Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek: "Jedność chrześcijan jest konieczna bardziej niż kiedykolwiek"

03.06.2017

- Kilkadziesiąt tysięcy osób ze 120 krajów uczestniczyło w sobotę w spotkaniu z papieżem Franciszkiem na terenie antycznego stadionu Circus Maximus w Rzymie. Odbyło się tam ekumeniczne czuwanie modlitewne w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

- Kilkadziesiąt tysięcy osób ze 120 krajów uczestniczyło w sobotę w spotkaniu z papieżem Franciszkiem na terenie antycznego stadionu Circus Maximus w Rzymie. Odbyło się tam ekumeniczne czuwanie modlitewne w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

W ceremonii modlitewnej udział wzięli przedstawiciele wspólnot ewangelikalnych oraz grup katolickiej odnowy charyzmatycznej. Papież mówił, że w obecnej dobie prześladowań chrześcijan na świecie ich jedność jest konieczna bardziej niż kiedykolwiek.

Zwracając się do tysięcy ludzi podkreślił: "Takie spotkanie dobrze wszystkim robi, mnie także". "Wiele osób przybyło z różnych części świata, a Duch Święty połączył nas, by nawiązać więzy braterskiej przyjaźni, które dodają nam otuchy na drodze ku jedności" - mówił Franciszek.

Dodał, że razem należy głosić, że pokój jest możliwy. 

"Ale możliwy jest wtedy, gdy panuje między nami. Jeśli akcentujemy różnice, jesteśmy w stanie wojny i nie możemy głosić pokoju" - stwierdził papież.

Wskazywał, że można pokazywać różnice, jakie występują wśród wyznawców Chrystusa. 

"Są między nami różnice, to oczywiste, ale chcemy być pojednaną różnorodnością. To nie są moje słowa, ale brata luteranina" - wyjaśnił.

Stojąc na terenie antycznego stadionu, papież zauważył: "Postanowiliśmy dzisiaj zebrać się razem w tym miejscu, bo tutaj podczas prześladowań chrześcijanie byli zamęczani dla rozrywki tych, którzy na to patrzyli".

"A dzisiaj jest więcej męczenników chrześcijańskich niż kiedyś. Ci, którzy mordują chrześcijan, nie pytają zanim ich zabiją: +jesteś prawosławny, jesteś ewangelikiem czy luteraninem?+. Kto jest chrześcijaninem, jest ścinany" - powiedział papież. Przywołał często przez siebie używane sformułowanie "ekumenizm krwi".

"Łączy nas świadectwo dzisiejszych męczenników w różnych częściach świata, gdzie przelewana jest krew chrześcijan. Dzisiaj jedność chrześcijan jest bardziej konieczna niż kiedykolwiek" - oświadczył Franciszek.


Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook