Jedynie prawda jest ciekawa

Papież o przebaczeniu

26.12.2015

Ojciec Święty spotkał się z wiernymi podczas modlitwy Anioł Pański.

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że poprzez przebaczenie można przezwyciężyć zło dobrem i przemienić nienawiść w miłość. W ten sposób sprawiamy, że świat staje się czystszy - mówił w uroczystość świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

Podczas spotkania z wiernymi w drugi dzień świąt na modlitwie Anioł Pański przypomniał, że święty Szczepan przed śmiercią przez ukamienowanie przebaczył swym oprawcom.

"Lecz moglibyśmy zapytać: czemu służy przebaczenie?" - podkreślił Franciszek. Dodał, że nie jest to tylko "dobry uczynek". "To przynosi rezultaty" - powiedział.

"Ale przebaczenie jest zawsze bardzo trudne i nie wiadomo, jak wybaczyć małe i duże krzywdy, których doświadczamy codziennie" - przyznał papież. Jak dodał, należy zacząć od modlitwy.

"Potem odkrywa się, że ta wewnętrzna walka, by przebaczyć, oczyszcza ze zła i że modlitwa i miłość uwalniają nas z oków urazy" - powiedział. Jego zdaniem codziennie mamy okazję, by nauczyć się przebaczania, "gestu tak wzniosłego, że przybliża do Boga".

"I my stajemy się wtedy miłosierni, ponieważ poprzez przebaczenie zwyciężamy zło dobrem, przemieniamy nienawiść w miłość i czynimy świat czystszym" - powiedział Franciszek.

Przypomniał, że na świecie jest dziś bardzo wielu męczenników jak święty Szczepan, którzy doznają prześladowań z powodu wiary.

Na papieskim profilu na Twitterze zamieszczono w sobotę następujące słowa Franciszka: "Módlmy się za chrześcijan prześladowanych, często w obliczu zawstydzającego milczenia wielu".

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook