Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież na Światowy Dzień Chorych

09.02.2014

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".

- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.

Wyraził uznanie dla wszystkich pracowników służby zdrowia. - Jaka to cenna praca! Spotykają oni codziennie chorych widząc nie tylko ciała naznaczone słabością, ale i osoby, którym należy poświęcić uwagę i udzielić właściwych odpowiedzi - zaznaczył.

Franciszek podkreślił: - Godność osoby nie ogranicza się nigdy do jej zdolności i umiejętności i nie kończy się, gdy osoba ta jest słaba, niesprawna i potrzebuje pomocy.

- Myślę również o rodzinach, gdzie rzeczą normalną jest opieka nad chorym. Czasem jednak sytuacja może być poważniejsza. Wielu pisze do mnie i dzisiaj chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkie te rodziny, i mówię im: nie lękajcie się kruchości! - dodał papież.

Następnie przypomniał wiernym: - Wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłością świata. Modlił się o pocieszenie dla wszystkich cierpiących.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych Franciszek nawiązał dialog z wiernymi przypominając im, że ich misją jest nieść światło światu. Zauważył, że nie ma sensu życie chrześcijanina, który nie niesie światła. Papież pytał: "A wy jak chcecie żyć: jak zapalone światło czy jak zgaszone?".

Wskazał: - Zapalone światło - oto jest chrześcijańskie powołanie.

Franciszek mówił także o trwających w Soczi igrzyskach olimpijskich. - W tych dniach w Soczi w Rosji odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie. Chciałbym przesłać moje pozdrowienia organizatorom i wszystkim sportowcom z życzeniem, aby było to prawdziwe święto sportu i przyjaźni - powiedział w czasie niedzielnego spotkania.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. c92f3562dbdf40a285819db8d0ca65a7 28.04.2016

  Niemcy: Współpraca z Polską i USA znakomita

  Rzecznik Ambasady Niemiec w Warszawie Lukas Wasielewski zaprzeczył, jakoby Berlin stwarzał trudności w ruchu wojsk USA przez Niemcy.

 2. ukrainaobweniepokojSI 28.04.2016

  OBWE zaniepokojona sytuacją w Donbasie

  Ukraińscy jeńcy pozostają w niewoli. Negocjacje z pro-rosyjskimi dywersantami zakończyły się fiaskiem.

 3. atomic-power-station-1219758 28.04.2016

  Belgia: Tabletki jodu ochronią przed promieniowaniem

  Wszyscy mieszkańców Belgii dostaną tabletki jodu, który w przypadku skażenia radioaktywnego w wyniku katastrofy nuklearnej chroni tarczycę.

 4. mid-epa05279464 28.04.2016

  Śnieżyce w Austrii

  Około 9 tysięcy gospodarstw domowych na południu Austrii - było pozbawionych prądu, ponieważ łamiące się pod ciężarem mokrego śniegu drzewa pozrywały linie energetyczne.

 5. szpiiiiiSI 28.04.2016

  Bomby spadły na szpital w Aleppo

  Syryjska Obrona Cywilna poinformowała, że szpital al-Kuds i okoliczne budynki były w nocy ze środy na czwartek atakowane z powietrza czterokrotnie.

 6. ssssaw 28.04.2016

  Próbowano zatrzymać siostrę Nadii Sawczenko

  Siostra ukraińskiej lotniczki, Wira, którą próbowały zatrzymać rosyjskie służby graniczne, została przewieziona przez ukraińskich dyplomatów do konsulatu w Rostowie nad Donem

 7. panama-papers-820 27.04.2016

  Dokumenty "Panama Papers" od 9 maja w sieci

  Udostępniona w internecie baza danych będzie zawierała informacje o ponad 200 tys. spółek, funduszy inwestycyjnych i fundacji zarejestrowanych w 21 rajach podatkowych.

 8. mid-epa05279315 27.04.2016

  Tusk zwołuje eurogrupę

  O spotkanie ws. pomocy swojemu krajowi apelował premier Cipras.

CS1302016fotMINI

Czas Stefczyka 130/2016

PDF (5,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook