Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Kościół nie jest miejscem robienia interesów

05.06.2014

Kościół nie jest "surowy", jest wolny - powiedział papież Franciszek podczas Mszy w Domu Świętej Marty w czwartek.

Ojciec Święty przestrzegł przed tymi, którzy uważają się za chrześcijan, ale Kościół - jak mówił - nie jest ich domem, oni go "wynajmują" i robią w nim interesy.

W homilii w czasie Mszy, o której poinformowało Radio Watykańskie, papież podkreślił: "Wielu mówi, że jest w Kościele, ale są tam tylko jedną nogą".

"Zastrzegają dla siebie możliwość, by być w dwóch miejscach, w środku i na zewnątrz" - dodał. "Kościół nie jest ich domem, nie czują, że jest ich. Oni go wynajmują" - stwierdził Franciszek.

Następnie wymienił grupy osób, które przyjmują taką właśnie postawę. "Są tacy, którzy chcą, aby wszyscy byli jednakowi w Kościele. Uniformizm, surowość. Są surowi. Nie mają tej wolności, jaką daje Duch Święty. Mylą to, co Jezus głosił w Ewangelii z ich doktryną, doktryną jednakowości" - powiedział papież. Przypomniał, że "Jezus nigdy nie chciał, aby Kościół był tak surowy, nigdy". Zdaniem Franciszka taka surowa postawa oddala od Kościoła.

Papież wskazał też grupę, która zawsze ma swoje pomysły różniące się od ideiKościoła, bo ich nie podziela i przedstawia "alternatywę" dla nich.  To w jego opinii ci, którzy mówią: "Wchodzę do Kościoła z taką ideą, taką ideologią".

Są też, zauważył, tacy, którzy wchodzą do Kościoła, by czerpać z tego osobiste korzyści i dla prywatnego zysku. "Kończy się to tym, że robią interesy w Kościele" - dodał Franciszek. "To kombinatorzy, dobrze ich znamy" - powiedział. "Widzieliśmy ich we wspólnotach parafialnych czy diecezjalnych, w zgromadzeniach religijnych. Puszyli się, że są dobroczyńcami Kościoła, a pod stołem robili swoje interesy" - oświadczył papież.

Przypomniał: "Kościół jest wolny" i dodał, że jego jedność opiera się na różnorodności i wolności oraz zgodzie. "Jesteśmy różni, nie jesteśmy tacy sami, dzięki Bogu. Inaczej byłoby to piekło" - skonstatował Franciszek.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!
mc,PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 2. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 3. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 4. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 5. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 6. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 7. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook