Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek udaje się w środę do Kolumbii

05.09.2017

W środę papież Franciszek wyrusza w podróż do Kolumbii, której celem jest wsparcie procesu pokojowego po 50 latach wojny domowej. Wizyta przypada w delikatnej fazie realizacji porozumienia władz z partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Do kraju, w którym trwający przez dekady konflikt pochłonął kilkaset tysięcy ofiar, papież przybędzie jako posłaniec pokoju i misjonarz pojednania - podkreśliło Radio Watykańskie. Zauważyło też, że znaczenie tej pielgrzymki w symboliczny opisuje jej motto: "Zróbmy pierwszy krok". Logo wizyty ukazuje papieża robiącego krok naprzód.

Franciszek jedzie na zaproszenie prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa i biskupów tego kraju. W czasie tej 20. zagranicznej podróży Franciszek odwiedzi cztery miasta, a każdy etap pielgrzymki poświęcony będzie osobnemu tematowi: pokojowi i krzewieniu życia, pojednaniu, życiu chrześcijańskiemu, obronie godności i prawom człowieka.

To będzie trzecia podróż papieża do Ameryki Południowej, po wizycie w Brazylii na Światowych Dniach młodzieży i pielgrzymce do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Do Kolumbii powróci po 6 latach. Był tam dwa lata przed swym wyborem.

Wizyta będzie zwieńczeniem starań papieża na rzecz wewnętrznego pokoju w Kolumbii. W grudniu zeszłego roku przyjął na audiencji w Watykanie prezydenta Santosa kilka dni po tym, gdy odebrał on Pokojową Nagrodę Nobla za zawarcie porozumienia z lewacką partyzantką FARC. Na audiencji obecny był także lider kolumbijskiej opozycji, były prezydent Alvaro Uribe, co uznano wtedy za wyjątkowe wydarzenie i pełen determinacji gest papieża na rzecz pokoju. Porozumienie zostało odrzucone w referendum w październiku niewielką przewagą głosów, a jego przeciwnikiem był właśnie Uribe. Nowe porozumienie z FARC zostało podpisane w listopadzie.

Papież podjął w ten sposób próbę pogodzenia politycznych antagonistów i przekonania Uribe do poparcia nowej ugody. Santos zaś podczas audiencji przekonywał Franciszka, by przyjechał do Kolumbii, argumentując, że taka wizyta wzmocniłaby zabiegi o pokój.

Kościół od lat włącza się w dialog pokojowy w Kolumbii. Podjął się mediacji między partyzantką a rządem. Otacza też opieką rodziny ofiar. Jak zauważono, nie ma ani jednego Kolumbijczyka, który w bezpośredni sposób nie zostałby dotknięty tragedią wojny domowej trwającej ponad pół wieku.

Papież odleci do stolicy Kolumbii, Bogoty w środę przed południem. W czwartek Franciszek spotka się z przedstawicielami władz kraju, do których wygłosi przemówienie i złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Juanowi Manuelowi Santosowi. Odwiedzi stołeczną katedrę, a także spotka się z kierownictwem konferencji episkopatów Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie dnia papież odprawi mszę w parku Simona Bolivara.

W piątek Franciszek uda się do miasta Villavicencio, gdzie odprawi mszę na terenie bazy lotniczej. Oczekuje się tam przybycia około pół miliona wiernych. Następnie w miejscowym parku odbędzie się z udziałem papieża wielkie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego. Miasto to, przypomina się, szczególnie ucierpiało w wyniku wojny domowej.

W sobotę Franciszek będzie w mieście Medellin, znanym z ponurej kroniki kryminalnej z powodu działalności okrutnego kartelu narkotykowego. Odprawi tam mszę na lotnisku. Odwiedzi ośrodek charytatywny świętego Józefa i spotka się z duchowieństwem.

W niedzielę papież poleci do miasta Cartagena. Poświęci tam kamień węgielny domu dla bezdomnych. Z wiernymi spotka się na południowej modlitwie Anioł Pański.

Papież - jezuita odwiedzi też sanktuarium świętego Piotra Klawera (1580-1654), hiszpańskiego jezuity, misjonarza i opiekuna niewolników. W porcie Contecar Franciszek odprawi mszę. Z Cartageny odleci do Rzymu, gdzie przybędzie w poniedziałek około południa. Papieskiej wizycie towarzyszyć będą wyjątkowe, jak się podkreśla, środki bezpieczeństwa. W stan gotowości postawiono ponad 14 tysięcy policjantów i 3600 żołnierzy.

Komentatorzy podkreślają, że historyczna wizyta pierwszego papieża z Ameryki Południowej w Kolumbii zbiega się w czasie przemianą, jaką przechodzi była już partyzantka FARC, która złożyła broń i chce stać się siłą polityczną.

To będzie bardzo trudna podróż - zauważają watykaniści. Papież wygłosi 12 przemówień. Jak zauważono w Watykanie, w czasie papieskiej wizyty w Kolumbii oczekuje się obecności wielu biskupów z pogrążonej w głębokim kryzysie politycznym Wenezueli. 

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 2. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 3. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 4. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 5. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 7. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 8. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook