Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież na Światowy Dzień Chorych

09.02.2014

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".

- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.

Wyraził uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia. - Jaka to cenna praca! Spotykają oni codziennie chorych widząc nie tylko ciała naznaczone słabością, ale i osoby, którym należy poświęcić uwagę i udzielić właściwych odpowiedzi - zaznaczył.

Franciszek podkreślił: - Godność osoby nie ogranicza się nigdy do jej zdolności i umiejętności i nie kończy się, gdy osoba ta jest słaba, niesprawna i potrzebuje pomocy.

- Myślę również o rodzinach, gdzie rzeczą normalną jest opieka nad chorym. Czasem jednak sytuacja może być poważniejsza. Wielu pisze do mnie i dzisiaj chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkie te rodziny, i mówię im: nie lękajcie się kruchości! - dodał papież.

Następnie przypomniał wiernym: - Wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłością świata. Modlił się o pocieszenie dla wszystkich cierpiących.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych Franciszek nawiązał dialog z wiernymi przypominając im, że ich misją jest nieść światło światu. Zauważył, że nie ma sensu życie chrześcijanina, który nie niesie światła. Papież pytał: "A wy jak chcecie żyć: jak zapalone światło czy jak zgaszone?".

Wskazał: - Zapalone światło - oto jest chrześcijańskie powołanie.

Franciszek mówił także o trwających w Soczi igrzyskach olimpijskich. - W tych dniach w Soczi w Rosji odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie. Chciałbym przesłać moje pozdrowienia organizatorom i wszystkim sportowcom z życzeniem, aby było to prawdziwe święto sportu i przyjaźni - powiedział w czasie niedzielnego spotkania.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. D-276 24.08.2016

  Szkoły będą uczyć, jak reagować na ataki

  Francuski rząd zaprezentował w środę program nauczania dzieci, jak powinny reagować w razie ataku terrorystycznego w szkole.

 2. light-3-1573548-1280x960 24.08.2016

  Zasztyletował krzycząc „Allahu Akbar”

  W Australii mężczyzna zasztyletował kelnerkę krzycząc "Allahu Akbar". Policja zbada, czy nie był ekstremistą.

 3. pope2408 24.08.2016

  Papież modlił się za ofiary trzęsienia

  "Proszę was, byście razem ze mną połączyli się w modlitwie, aby Jezus Chrystus, którego zawsze porusza ludzkie cierpienie, pocieszył zasmucone serca i zesłał ukojenie".

 4. epa05508472 24.08.2016

  Co najmniej 50 ofiar trzęsienia ziemi

  Co najmniej 50 osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 6,2 w skali Richtera, które w środę nad ranem nawiedziło środkowe Włochy.

 5. italyshakingSI 24.08.2016

  Trzęsienie Ziemi. KE oferuje pomoc Włochom

  Unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides wyraził w oświadczeniu kondolencje dla rodzin i przyjaciół, którzy stracili bliskich.

 6. mid-epa05507294 24.08.2016

  Poroszenko: Gwarantem niezawisłości kraju są siły zbrojne

  Od początku rosyjskiej agresji Ukraińcy każdego dnia głosują za niepodległą, europejską Ukrainą.

 7. mid-epa05508210 24.08.2016

  Ofensywa turecka przeciwko IS w Syrii

  Według Agencji Anatolia celem rozpoczętej operacji jest oczyszczenie pogranicza turecko-syryjskiego z "organizacji terrorystycznych" oraz zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze.

 8. mid-epa05508236 24.08.2016

  Turcja walczy z Państwem Islamskim

  Celem operacji jest oczyszczenie pogranicza turecko-syryjskiego z "organizacji terrorystycznych", a także zapewnienie terytorialnej integralności Syrii.

CS134fotMINI

Czas Stefczyka 134/2016

PDF (7,11 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook