Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek: "Odwet nie jest nigdy sprawiedliwy"

19.02.2017

Papież Franciszek powiedział wiernym w niedzielę, że odwet nigdy nie prowadzi do rozwiązywania konfliktów. "Naszym obowiązkiem jest czynić sprawiedliwość, ale nie wolno nam mścić się czy w żaden sposób podsycać zemstę, jako wyraz nienawiści i przemocy" - zaznaczył.

Papież Franciszek powiedział wiernym w niedzielę, że odwet nigdy nie prowadzi do rozwiązywania konfliktów. "Naszym obowiązkiem jest czynić sprawiedliwość, ale nie wolno nam mścić się czy w żaden sposób podsycać zemstę, jako wyraz nienawiści i przemocy" - mówił.

Zwracając się do wiernych zebranych w południe na modlitwie Anioł Pański w Watykanie, papież podkreślił, że "rewolucja chrześcijańska" ukazuje "prawdziwą sprawiedliwość" i przewyższa zasadę "oko za oko, ząb za ząb".

"Ta starożytna zasada nakazywała wymierzanie przestępcom kar równych wyrządzonym szkodom: śmierć temu, kto zabił, amputację temu, kto zranił" - przypomniał.

Zauważył jednak, że "Jezus nie każe swoim uczniom znosić zła, ale reagować, lecz nie innym złem, a dobrem". "W ten sposób przerywa się łańcuch zła i naprawdę zmienia się stan rzeczy" - podkreślił.

Papież wyjaśnił, że zło nie jest "brakiem dobra" i nie można wypełnić go inną próżnią, lecz jedynie "pełnią", a więc dobrem.

"Dla Jezusa wyrzeczenie się przemocy może prowadzić także do rezygnacji ze słusznych praw" - dodał Franciszek i podał przykład zachęty do "nadstawienia drugiego policzka". Ta rezygnacja - zaznaczył - nie oznacza jednak ignorowania i zaprzeczania wymogom sprawiedliwości.

"Przeciwnie, miłość chrześcijańska, która wyraża się w sposób szczególny w miłosierdziu, stanowi wyższą realizację sprawiedliwości" - oświadczył papież. Położył nacisk na konieczność dokonywania rozróżnienia między sprawiedliwością a odwetem. "Odwet nie jest nigdy sprawiedliwy" - oznajmił.

Franciszek wskazał też na obowiązek miłowania wrogów. To nie oznacza - zastrzegł - aprobaty dla wyrządzonego przez nich zła, ale "wielkoduszną perspektywę".

Przypomniał też: "Ileż nieprzyjaźni jest w rodzinach". "Nieprzyjaciółmi są ci, którzy mówią o nas źle, którzy nas oczerniają i krzywdzą. Nie jest łatwo to strawić. Jesteśmy wezwani, aby im wszystkim odpowiedzieć dobrem, które też ma swoje strategie, inspirowane przez miłość" - podkreślił Franciszek.

W czasie spotkania z wiernymi papież apelował o położenie kresu przemocy w prowincji Kasai Środkowe w Demokratycznej Republice Konga.

"Bardzo cierpię z powodu ofiar, szczególnie wielu dzieci oderwanych od rodzin i szkół i wykorzystywanych jako żołnierze. Dzieci-żołnierze to tragedia" - ocenił.

Franciszek powiedział, że myśli też o narodzie Pakistanu, dotkniętym w ostatnich dniach przez "okrutne zamachy terrorystyczne". "Módlmy się gorąco o to, aby każde serce twarde z nienawiści nawróciło się na pokój, zgodnie z wolą Boga" - apelował Franciszek.

[fot.PAP/EPA/CLAUDIO PERI]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook