Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: młodzież na emeryturze to smutny widok

30.08.2017

Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej, że smutkiem napawa go widok młodych ludzi, którzy przedwcześnie się starzeją. "Młodzi, którzy niczego nie poszukują, nie są młodzi. To przykre widzieć młodzież na emeryturze" - mówił w środę wiernym.

- Co to za młodość, jeśli jest pełna satysfakcji, bez pytania o sens? - zapytał Franciszek, zwracając się do tysięcy wiernych zebranych w Watykanie. Postawił każdemu młodemu człowiekowi pytanie: "Czego poszukujesz? Czego szukasz w swym sercu?".

Franciszek podkreślał również: "Bóg pragnie, abyśmy byli zawsze zdolni do marzeń o innym świecie. Jeśli marzenie zagasa, trzeba je obudzić na nowo, wracając pamięcią do początków: do Jezusa i do miłości, która kiedyś pozwoliła nam dostrzec w naszym życiu Boży plan dobra". - To pomoże nam ożywić w sobie nadzieję - zauważył.

Powiedział też, że Bóg "nie chce, aby podążali za nim mężczyźni i kobiety z niechęcią, niemający w sercu powiewu radości". Wskazał: "Uczeń Królestwa Bożego, który nie jest radosny, nie ewangelizuje świata. Głosicielem Jezusa zostaje się nie poprzez cyzelowanie oręża retoryki, ale zachowywanie w oczach błysku prawdziwego szczęścia".

- Nie słuchajmy rad osób rozczarowanych i nieszczęśliwych, nie słuchajmy tych, którzy radzą cynicznie, by nie pielęgnować nadziei w życiu, nie ufajmy tym, którzy tłumią w zarodku wszelki entuzjazm, mówiąc, że żadne przedsięwzięcie nie jest warte poświęcenia życia - zaapelował.

Franciszek radził:"Nie słuchajmy starych sercem, którzy duszą młodzieńczą euforię".

Zwracając się do Polaków, podkreślił: "Wspomnienie pięknych wydarzeń z przeszłości zazwyczaj budzi w nas radość i optymizm. Tym bardziej pamięć o chwilach, gdy w osobistym spotkaniu z Chrystusem w świetle Jego miłości odsłaniało się nasze powołanie, marzenie o dobru do zrealizowania w życiu, umacnia naszą nadzieję, zwłaszcza w czasach próby i cierpienia". - Prośmy Pana, aby Jego Duch budził w nas zawsze tę pamięć, która prowadzi ku nadziei - dodał papież.

Audiencję zakończył apel w związku z przypadającym 1 września Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, jaki papież wystosował z działającym także na rzecz ekologii patriarchą ekumenicznym Konstantynopola, Bartłomiejem.

- Zachęcamy wszystkich do zajęcia postawy szacunku i odpowiedzialności wobec stworzenia. Ponadto apelujemy do tych, którzy odgrywają wpływowe role, by usłyszeli wołanie ziemi i krzyk ubogich, najbardziej cierpiących z powodu nierównowagi ekologicznej - powiedział Franciszek.

W czasie audiencji papież pozdrowił piłkarzy i działaczy brazylijskiego klubu piłkarskiego Chapecoense przybyłych na towarzyski mecz z AS Roma, który odbędzie się w piątek na Stadionie Olimpijskim w Wiecznym Mieście. W listopadzie 2016 roku w katastrofie lotniczej w Kolumbii zginęli prawie wszyscy zawodnicy i ekipa klubu.

Na audiencji na placu Świętego Piotra obowiązywały, w związku z zagrożeniem terrorystycznym, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i skrupulatne kontrole.

PAP

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook