Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Maryja i Józef wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia

18.12.2016

Na tydzień przed Bożym Narodzeniem papież Franciszek wezwał w niedzielę wiernych, by w poprzedzających je dniach zatrzymali się na chwilę w ciszy i refleksji. Papież podziękował za życzenia, jakie otrzymał z okazji swych sobotnich 80. urodzin.

Zwracając się do wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę Anioł Pański Franciszek powiedział: "W przyszłą niedzielę będzie Boże Narodzenie. W tym tygodniu starajmy się znaleźć moment, by się zatrzymać, pomilczeć i wyobrazić sobie Matkę Bożą i świętego Józefa zmierzających do Betlejem; drogę, trud, ale także radość, wzruszenie, a potem obawę, czy znajdą miejsce, niepokój".

„Maryja i Józef, którzy jako pierwsi przyjęli Jezusa przez wiarę, wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia. Ona pomaga zająć postawę gotowości przyjęcia Syna Bożego w naszym konkretnym życiu, Józef zaś zachęca nas do szukania i ufnego pełnienia woli Bożej” – mówił Franciszek zanim udzielił wszystkim błogosławieństwa, po czym m.in. życzył wszystkim godnego przeżycia zbliżających się świąt.

Papież zaznaczył, że liturgia ostatniej niedzieli Adwentu naznaczona jest tematem bliskości Boga do ludzkości a czytany dzisiaj fragment Ewangelii św. Mateusza ukazuje dwie osoby, najbardziej zaangażowane w tę tajemnicę: Maryję Pannę i Józefa, Jej oblubieńca. 

„Przybywając do łona Maryi, Bóg zbliżył się do człowieka, przyjmując ciało z niewiasty. W odmienny sposób chce ze swą łaską wejść w nasze życie i dać nam w darze Swego Syna. A czy my Go przyjmujemy, czy może odrzucamy? Podobnie jak Maryja, my także, przyjmując Jezusa i starając się codziennie iść za Nim, możemy współpracować z Jego planem zbawienia nas” – podkreślił papież. 

Zauważył następnie, że św. Józef, nie będąc w stanie wytłumaczyć sobie ciąży Maryi, otrzymuje od wysłannika Bożego wyjaśnienie istoty tego macierzyństwa. Przygarniając Maryję, świadomie i z miłością przygarnia Tego, który został w Niej poczęty za sprawą cudownego dzieła Boga, dla którego nic nie jest niemożliwe - podkreślił Franciszek. Dodał, że Józef - człowiek pokorny i sprawiedliwy - uczy nas, aby zawsze ufać Bogu, dać się Jemu prowadzić z dobrowolnym posłuszeństwem.

"I te dwie postacie, które jako pierwsze przyjęły Jezusa przez wiarę, wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia" - zaznaczył Franciszek. W czasie spotkania w Watykanie papież mówił też: "Chciałbym podziękować wszystkim osobom, instytucjom, które wczoraj złożyły mi życzenia. Dziękuję".

Watykan informował wcześniej, że z całego świata napłynęło pocztą elektroniczną ponad 50 tysięcy listów z życzeniami dla Franciszka.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook