Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Korupcję należy zwalczać

07.12.2016

O stanowcze zwalczanie korupcji i promowanie praw człowieka zaapelował papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Dodał, że nikt nie może być pozbawiony tych podstawowych praw.

„W najbliższych dniach przypadają dwa ważne dni ogłoszone przez Narody Zjednoczone; (Międzynarodowy) Dzień Walki z Korupcją 9 grudnia i Dzień Praw Człowieka 10 grudnia. To dwa aspekty ściśle ze sobą związane" - mówił papież. 

Następnie podkreślił: "Korupcja ta negatywne zjawisko, które należy zwalczać poczynając od osobistego sumienia i czuwając nad obszarami życia obywatelskiego, zwłaszcza tymi najbardziej zagrożonymi". 

"Prawa człowieka to aspekt pozytywny, który należy promować z zawsze odnowionym zdecydowaniem, aby nikt nie był wykluczony z rzeczywistego uznania fundamentalnych praw osoby" – powiedział Franciszek. Następnie dodał: "Niech Bóg wspiera nas w tym podwójnym zaangażowaniu". 

W katechezie na temat chrześcijańskiej nadziei papież wskazywał wiernym, że tylko ona może przynieść uśmiech. Franciszek mówił, że wszyscy potrzebują nadziei w czasach, w których ludzie czują się "zagubieni w obliczu zła, przemocy, cierpienia". 

"Ludzie, którzy nie mają nadziei - stwierdził papież - "są bez uśmiechu". "Może zdolni są do wybuchu śmiechu, jednego za drugim, do żartu i śmiechu, ale brakuje im uśmiechu" – zauważył. 


ak/PAP 

[fot. YouTube/vatican]

Warto poczytać

 1. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 2. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 3. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 4. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 5. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 6. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 7. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook