Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież: Rozmawiajmy i pomagajmy imigrantom

16.11.2014

Ojciec Święty zaapelował do do instytucji państwowych w krajach Europy o zaangażowanie na rzecz przezwyciężenia napięć wokół obecności imigrantów. Franciszek zainspirował się ostatnimi zamieszkami w Rzymie, w którym biorą udział imigranci.

Papież Franciszek zaapelował do instytucji państwowych w krajach Europy o zaangażowanie na rzecz przezwyciężenia napięć wokół obecności imigrantów. W ten sposób odniósł się do zamieszek na tym tle, do jakich dochodzi w Rzymie.

Zwracając się do tysięcy wiernych, przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: "W tych dniach w Rzymie doszło do poważnych napięć między mieszkańcami a imigrantami. Ma to miejsce w różnych miastach europejskich, zwłaszcza w dzielnicach peryferyjnych naznaczonych przez trudności".

"Zachęcam instytucje wszystkich szczebli, by uznały za priorytet to, co stanowi już kryzys socjalny i co, jeśli nie zostanie rozwiązane jak najszybciej i w odpowiedni sposób, grozi dalszym zaostrzeniem" - wezwał Franciszek.

Zaapelował do wiernych, aby w konkretny sposób zaangażowali się na rzecz tego, by panował klimat "spotkania", a nie "starcia". Mówił, że przedstawiciele mieszkańców, imigrantów i instytucji powinni spotykać się, na przykład w salach parafialnych, by porozmawiać o problemach.

"Ważne jest - dodał - aby nie ulegać pokusie starcia, odrzucić wszelką przemoc".

Franciszek mówił: "Można prowadzić dialog, wysłuchać się, razem planować i w ten sposób przezwyciężać podejrzenia i uprzedzenie". Dzięki temu, stwierdził, możliwa będzie koegzystencja w duchu bezpieczeństwa, pokoju i otwartości.

Słowa papieża były nawiązaniem do kilkudniowych zamieszek w rzymskiej dzielnicy peryferyjnej Tor Sapienza. Jej mieszkańcy wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko obecności imigrantów z tamtejszego ośrodka i oskarżyli ich o szerzenie przestępczości.

Grupa demonstrantów usiłowała wtargnąć do ośrodka, ale została powstrzymana przez policjantów. Doszło do starć i fali przemocy. Napięcie w tej dzielnicy nie mija. W mediach dominuje opinia, że władze nie potrafią rozwiązać coraz poważniejszego problemu imigracji.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Papież Franciszek

,

wiara

,

imigracja

Warto poczytać

 1. MK51700IMG3013 24.03.2017

  Prounijni Węgrzy

  Jak wynika z sondażu, większość Węgrów popiera pozostanie ich kraju w UE.

 2. rzym-stef 24.03.2017

  Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu przez dwa dni w stolicy Włoch

  Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązują od piątku w Rzymie w związku z uroczystościami 60-lecia Traktatów Rzymskich

 3. mid-epa05867116 24.03.2017

  Le Pen broni Kremla

  Szefowa Frontu Narodowego była gościem rosyjskiej Dumy Państwowej.

 4. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 5. mid-epa05864394 24.03.2017

  Trump: Miałem rację ws. podsłuchów

  Republikański kongresmen Devin Nunes zapowiedział przedstawienie dodatkowych dowodów na uzasadnienie zarzutów Trumpa wobec administracji Obamy.

 6. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 7. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 8. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook