznego

 2. Duda20112017 20.11.2017

  Prezydent w Grecji: drzwi do UE powinny pozostać otwarte

  Drzwi do UE powinny pozostać otwarte, także dla krajów bałkańskich - przekonywał w poniedziałek w Atenach prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem. Grecki przywódca został przez Dudę odznaczony Orderem Orła Białego

 3. Zimbabwe20112017 20.11.2017

  Nieoficjalnie: Dyktator Zimbabwe podjął decyzję w sprawie dymisji

  Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe zgodził się zrezygnować z urzędu; powstała wstępna wersja pisma, w którym zawiadamia o swojej dymisji - podaje w poniedziałek CNN, powołując się na źródło, mające bezpośrednią wiedzę o prowadzonych w tej sprawie negocjacjach

 4. ISIS 20.11.2017

  Odechce im się walki! Władze Iraku przygotowały "niespodziankę" dla zagranicznych bojowników ISIS

  Ok. 300 kobiet i dzieci zagranicznych bojowników z Państwa Islamskiego (IS), schwytanych przez irackie władze w Mosulu, wywieziono w kierunku Bagdadu w celu "wydalenia do krajów pochodzenia" - poinformował w poniedziałek przedstawiciel lokalnych władz

 5. Merkel20112017 20.11.2017

  Kłopoty Merkel. Mogą być przedterminowe wybory, wszystko przez imigrantów

  Wolna Partia Demokratyczna (FDP) zerwała w nocy z niedzieli na poniedziałek prowadzone od ponad miesiąca rozmowy sondażowe z blokiem partii chadeckich CDU/CSU oraz Zielonymi w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu pod kierownictwem kanclerz Angeli Merkel.

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook