Jedynie prawda jest ciekawa


Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

24.05.2018
pope24052018
Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne". W wywiadzie dla czwartkowego wydania włoskiej gazety "L'Eco di Bergamo" powiedział też, że zadaniem Kościoła nie jest zmiana rządów, ale logiki rządzenia.

Odnosząc się do postawy wobec migrantów papież oświadczył: "Sytuacja międzynarodowa jest złożona, wiadomo. Ale ja w każdym razie jestem przekonany, że mury wznoszone są ze strachu, by nie widzieć cierpienia brata, co może zakłócić spokój; budowane są, by chronić to, co powinno być wspólne".

Franciszek zauważył również, że wznoszenie muru to "zamykanie serca, zapieczętowanie go niczym grób". "To nie jest kwestia hojności czy solidarności. Trzeba wykonać dużo pracy, stworzyć nową kulturę, nową mentalność, edukować nowe pokolenia i myśleć o nas jako jednej rodzinie ludzkiej, wspólnocie bez granic" - apelował.

W czasie rozmowy papież został zapytany o to, co sądzi o "stawianiu znaku równości między terroryzmem i islamizmem". Odpowiedział, że kwestia ta "jest na ustach wielu". "Ale to kłamstwo i głupota" - dodał.

Franciszek mówił również o pracy i bezrobociu. Jego zdaniem "prawdziwa kultura pracy nie polega wyłącznie na tym, by umieć produkować, ale także, by odwoływać się do wzorów zrównoważonej konsumpcji". Przestrzegł przed "wyprzedawaniem pracy dla konsumpcji". "W ten sposób wraz z pracą wyprzedamy wszystkie siostrzane słowa: godność, szacunek, honor i wolność" - ocenił.

Jak zauważył, "już teraz bezrobocie wśród młodzieży to grzech społeczny, a społeczeństwo jest za to odpowiedzialne". Kościół - jak dodał papież - "robi to, co może". Wyznał, że w wymiarze globalnym niepokoją go nierówności, które "zawsze są związane z lekkomyślnym wyzyskiem ludzi i zasobów natury".

"Prawdziwym zadaniem Kościoła nie jest doprowadzanie do zmiany rządów, ale sprawianie, by logika Ewangelii weszła do myśli i gestów rządzących" - oświadczył.
Zdaniem Franciszka "również w Kościele, gdy nie żyje się zgodnie z logiką jedności, ale korporacji, może dojść do stosowania prawdziwych strategii wojny przeciwko komuś dla władzy, która czasem wyraża się w wymiarze ekonomicznym, czasem jeśli chodzi o pełnione funkcje".

Jako "antidotum na fałsz" papież wskazał ludzi, a nie strategie. Wyjaśnił, że ma na myśli osoby, które są gotowe wysłuchać, podjąć trud zrozumienia i dialogu, które nie noszą w sercu podziałów i urazy, zaś umieją "w odpowiedzialny sposób korzystać z mediów".

Franciszek wyraził przekonanie, że "Kościół ma służyć człowiekowi jako takiemu, a nie tylko katolikom; ma bronić przede wszystkim i wszędzie praw człowieka, a nie tylko Kościoła katolickiego".

Wywiad w gazecie z Bergamo ukazał się w związku z przewiezieniem do tego miasta szczątków świętego Jana XXIII, który pochodził z tamtych stron.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ ron/ ap/


Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook