Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież: Kościół nie jest miejscem robienia interesów

05.06.2014

Kościół nie jest "surowy", jest wolny - powiedział papież Franciszek podczas Mszy w Domu Świętej Marty w czwartek.

Ojciec Święty przestrzegł przed tymi, którzy uważają się za chrześcijan, ale Kościół - jak mówił - nie jest ich domem, oni go "wynajmują" i robią w nim interesy.

W homilii w czasie Mszy, o której poinformowało Radio Watykańskie, papież podkreślił: "Wielu mówi, że jest w Kościele, ale są tam tylko jedną nogą".

"Zastrzegają dla siebie możliwość, by być w dwóch miejscach, w środku i na zewnątrz" - dodał. "Kościół nie jest ich domem, nie czują, że jest ich. Oni go wynajmują" - stwierdził Franciszek.

Następnie wymienił grupy osób, które przyjmują taką właśnie postawę. "Są tacy, którzy chcą, aby wszyscy byli jednakowi w Kościele. Uniformizm, surowość. Są surowi. Nie mają tej wolności, jaką daje Duch Święty. Mylą to, co Jezus głosił w Ewangelii z ich doktryną, doktryną jednakowości" - powiedział papież. Przypomniał, że "Jezus nigdy nie chciał, aby Kościół był tak surowy, nigdy". Zdaniem Franciszka taka surowa postawa oddala od Kościoła.

Papież wskazał też grupę, która zawsze ma swoje pomysły różniące się od ideiKościoła, bo ich nie podziela i przedstawia "alternatywę" dla nich.  To w jego opinii ci, którzy mówią: "Wchodzę do Kościoła z taką ideą, taką ideologią".

Są też, zauważył, tacy, którzy wchodzą do Kościoła, by czerpać z tego osobiste korzyści i dla prywatnego zysku. "Kończy się to tym, że robią interesy w Kościele" - dodał Franciszek. "To kombinatorzy, dobrze ich znamy" - powiedział. "Widzieliśmy ich we wspólnotach parafialnych czy diecezjalnych, w zgromadzeniach religijnych. Puszyli się, że są dobroczyńcami Kościoła, a pod stołem robili swoje interesy" - oświadczył papież.

Przypomniał: "Kościół jest wolny" i dodał, że jego jedność opiera się na różnorodności i wolności oraz zgodzie. "Jesteśmy różni, nie jesteśmy tacy sami, dzięki Bogu. Inaczej byłoby to piekło" - skonstatował Franciszek.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!
mc,PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

 2. soldier-7663421280 26.05.2017

  Polska gotowa na większą walkę z terroryzmem

  "Była ogólna deklaracja, jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz”.

 3. Jeremy-Corobyn-gfdgdf 26.05.2017

  Lider Partii Pracy o zmianie polityki Wielkiej Brytanii

  Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nowy rząd zmieni politykę zagraniczną i zrezygnuje z interwencji zbrojnych.

 4. Aleksandr-Lukaszenka-fgdg 26.05.2017

  Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych.

 5. mid-17526089 26.05.2017

  Prezydent: „Zachód ma być silną swoją jednością”

  „Jesteśmy przekonani, że bezpieczna i podmiotowa Europa Środkowa, stanowi niezbędny element stabilności świata transatlantyckiego”.

 6. senatorpapa 26.05.2017

  Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli SKOK-ów

  Senator Grzegorz Bierecki spotkał się z papieżem Franciszkiem

 7. oboz-koncentracyjny-fjkdsgfkjdbg 26.05.2017

  Polsko-Niemiecka Komisja apeluje

  "Na terenie Polski znajdowały się wyłącznie niemieckie obozy koncentracyjne".

 8. Donald-Tusk 26.05.2017

  Tusk przed szczytem G7

  Konieczna jest jedność krajów G7 wobec zagrożenia terrorystycznego, konfliktu ukraińskiego, wojny w Syrii i kryzysu migracyjnego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook