Jedynie prawda jest ciekawa

Papież: „Europa znużyła się rolą matki, woli być babcią”

29.06.2014

Papież Franciszek udzielił kolejnego wywiadu rzymskiemu dziennikowi „Il Messaggero”, w którym potępił egoizm i hedonizm współczesnych Europejczyków, m.in. na przykładzie Wiecznego Miasta.

Papież przyznał, że zna je słabo. W Kaplicy Sykstyńskiej był po raz pierwszy z okazji konklawe. Nigdy nie był w muzeach. Wyjątkiem jest bazylika Matki Bożej Większej, którą odwiedzał zawsze, ilekroć był w Rzymie.

Wiele miejsca Franciszek poświęca społecznym problemom stolicy Włoch. Potępia rezygnację z rodzenia dzieci. „W pewnej mierze jest to związane z kryzysem gospodarczym”- przyznaje. Jest też jednak jego zdaniem zapaść kulturowa, egoizm i hedonizm. Franciszek przytacza statystyki, mówiące o tym, że po produktach pierwszej potrzeby, w dzisiejszym świecie najwięcej pieniędzy wydaje się na kosmetyki i zwierzęta domowe.

„Relacja ze zwierzakiem jest łatwiejsza, łatwiej nad tym zapanować. Zwierzę nie jest wolne, dziecko to sprawa bardziej skomplikowana” – stwierdza Papież. Jego zdaniem Europa znużyła się rolą matki, woli być babcią. Apeluje więc o politykę prorodzinną.

W ostrych słowach Franciszek potępia też wykorzystywanie dzieci. Przyznaje, że sam w Buenos Aires spotkał się z fenomenem prostytucji nieletnich. „Przed 12-letnimi dziewczynami zatrzymywały się drogie samochody. Za kierownicą siedzieli starcy, którzy mogliby być ich dziadkami. Dla mnie są to pedofile” – podkreślił Papież.

Ojciec Święty przypomniał też o pladze korupcji. „W naszych, przejściowych czasach, zatacza ona szczególnie szerokie kręgi. Nawet przywódcy państw siedzą za to w więzieniu. Wynika to z powszechnej dekadencji moralnej, która dotyka nie tylko polityki, ale również świata finansów i życia społecznego. Papież zastrzega, że nie wszyscy są skorumpowani”’-mówi. Oraz przyznaje, że w aktualnych okolicznościach trudno nie ulec korupcji.

„Jest to zjawisko endemiczne. Niezbędne jest dowartościowanie polityki. Jest ona jednym z najwznioślejszych przejawów miłości” – przekonuje. Podobnie jak w kilku poprzednich wywiadach prasowych, również i tym razem padło pytanie dotyczące komunizmu, posądzania Franciszka o bycie komunistą. Papież podkreślił, że komuniści przywłaszczyli sobie od chrześcijan temat ubóstwa. Troska o ubogich to domena Ewangelii: „To Chrystus powiedział: byłem głody, ubogi, nagi...”

Ryb, kai

Fot. [PAP/epa]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook