Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: „Europa przeżywa inwazję arabską"

04.03.2016

Pytany o swą wizję przyszłości Europy i jej tożsamości, Ojciec Święty przyznał, że "można dziś mówić o inwazji arabskiej". To "fakt społeczny" - mówił papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami katolicyzmu społecznego we Francji – informuje włoski dziennik „L’Osservatore Romano”.

„Świat widać lepiej z peryferii niż z centrum” -mówił Franciszek około 30 przedstawicielom ruchu Poissons Roses i związanego z nim laboratorium idei Esprit Civique. "Poissons roses" to ruch polityczny o inspiracji chrześcijańskiej, działający przy francuskiej Partii Socjalistycznej, a "Esprit civique", skupia osoby o poglądach lewicowych i chrześcijańskich, działające w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach.

Ojciec Święty przyjął ich 1 marca w Watykanie na prośbę kard. Philippe’a Barbarina z Lyonu. Relacje z trwającego półtorej godziny spotkania opublikowały m.in. tygodnik "La Vie" oraz dzienniki "Le Monde" i "Ouest-France".

„Chiny mają być może najstarszą, najgłębszą kulturę, ale tylko Europa ma powołanie do uniwersalności i służby” - przekonywał. Nawiązał też do swego wystąpienia w Strasburgu, gdzie porównał Europę do "babci". „Oto matka stała się babcią. Hiszpania i Włochy mają wskaźnik urodzin bliski zera. Francja lepiej daje sobie radę, bo stworzyła politykę prorodzinną, która sprzyja narodzinom” - dodał.

Zapytany przez swych francuskich rozmówców o to, czy Europa może odmłodnieć i znów stać się matką, odparł: „Być matką to znaczy mieć dzieci. Jeśli Europa chce odmłodnieć, musi odnaleźć swoje korzenie kulturowe” - oświadczył papież i zauważył, że spośród wszystkich państw zachodnich te ze Starego Kontynentu mają
najmocniejsze i najgłębsze. Według niego poprzez kolonizację korzenie te dotarły nawet do nowego świata.

„Lecz zapominając o swej historii, Europa osłabia się, a zatem grozi jej to, że stanie się pustym miejscem” - ocenił. Również w kontekście Europy Franciszek, cytowany przez watykańską gazetę, stwierdził: „Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji; to fakt społeczny” - zaznaczył oraz dodał: „Ile inwazji Europa przeżyła w ciągu swych dziejów! Zawsze potrafiła zapanować nad sobą, iść naprzód, by stać się jakby bardziej poszerzoną dzięki wymianie międzykulturowej” - mówił.

Franciszek ubolewał, że trudno znaleźć dziś polityków na miarę Robert Schumana lub Konrada Adenauera, "tych wielkich założycieli Unii Europejskiej", którzy by się tego podjęli.

Obecny na spotkaniu dyrektor "La Vie" Jean-Pierre Denis przestrzegł przed wyrwaniem słów o "inwazji arabskiej" z kontekstu. Wyjaśnił, że papież nie wzywał do "zderzenia cywilizacji", gdyż dla niego sposobem relacji z islamem jest dialog.

Ryb, Spiegel.de, Radio Watykan, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 7. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 8. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook