Jedynie prawda jest ciekawa


Papież o historii chrześcijan i Żydów. "Potrzebujemy wspólnej pamięci"

29.01.2018
pope29012018
Papież o historii chrześcijan i Żydów. "Potrzebujemy wspólnej pamięci"

Podczas spotkania z uczestnikami konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem, papież Franciszek wezwał do zwalczania "wirusa obojętności" i do odpowiedzialności. "Być odpowiedzialnym to znaczy być w stanie zareagować" - mówił.

Odpowiedzialność "to nie tylko kwestia przeanalizowania przyczyn przemocy i odrzucenia perwersyjnej logiki, ale również gotowości i aktywności, by odpowiedzieć" - oświadczył papież.

"Dlatego wrogiem, z jakim trzeba walczyć, jest nie tylko nienawiść we wszystkich formach, ale - jeszcze głębiej do korzeni - obojętność, bo to ona paraliżuje i uniemożliwia zrobienie tego, co jest słuszne, także wtedy, gdy wie się, że jest to słuszne" - powiedział Franciszek, zwracając się do uczestników konferencji zorganizowanej przez przewodniczące w tym roku OBWE Włochy.

"Niestrudzenie powtarzam, że obojętność jest wirusem, który niebezpiecznie zaraża nasze czasy, w których jesteśmy coraz bardziej połączeni z innymi, ale zawsze coraz mniej uważni wobec innych" - ocenił Franciszek. "Obojętność jest podstępnym złem, które coraz częściej koczuje u drzwi człowieka" - ostrzegł.

Wspominając swą wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w 2016 roku, papież mówił o panującej tam ciszy, która "pozostawia miejsce tylko na łzy, modlitwę i prośbę o przebaczenie". "Szczepionką, jaką należy podać przeciwko obojętności" jest pamięć - wskazywał.

Papież nawiązał do obchodzonego w sobotę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, mówiąc: "By odzyskać nasze człowieczeństwo, ludzkie rozumienie rzeczywistości i przezwyciężyć godne potępienia formy obojętności wobec bliźniego, potrzebna jest ta pamięć". "Pamięć jest kluczem wstępu do przyszłości" - oświadczył.

Franciszek przywołał także opublikowany 20 lat temu dokument Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. "Jego tytuł jest wymowny: +Pamiętamy. Refleksje nad Shoah+" - dodał papież.

Wyjaśnił, że św. Jan Paweł II pragnął, by dokument ten poruszył pamięć, aby odegrała ona konieczną rolę w procesie budowy przyszłości, w której "niewypowiedziana niegodziwość Shoah nie będzie nigdy więcej możliwa".

"Tekst mówi o tej pamięci, do której strzeżenia jesteśmy wezwani z naszymi starszymi braćmi Żydami jako chrześcijanie" - powiedział Franciszek i wskazał: "Potrzebujemy wspólnej pamięci, żywej i ufnej, która nie będzie uwięziona w resentymentach, ale choć przeszła przez noc bólu, otworzy się na nadzieję i nowy brzask".

Papież mówił, że "Kościół pragnie wyciągnąć rękę, pragnie pamiętać i razem iść".

Franciszek przypomniał słowa z soborowej deklaracji "Nostra aetate" o tym, że Kościół ze względu na wspólne dziedzictwo z Żydami potępia "akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek były i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom".

Polskę reprezentuje na konferencji OBWE wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook