Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek: „JPII patronem młodzieży”

13.04.2014

Ponad 100 tysięcy wiernych uczestniczyło w mszy św. w Niedzielę Palmową na placu Świętego Piotra w Watykanie. Papież Franciszek, przemawiając na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański, nazwał Jana Pawła II „ojcem i przyjacielem młodzieży świata".

Uroczystą liturgię zakończyła ceremonia przekazania krzyża Światowych Dni Młodzieży delegacji z Polski, gdzie w 2016 roku w Krakowie odbędzie się następne takie spotkanie. Krzyż oraz ikonę Matki Bożej "Salus Populi Romani" przekazała młodym Polakom, przybyłym z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem, grupa z Brazylii, gdzie w zeszłym roku w Rio de Janeiro odbyły się Dni Młodzieży z Franciszkiem.

Nawiązując do ceremonii przekazania symboli ŚDM papież przypomniał, że krzyż powierzył młodzieży Jan Paweł II przed 30 laty. Dodał, że 27 kwietnia polski papież zostanie ogłoszony świętym razem z Janem XXIII.

- Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, stanie się ich wielkim patronem; we wspólnocie świętych będzie dalej dla młodzieży świata ojcem i przyjacielem – powiedział Franciszek.

Papież ogłosił, że 15 sierpnia w mieście Daejeon w Korei Południowej spotka się z młodzieżą z Azji na jej wielkim zlocie.

Mszę poprzedziła procesja z palmami i gałązkami oliwnymi pod przewodnictwem papieża. Franciszek w ogóle nie odczytał przygotowanego wcześniej tekstu homilii i całkowicie improwizował.

Zachęcił wiernych, by zadali sobie pytanie: "Gdzie jest moje serce?". Prosił wszystkich, by zastanowili się, do jakiej postawy uczestników i obserwatorów męki Jezusa mogą porównać swoje zachowanie.

Nawiązując do Wielkiego Tygodnia, które rozpoczyna w Niedzielę Palmową wspomnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy, papież powiedział: - W tym tygodniu cały lud przyjmuje Jezusa, dzieci wychwalają go, śpiewają. Ale ten tydzień minie pod znakiem śmierci Jezusa, Zmartwychwstania.

- Dobrze nam zrobi, jeśli zadamy sobie pytanie. Kim ja jestem? Kim jestem w obliczu mego Pana? Kim jestem przed Jezusem, który uroczyście wjeżdża do Jerozolimy? Czy jestem w stanie wyrazić moją radość i go wychwalać, czy też się dystansuję? - mówił Franciszek.

- Kim jestem w obliczu Jezusa, który cierpi? - pytał papież. Przypomniał, że wśród świadków męki Chrystusa byli faryzeusze, nauczyciele prawa, którzy postanowili go zabić i czekali na to, by go pojmać.

- Jest też Judasz z trzydziestoma srebrnikami. Czy jestem jak Judasz, który udaje, że kocha i całuje mistrza, by go wydać innym, by zdradzić? Czy jestem zdrajcą? Czy jestem jak ci przywódcy, którzy urządzają doraźny sąd i szukają fałszywych świadków? - zapytał Franciszek.

Podkreślił, że byli też uczniowie Jezusa, którzy nic nie rozumieli i zasnęli, kiedy on cierpiał. - Czy moje życie jest uśpione? A może jestem jak uczniowie, którzy nie rozumieli, co to znaczy zdradzić Jezusa albo jak ten z nich, który chciał wszystko rozwiązać mieczem? - dodał papież.

Zadawał następne pytania: - Czy jestem jak Piłat i gdy widzę, że sytuacja jest trudna, umywam ręce i nie umiem wziąć na siebie odpowiedzialności i pozwalam skazać innych albo sam skazuję?

- Czy jestem jak ten tłum, który nie wiedział dobrze, czy jest na spotkaniu religijnym, w sądzie czy w cyrku i wybrał Barabasza, bo był bardziej zabawny, po to, by upokorzyć Jezusa? - mówił Franciszek.

Pytał obecnych, czy są jak żołnierze, którzy opluwali i znieważali Jezusa lub ci, którzy na widok Jezusa na krzyżu drwili: "jest tak odważny, że zejdzie z krzyża, a my będziemy w niego wierzyć".
Franciszek zachęcił wiernych, by te pytania towarzyszyły im przez cały Wielki Tydzień. W czasie mszy św. papież miał drewniany pastorał, który podarowali mu więźniowie z zakładu karnego w San Remo.

Po zakończeniu mszy Franciszek długo rozmawiał i żartował z młodymi Polakami i Brazylijczykami, którzy podeszli do niego z aparatami fotograficznymi i telefonami komórkowymi. Papież wszedł w taki tłum, że sprawozdawcy telewizyjni mówili w czasie transmisji, że doprowadził tym "do szału" ludzi ze swej ochrony.

Od poniedziałku rozpocznie się pielgrzymka krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz obrazu po Polsce, a także po Europie, między innymi po Białorusi, Rosji, Ukrainie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook