Jedynie prawda jest ciekawa


"Bez kultu Matki Bożej wiara może stać się piękną bajką"

28.01.2018
pope28012018
"Bez kultu Matki Bożej wiara może stać się piękną bajką"

Papież odprawił w niedzielę rano mszę w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, gdzie znajduje się czczony przez rzymian obraz Salus Populi Romani, czyli patronki mieszkańców. Bez kultu Maryi wiara może stać się piękną bajką - ostrzegł.

Bazylika ta jest szczególnie ważnym miejscem dla Franciszka. Od początku pontyfikatu odwiedził ją 59 razy. Modli się tam zawsze przed ważnymi wydarzeniami w Kościele, a także przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu.

Archiprezbitrem Santa Maria Maggiore jest były przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

W homilii papież powiedział: "Jesteśmy tu, jako lud Boży w drodze, by zatrzymać się w świątyni Matki. Jej obecność czyni z tej świątyni dom rodzinny nas, dzieci".

"Razem z kolejnymi pokoleniami rzymian uznajemy w tym matczynym domu nasz dom, w którym można znaleźć pokrzepienie, pocieszenie, opiekę, schronienie" - dodał.

"Lud chrześcijański zrozumiał od samego początku, że w trudnościach i w godzinie próby należy zwrócić się do Matki" - mówił Franciszek.

Podkreślił, że kult Matki Bożej nie jest "opcjonalny". "To nie duchowe dobre maniery"; "to testament Chrystusa" - zaznaczył.

"Wielkim zagrożeniem dla wiary jest życie bez Matki, bez opieki i pozwalanie na to, abyśmy w życiu byli niesieni jak liście na wietrze" - ostrzegł papież.

Jak stwierdził, oddalenie od Matki Bożej oznacza utratę tożsamości dzieci Boga, a "wiara może stać się piękną bajką z innych czasów".

Franciszek zachęcił wiernych, by patrzyli z czułością na obraz Matki Bożej, który "wyszedł właśnie ze szpitala". Tak przywołał jego odrestaurowanie w pracowniach w Watykanie.

Od tygodnia wewnątrz bazyliki Matki Bożej Większej działa nowy system oświetlenia, który w sugestywny sposób ukazuje między innymi jej sufit, udekorowany złotem, przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook