Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież na Światowy Dzień Chorych

09.02.2014

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".

- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.

Wyraził uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia. - Jaka to cenna praca! Spotykają oni codziennie chorych widząc nie tylko ciała naznaczone słabością, ale i osoby, którym należy poświęcić uwagę i udzielić właściwych odpowiedzi - zaznaczył.

Franciszek podkreślił: - Godność osoby nie ogranicza się nigdy do jej zdolności i umiejętności i nie kończy się, gdy osoba ta jest słaba, niesprawna i potrzebuje pomocy.

- Myślę również o rodzinach, gdzie rzeczą normalną jest opieka nad chorym. Czasem jednak sytuacja może być poważniejsza. Wielu pisze do mnie i dzisiaj chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkie te rodziny, i mówię im: nie lękajcie się kruchości! - dodał papież.

Następnie przypomniał wiernym: - Wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłością świata. Modlił się o pocieszenie dla wszystkich cierpiących.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych Franciszek nawiązał dialog z wiernymi przypominając im, że ich misją jest nieść światło światu. Zauważył, że nie ma sensu życie chrześcijanina, który nie niesie światła. Papież pytał: "A wy jak chcecie żyć: jak zapalone światło czy jak zgaszone?".

Wskazał: - Zapalone światło - oto jest chrześcijańskie powołanie.

Franciszek mówił także o trwających w Soczi igrzyskach olimpijskich. - W tych dniach w Soczi w Rosji odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie. Chciałbym przesłać moje pozdrowienia organizatorom i wszystkim sportowcom z życzeniem, aby było to prawdziwe święto sportu i przyjaźni - powiedział w czasie niedzielnego spotkania.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. mh-17 22.08.2014

  Kolejne ofiary MH-17 rozpoznane

  Zidentyfikowano już 173 osób, które zginęły w zestrzelonym przez rosyjskich terrorystów samolotu malezyjskiego. Ostatnio rozpoznano 46 osób.

 2. LukaszenkawiejskiSI 22.08.2014

  Łukaszenka stawia na agroturystykę

  "Mamy bardzo dużo wsi. Mamy też pojedyncze zagrody. Dlaczego człowiek, który tam wyrósł, albo po prostu biznesmen czy chętny nie miałby tam zbudować gospodarstwa agroturystycznego? W ten sposób reanimowano by wieś" - powiedział białoruski prezydent.

 3. sachs 22.08.2014

  Lista ofiar KL Sachsenhausen

  Niemcy opublikowali listę zamordowanych w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. W tym podberlińskim miejscu kaźni zginęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy więźniów, w tym Stefan Rowecki „Grom”

 4. convoyrussiaSI 22.08.2014

  Na Ukrainę wjechało 145 rosyjskich ciężarówek

  Agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela separatystów Kostiantyna Knyrika, poinformowała, że pierwsze kamazy dotarły już do Ługańska.

 5. konwojhumanitarny 22.08.2014

  Kamazy już na Ukrainie!

  Rosyjski konwój z tzw. pomocą humanitarną bez zgody władz w Kijowie wjechał na Ukrainę. Ciężarówki są eskortowane przez separatystów. Jadą w stronę Ługańska.

 6. 22.08.2014

  Strach w Pentagonie

  Amerykanie przestrzegają przed Państwem Islamskim. W Pentagonie zapanował niepokój.

 7. davutoglu-msz-turcji 21.08.2014

  Turcja ma nowego premiera

  Szefa rządu mianował jego poprzednik, czyli świezo upieczony prezydent elekt Recep Tayyip Erdogan. Rządem w Ankarze pokieruje Ahmet Davutoglu, dotychczasowy minister spraw zagranicznych. Jednocześnie objął on funkcję przewodniczącego umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

 8. poroszenkoparlamentSI 21.08.2014

  Poroszenko w niedziele rozwiąże parlament?

  Wcześniejsze wybory mogłyby się odbyć na Ukrainie 5, 19 albo 26 października.

Facebook