Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

18.03.2018
1270pope23
Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym". "Trzeba go kontemplować i zrozumieć" - podkreślił podczas spotkania w południe w Watykanie.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież zachęcił wiernych do refleksji na temat tego, jak patrzą na krzyż. "Jak na dzieło sztuki, by zobaczyć, czy jest piękne czy nie? A może patrzę w głąb, w rany Chrystusa, aż do Jego serca?" - pytał.

Wzywał: "Nie zapominajcie: patrzeć na krzyż, ale patrzeć w głąb".

Franciszek dodał, że Jezus musiał umrzeć, by "wykupić ludzi z niewoli grzechu i dać im nowe życie pojednane w miłości". Wierzący - wskazał - muszą przyswoić sobie "prawo paschalne utraty swojego życia, by otrzymać nowe i wieczne".

"Co oznacza utrata życia? Oznacza myśleć mniej o sobie samym, o osobistych interesach, i umieć widzieć i zaspokajać potrzeby naszych bliźnich" - wyjaśnił.

"Spełnianie z radością uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy cierpią na ciele i duszy, jest najbardziej autentycznym sposobem na życie Ewangelią, jest niezbędnym fundamentem do tego, by nasze wspólnoty wzrastały w braterstwie i wzajemnej akceptacji" - mówił papież.

(PAP), fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI


Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 2. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 3. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 4. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 5. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook