Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: młodzież na emeryturze to smutny widok

30.08.2017

Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej, że smutkiem napawa go widok młodych ludzi, którzy przedwcześnie się starzeją. "Młodzi, którzy niczego nie poszukują, nie są młodzi. To przykre widzieć młodzież na emeryturze" - mówił w środę wiernym.

- Co to za młodość, jeśli jest pełna satysfakcji, bez pytania o sens? - zapytał Franciszek, zwracając się do tysięcy wiernych zebranych w Watykanie. Postawił każdemu młodemu człowiekowi pytanie: "Czego poszukujesz? Czego szukasz w swym sercu?".

Franciszek podkreślał również: "Bóg pragnie, abyśmy byli zawsze zdolni do marzeń o innym świecie. Jeśli marzenie zagasa, trzeba je obudzić na nowo, wracając pamięcią do początków: do Jezusa i do miłości, która kiedyś pozwoliła nam dostrzec w naszym życiu Boży plan dobra". - To pomoże nam ożywić w sobie nadzieję - zauważył.

Powiedział też, że Bóg "nie chce, aby podążali za nim mężczyźni i kobiety z niechęcią, niemający w sercu powiewu radości". Wskazał: "Uczeń Królestwa Bożego, który nie jest radosny, nie ewangelizuje świata. Głosicielem Jezusa zostaje się nie poprzez cyzelowanie oręża retoryki, ale zachowywanie w oczach błysku prawdziwego szczęścia".

- Nie słuchajmy rad osób rozczarowanych i nieszczęśliwych, nie słuchajmy tych, którzy radzą cynicznie, by nie pielęgnować nadziei w życiu, nie ufajmy tym, którzy tłumią w zarodku wszelki entuzjazm, mówiąc, że żadne przedsięwzięcie nie jest warte poświęcenia życia - zaapelował.

Franciszek radził:"Nie słuchajmy starych sercem, którzy duszą młodzieńczą euforię".

Zwracając się do Polaków, podkreślił: "Wspomnienie pięknych wydarzeń z przeszłości zazwyczaj budzi w nas radość i optymizm. Tym bardziej pamięć o chwilach, gdy w osobistym spotkaniu z Chrystusem w świetle Jego miłości odsłaniało się nasze powołanie, marzenie o dobru do zrealizowania w życiu, umacnia naszą nadzieję, zwłaszcza w czasach próby i cierpienia". - Prośmy Pana, aby Jego Duch budził w nas zawsze tę pamięć, która prowadzi ku nadziei - dodał papież.

Audiencję zakończył apel w związku z przypadającym 1 września Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, jaki papież wystosował z działającym także na rzecz ekologii patriarchą ekumenicznym Konstantynopola, Bartłomiejem.

- Zachęcamy wszystkich do zajęcia postawy szacunku i odpowiedzialności wobec stworzenia. Ponadto apelujemy do tych, którzy odgrywają wpływowe role, by usłyszeli wołanie ziemi i krzyk ubogich, najbardziej cierpiących z powodu nierównowagi ekologicznej - powiedział Franciszek.

W czasie audiencji papież pozdrowił piłkarzy i działaczy brazylijskiego klubu piłkarskiego Chapecoense przybyłych na towarzyski mecz z AS Roma, który odbędzie się w piątek na Stadionie Olimpijskim w Wiecznym Mieście. W listopadzie 2016 roku w katastrofie lotniczej w Kolumbii zginęli prawie wszyscy zawodnicy i ekipa klubu.

Na audiencji na placu Świętego Piotra obowiązywały, w związku z zagrożeniem terrorystycznym, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i skrupulatne kontrole.

PAP

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook