Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież na Światowy Dzień Chorych

09.02.2014

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".

- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.

Wyraził uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia. - Jaka to cenna praca! Spotykają oni codziennie chorych widząc nie tylko ciała naznaczone słabością, ale i osoby, którym należy poświęcić uwagę i udzielić właściwych odpowiedzi - zaznaczył.

Franciszek podkreślił: - Godność osoby nie ogranicza się nigdy do jej zdolności i umiejętności i nie kończy się, gdy osoba ta jest słaba, niesprawna i potrzebuje pomocy.

- Myślę również o rodzinach, gdzie rzeczą normalną jest opieka nad chorym. Czasem jednak sytuacja może być poważniejsza. Wielu pisze do mnie i dzisiaj chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkie te rodziny, i mówię im: nie lękajcie się kruchości! - dodał papież.

Następnie przypomniał wiernym: - Wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłością świata. Modlił się o pocieszenie dla wszystkich cierpiących.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych Franciszek nawiązał dialog z wiernymi przypominając im, że ich misją jest nieść światło światu. Zauważył, że nie ma sensu życie chrześcijanina, który nie niesie światła. Papież pytał: "A wy jak chcecie żyć: jak zapalone światło czy jak zgaszone?".

Wskazał: - Zapalone światło - oto jest chrześcijańskie powołanie.

Franciszek mówił także o trwających w Soczi igrzyskach olimpijskich. - W tych dniach w Soczi w Rosji odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie. Chciałbym przesłać moje pozdrowienia organizatorom i wszystkim sportowcom z życzeniem, aby było to prawdziwe święto sportu i przyjaźni - powiedział w czasie niedzielnego spotkania.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. zz1 20.12.2014

  Żołnierze wracają z Afganistanu

  Wśród powracających najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

 2. obama22 20.12.2014

  Phenian chce wspólnego śledztwa z USA

  Korea Płn. zaproponowała Amerykanom podjęcie działań ws. cyberataku na Sony.

 3. eboSI 20.12.2014

  Ponad 7 tys. ofiar eboli w Afryce Zachodniej

  Zatrważający bilans epidemii eboli w zachodniej części Czarnego Lądu...

 4. Putin 20.12.2014

  Rzecznik MSZ Ukrainy apeluje do Rosji: Więcej skromności ws. Krymu

  "Przed aneksją dokonaną przez (carycę) Katarzynę 230 lat temu Krym nie miał z Rosją nic wspólnego" - napisał na Twitterze Jewhen Perebyjnis.

 5. lawrow1 20.12.2014

  Rosyjskie MSZ: Sankcje podsycają konflikt

  „Radzimy administracji w Waszyngtonie, aby przemyślała konsekwencje”.

 6. mid-epa04534224 20.12.2014

  Sony zastanawia się, jak rozpowszechniać film o Kim Dzong Unie

  W środę Sony Pictures odwołała wprowadzenie filmu do kin po groźbach hakerów - najprawdopodobniej z Korei Północnej - pod adresem zarówno widzów jak i właścicieli sieci kin.

 7. flagakatalonska 19.12.2014

  Coraz mniej zwolenników secesji Katalonii

  Ruch na rzecz odłączenia się Katalonii od Hiszpanii traci na popularności - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez ośrodek badawczy CEO. 45,3 proc. pytanych Katalończyków opowiedziało się przeciw secesji, a 44,5 proc. było za.

 8. net-epa04534731 19.12.2014

  Papież: Kościół ma być matką, a nie przedsiębiorcą

  Kościół ma być matką, a nie przedsiębiorcą - powiedział papież Franciszek podczas piątkowej mszy w kaplicy Domu świętej Marty. Papież wezwał do modlitwy o to, by Kościół był wolny od egoizmu i władzy.

Facebook