Jedynie prawda jest ciekawa


Papież przedstawił swoje stanowisko na temat broni atomowej

10.11.2017

Papież Franciszek zaapelował w piątek o rozbrojenie nuklearne i podkreślił, że broń atomowa zagraża całemu rodzajowi ludzkiemu. Wyraził przekonanie, że stanowczo potępiać należy zarówno grożenie użyciem tej broni, jak i jej posiadanie.

Papież spotkał się z uczestnikami międzynarodowej konferencji na temat rozbrojenia, zorganizowanej w Watykanie pod hasłem "Szanse na świat wolny od broni nuklearnej i integralne rozbrojenie". W obradach uczestniczy grupa 11 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, przedstawiciele ONZ, NATO, dyplomaci wielu krajów, między innymi z Rosji, USA, Korei Południowej i Iranu oraz eksperci do spraw rozbrojenia i delegacje organizacji działających na jego rzecz.

W swym wystąpieniu papież podkreślił, że obrady odbywają się w chwili panującego na świecie "niestabilnego klimatu konfliktowości". Jak zaznaczył, w takiej sytuacji pesymizm mógłby skłaniać ku myśleniu, że świat bez broni nuklearnej wydaje się "coraz bardziej odległą perspektywą".

Wyścig zbrojeń - dodał Franciszek - trwa bez przerwy, a wydatki na modernizację i rozwój broni stanowią znaczną część wydatków krajów i to do takiego stopnia, że "na drugi plan spychają realne priorytety cierpiącej ludzkości: walkę z ubóstwem, promowanie pokoju, realizację projektów edukacyjnych, ekologicznych i dotyczących służby zdrowia oraz rozwój praw człowieka".

- Nie możemy odczuwać żywego zaniepokojenia, jeśli weźmiemy pod uwagę katastrofalne skutki humanitarne i dla środowiska, wynikające z wszelkiego użycia ładunków nuklearnych - oświadczył papież.

Zwrócił następnie uwagę na ryzyko "przypadkowej detonacji takiej broni z powodu wszelkiego rodzaju błędu". Należy też "potępić stanowczo groźbę użycia takiej broni oraz samo posiadanie takich ładunków" - dodał papież.

Jak wyjaśnił, "już samo ich posiadanie służy logice strachu, która nie dotyczy tylko stron konfliktu, ale całego rodzaju ludzkiego". - Relacje międzynarodowe nie mogą być zdominowane przez siłę militarną, wzajemne zastraszanie, ostentacyjne pokazywanie arsenałów - stwierdził papież.

- Broń masowego zniszczenia, zwłaszcza atomowa, wywołuje złudne poczucie bezpieczeństwa i nie może stanowić bazy pokojowego współżycia między członkami rodziny ludzkiej, która powinna kierować się etyką solidarności - mówił Franciszek.

- Poza tym broń, której efektem jest zniszczenie rodzaju ludzkiego, jest wręcz nielogiczna w wymiarze militarnym - dodał.

Papież przypomniał, że prawdziwa nauka służy zawsze człowiekowi, podczas gdy "współczesne społeczeństwo wydaje się być ogłuszone przez wypaczone projekty".

Cała obecna sytuacja i dążenia do posiadania broni atomowej tworzą zdaniem papieża "niepokojący scenariusz, jeśli pomyśli się o takich bieżących wyzwaniach geopolitycznych jak terroryzm i konflikty asymetryczne".

- A jednak - wskazał - zdrowy realizm nie przestaje zapalać w naszym nieuporządkowanym świecie świateł nadziei.

W tym kontekście papież przywołał "historyczne" głosowanie w ONZ, w którym większość członków wspólnoty międzynarodowej uznało, że broń nuklearna jest nie tylko "niemoralna", lecz także, iż należy ją traktować jako "nielegalne narzędzie wojny".

Franciszek wyraził przekonanie, że aktualne pozostaje nauczanie błogosławionego Jana XXIII, który wskazywał jako cel integralne rozbrojenie.

PAP

Warto poczytać

 1. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 2. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 3. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 4. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 5. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 6. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 7. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 8. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook