Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież na Światowy Dzień Chorych

09.02.2014

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".

- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.

Wyraził uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia. - Jaka to cenna praca! Spotykają oni codziennie chorych widząc nie tylko ciała naznaczone słabością, ale i osoby, którym należy poświęcić uwagę i udzielić właściwych odpowiedzi - zaznaczył.

Franciszek podkreślił: - Godność osoby nie ogranicza się nigdy do jej zdolności i umiejętności i nie kończy się, gdy osoba ta jest słaba, niesprawna i potrzebuje pomocy.

- Myślę również o rodzinach, gdzie rzeczą normalną jest opieka nad chorym. Czasem jednak sytuacja może być poważniejsza. Wielu pisze do mnie i dzisiaj chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkie te rodziny, i mówię im: nie lękajcie się kruchości! - dodał papież.

Następnie przypomniał wiernym: - Wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłością świata. Modlił się o pocieszenie dla wszystkich cierpiących.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych Franciszek nawiązał dialog z wiernymi przypominając im, że ich misją jest nieść światło światu. Zauważył, że nie ma sensu życie chrześcijanina, który nie niesie światła. Papież pytał: "A wy jak chcecie żyć: jak zapalone światło czy jak zgaszone?".

Wskazał: - Zapalone światło - oto jest chrześcijańskie powołanie.

Franciszek mówił także o trwających w Soczi igrzyskach olimpijskich. - W tych dniach w Soczi w Rosji odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie. Chciałbym przesłać moje pozdrowienia organizatorom i wszystkim sportowcom z życzeniem, aby było to prawdziwe święto sportu i przyjaźni - powiedział w czasie niedzielnego spotkania.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. lUnità-per-iPad2 01.08.2014

  To koniec komunistycznego dziennika "L'Unita"

  Przestał ukazywać się komunistyczny włoski dziennik "L'Unita", założony przez polityka i teoretyka marksizmu Antonia Gramsciego, jednego z ojców włoskiego komunizmu. Udziałowcom gazety nie udało się osiągnąć porozumienia.

 2. bartoszewskiPremier108 01.08.2014

  Niemcy zachwyceni Bartoszewskim

  „Pomimo ciężkich doświadczeń, Bartoszewski nigdy nie sprawiał wrażenia osoby zgorzkniałej”.

 3. ivan-boberskyy-pap2-1 01.08.2014

  Ukraińcy odparli atak terrorystów

  Rosjanie wysłali 150 terrorystów na teren Ukrainy.

 4. pap2-mohammed-saber 01.08.2014

  Koniec rozejmu w Strefie Gazy

  Izrael poinformował o końcu rozejmu z palestyńskim Hamasem.

 5. pap-evert-jan-daniels 01.08.2014

  Specjaliści dotarli na miejsce katastrofy Boeinga

  Ponad 60 specjalistów jest już na miejscu katastrofy malezyjskiego Boeinga.

 6. Izraelzolnierzeamunicjaepa 01.08.2014

  Czasowy rozejm w krwawej Strefie Gazy

  72-godzinne zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy weszło dziś w życie o godzinie 7 czasu polskiego. O rozejm w trwającym ponad trzy tygodnie konflikcie apelowały ONZ i Stany Zjednoczone.

 7. mid-epa04333989 31.07.2014

  Rosjanie kolejny raz przegrywają ws. Jukosu

  Władze Rosji mogą podjąć decyzję o wycofaniu się z Rady Europy z powodu prestiżowych i bolesnych przegranych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - ocenia ekspert prawa międzynarodowego prof. Ireneusz Kamiński.

 8. gaza-dis-pap-epa 31.07.2014

  Izrael: zniszczymy te tunele

  Wojsko izraelskie będzie kontynuowało operację niszczenia palestyńskich tuneli na granicy ze Strefą Gazy – zapowiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Nie przerwą nawet w trakcie zawieszenia broni.

Facebook