Jedynie prawda jest ciekawa

Papież Franciszek: Kościół został powołany dla prawdy, dobra i piękna

16.03.2013

Dziennikarze to pierwsza grupa, poza duchownymi, z którymi spotkał się nowowybrany biskup Rzymu.

Papież Franciszek spotkał się w auli Pawła VI z dziennikarzami z kilkudziesięciu krajów. Było to jego pierwsze spotkanie z przedstawicielami mediów.

"Drodzy przyjaciele, jestem rad, że na początku mojej posługi mogę się z wami spotkać, którzy pracowaliście, tu w Rzymie w tak bogatym w wydarzenia czasie" - mówił papież do dziennikarzy, którzy zebrali się w auli. Franciszek podkreślił rola środków masowego przekazu, która stale się zmienia i rośnie. Franciszek przypomniał, że mówiąc o wyborze papieża trzeba pamiętać, że "środkiem jest Chrystus, a nie jego następca".

Papież dziękował mediom, za przybliżanie ludziom tego co działo się na konklawe "dając klucz do zrozumienia kościoła".

Kościół został powołany dla prawdy, dobra i piękna - podsumował Franciszek.

Ojciec Święty uraczył dziennikarzy ciekawą opowieścią odsłaniającą nieco kulisy kardynalskiego głosowania.

Franciszek zdradził, że podczas odczytywania głosów siedział obok swojego przyjaciela, brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa. Według relacji Papieża, ten wspierał go, kiedy po kolejnych ujawnionych głosach zyskiwał coraz większą przewagę nad innymi kandydatami.

"Kard. Hummes siedział obok, gdy "rzecz się stawała niebezpieczna" i powiedział - nie zapomnij o biednych" - zdradził papież, któremu właśnie wtedy przed oczami stanął św. Franciszek z Asyżu. Papież mówił też, że wybór imienia Franciszek, wiąże się z pamięcią o biedzie i wojnach, a o jego wyborze upewnił się w momencie głosowania na konklawe

"Chciałbym biednego kościoła, kościoła dla biednych" - tłumaczył papież.

run

fot. EPA/PAP

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook