Jedynie prawda jest ciekawa

Papież: Kościół nie jest miejscem robienia interesów

05.06.2014

Kościół nie jest "surowy", jest wolny - powiedział papież Franciszek podczas Mszy w Domu Świętej Marty w czwartek.

Ojciec Święty przestrzegł przed tymi, którzy uważają się za chrześcijan, ale Kościół - jak mówił - nie jest ich domem, oni go "wynajmują" i robią w nim interesy.

W homilii w czasie Mszy, o której poinformowało Radio Watykańskie, papież podkreślił: "Wielu mówi, że jest w Kościele, ale są tam tylko jedną nogą".

"Zastrzegają dla siebie możliwość, by być w dwóch miejscach, w środku i na zewnątrz" - dodał. "Kościół nie jest ich domem, nie czują, że jest ich. Oni go wynajmują" - stwierdził Franciszek.

Następnie wymienił grupy osób, które przyjmują taką właśnie postawę. "Są tacy, którzy chcą, aby wszyscy byli jednakowi w Kościele. Uniformizm, surowość. Są surowi. Nie mają tej wolności, jaką daje Duch Święty. Mylą to, co Jezus głosił w Ewangelii z ich doktryną, doktryną jednakowości" - powiedział papież. Przypomniał, że "Jezus nigdy nie chciał, aby Kościół był tak surowy, nigdy". Zdaniem Franciszka taka surowa postawa oddala od Kościoła.

Papież wskazał też grupę, która zawsze ma swoje pomysły różniące się od ideiKościoła, bo ich nie podziela i przedstawia "alternatywę" dla nich.  To w jego opinii ci, którzy mówią: "Wchodzę do Kościoła z taką ideą, taką ideologią".

Są też, zauważył, tacy, którzy wchodzą do Kościoła, by czerpać z tego osobiste korzyści i dla prywatnego zysku. "Kończy się to tym, że robią interesy w Kościele" - dodał Franciszek. "To kombinatorzy, dobrze ich znamy" - powiedział. "Widzieliśmy ich we wspólnotach parafialnych czy diecezjalnych, w zgromadzeniach religijnych. Puszyli się, że są dobroczyńcami Kościoła, a pod stołem robili swoje interesy" - oświadczył papież.

Przypomniał: "Kościół jest wolny" i dodał, że jego jedność opiera się na różnorodności i wolności oraz zgodzie. "Jesteśmy różni, nie jesteśmy tacy sami, dzięki Bogu. Inaczej byłoby to piekło" - skonstatował Franciszek.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!
mc,PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook