Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: nie stać z założonymi rękoma w obliczu degradacji środowiska

14.07.2017

W liście wysłanym w związku z piątkową inauguracją obrad pod hasłem "Laudato si' i wielkie miasta" papież podkreślił: "Obowiązkiem wszystkich jest rozbudzenie w społeczeństwie świadomości potrzeby szacunku dla środowiska".

Franciszek wyraził przekonanie, że skażenie powietrza i zniszczenie przyrody to "konsekwencja nieodpowiedzialnego zarządzania" naturą. To wezwanie do "aktywnej odpowiedzialności dla dobra wszystkich" - stwierdził.

Papież przypomniał, że fundamentalnym prawem każdego jest dostęp do wody pitnej. - Kiedy nie przykłada się do tego należytej uwagi, staje się ona źródłem chorób i stawia w niebezpieczeństwie życie milionów osób - zauważył.

Zdaniem Franciszka należy położyć kres obojętności wobec środowiska naturalnego, które - przypomniał - jest "naszym wspólnym domem".

Kładąc nacisk na "liczne tragedie", do jakich doszło, papież ostrzegł: "Bierność dowodzi utraty poczucia odpowiedzialności wobec naszych bliźnich, na której opiera się każde cywilizowane społeczeństwo".

Papież zaapelował, aby wszędzie instytucje zachęcały obywateli do aktywności, by"wnieśli swój wkład na rzecz stworzenia środowiska bardziej nadającego się do życia i zdrowszego".

PAP

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook