Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież na Światowy Dzień Chorych

09.02.2014

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".

- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.

Wyraził uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia. - Jaka to cenna praca! Spotykają oni codziennie chorych widząc nie tylko ciała naznaczone słabością, ale i osoby, którym należy poświęcić uwagę i udzielić właściwych odpowiedzi - zaznaczył.

Franciszek podkreślił: - Godność osoby nie ogranicza się nigdy do jej zdolności i umiejętności i nie kończy się, gdy osoba ta jest słaba, niesprawna i potrzebuje pomocy.

- Myślę również o rodzinach, gdzie rzeczą normalną jest opieka nad chorym. Czasem jednak sytuacja może być poważniejsza. Wielu pisze do mnie i dzisiaj chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkie te rodziny, i mówię im: nie lękajcie się kruchości! - dodał papież.

Następnie przypomniał wiernym: - Wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłością świata. Modlił się o pocieszenie dla wszystkich cierpiących.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych Franciszek nawiązał dialog z wiernymi przypominając im, że ich misją jest nieść światło światu. Zauważył, że nie ma sensu życie chrześcijanina, który nie niesie światła. Papież pytał: "A wy jak chcecie żyć: jak zapalone światło czy jak zgaszone?".

Wskazał: - Zapalone światło - oto jest chrześcijańskie powołanie.

Franciszek mówił także o trwających w Soczi igrzyskach olimpijskich. - W tych dniach w Soczi w Rosji odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie. Chciałbym przesłać moje pozdrowienia organizatorom i wszystkim sportowcom z życzeniem, aby było to prawdziwe święto sportu i przyjaźni - powiedział w czasie niedzielnego spotkania.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. StBasilCathedral 04.07.2015

  Dwie trzecie Rosjan za świeckością państwa

  Jednocześnie prawie połowa obywateli uważa, że Kościół powinien wpływać na moralno-duchowe życie społeczeństwa.

 2. mid-epa04829570 04.07.2015

  Tunezja wprowadza stan wyjątkowy

  Po zamachu w Susie władze dają większe uprawnienia policji i wojsku oraz ograniczają prawo do zgromadzeń.

 3. xhpifxomOuN6adAUZz1w3RoLYi7wC5qK 04.07.2015

  Szef NATO ostrzega przed Rosją

  Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, nie ma wątpliwości, że Rosja jest gotowa użyć siły" wobec swoich sąsiadów oraz Mołdawii, z którą graniczy samozwańcza Republika Naddniestrza sponsorowana przez Moskwę.

 4. spiegel 04.07.2015

  "Spiegel" inwigilowany przez służby USA?

  W prokuraturze generalnej w Karlsruhe szefostwo największego niemieckiego magazynu politycznego "Der Spiegel" złożyło doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Twierdzi, że ma dowody, iż była obiektem inwigilacji ze strony amerykańskich służb specjalnych.

 5. mid-epa048275962 04.07.2015

  Warufakis: Europa terroryzuje Grecje

  „Jeżeli Grecja upadnie, biliony euro zostaną stracone.”

 6. mid-epa04827484 04.07.2015

  Trzęsienie ziemi w Chinach

  3 osoby poniosły śmierć, a 71 osób zostało rannych to tragiczny bilans wstrząsów w prowincji Xinjiang.

 7. refetrelesi 04.07.2015

  Niemcy grożą Grekom

  Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble arogancko wypowiedział się o sytuacji w Grecji. - Negocjacje, które ewentualnie zostaną podjęte po niedzielnym plebiscycie oparte będą „na całkiem innych podstawach i trudniejszych warunkach gospodarczych - rzucił.

 8. mid-epa04830199 04.07.2015

  Izrael ostrzelany przez IS

  Rakiety wystrzelone z egipskiego półwyspu Synaj spadły w piątek późnym wieczorem na południowy Izrael - poinformował Reuters.

Facebook