Jedynie prawda jest ciekawa


Papież dziękuje za pomoc uchodźcom z Birmy: Dokonano tego przy niemałym poświęceniu

30.11.2017
Papiez30112017
Papież dziękuje za pomoc uchodźcom z Birmy: Dokonano tego przy niemałym poświęceniu

Papież Franciszek, który rozpoczął w czwartek wizytę w Bangladeszu, podziękował władzom kraju za udzielenie pomocy "uchodźcom ze stanu Rakhine" w Birmie. Tak odniósł się do ucieczki przedstawicieli prześladowanej muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja.

W wystąpieniu w stolicy Bangladeszu, Dhace, papież nie użył nazwy tej grupy etnicznej. Apelowali o to wcześniej przedstawiciele Kościoła w obu krajach, argumentując, że należy uniknąć zaognienia sytuacji i nie wywoływać gwałtownych reakcji przedstawicieli buddyjskich ugrupowań nacjonalistycznych.

Franciszek zwracając się do przedstawicieli władz powiedział w Pałacu Prezydenckim: "W minionych miesiącach duch ofiarności i solidarności, będący cechą charakterystyczną społeczeństwa Bangladeszu, dostrzeżono bardzo wyraźnie w jego humanitarnym zapale na rzecz tłumnie przybywających uchodźców ze stanu Rakhine, którym zapewniono tymczasowe schronienie i podstawowe potrzeby życiowe".

- Dokonano tego przy niemałym poświęceniu, na oczach całego świata - dodał papież, który przybył do Bangladeszu po zakończeniu wizyty w Birmie.

- Nikt z nas nie może nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji, niezbędnych ogromnych kosztów ludzkiego cierpienia i złych warunków życia wielu naszych braci i sióstr, z których większość to kobiety i dzieci, stłoczeni w obozach dla uchodźców - podkreślił.

- Trzeba, aby wspólnota międzynarodowa podjęła zdecydowane kroki w odniesieniu do tego poważnego kryzysu, nie tylko pracując na rzecz rozwiązania problemów politycznych, które doprowadziły do masowego przesiedlenia ludności, ale również zapewniając natychmiastową pomoc materialną dla Bangladeszu w jego wysiłkach zmierzających do skutecznego reagowania na pilne potrzeby humanitarne - zaapelował.

Franciszek podkreślił też: "Jestem tutaj podążając śladami dwóch moich poprzedników, papieża Pawła VI i papieża Jana Pawła II, aby modlić się z moimi braćmi i siostrami katolikami oraz przekazać im orędzie miłości i wsparcia".

Zapewnił, że kraj ten zawsze zajmował szczególne miejsce w sercu papieży, którzy od początku wyrażali solidarność z jego mieszkańcami, pragnąc im towarzyszyć w przezwyciężaniu trudności i wspierali ich w budowie państwa i rozwoju.

Papież położył nacisk na to, że choć przybył przede wszystkim do wspólnoty katolickiej, to za bardzo ważne uważa swe piątkowe spotkanie ekumeniczne i religijne. Z przywódcami religijnymi "będziemy się modlili o pokój i stanowczo potwierdzimy nasze zaangażowanie w działania na jego rzecz" - zaznaczył.

Franciszek zwrócił uwagę na klimat dialogu międzyreligijnego w Bangladeszu i ocenił: "W świecie, w którym religia jest często - skandalicznie - wykorzystywana do pogłębiania podziałów, tego rodzaju świadectwo jej mocy pojednania i jednoczenia jest wyjątkowo konieczne".

Przypomniał reakcje oburzenia na zeszłoroczny atak terrorystyczny w Dhace i orędzie władz religijnych kraju, które oświadczyły wtedy, że nigdy nie można powoływać się na imię Boga, aby usprawiedliwiać nienawiść i przemoc wobec innych ludzi.

Prezydent Bangladeszu Abdul Hamid w swym wystąpieniu przypomniał, że rząd jego kraju udzielił schronienia "milionowi Rohingjów wygnanych" z Rakhine. Wyraził też uznanie z powodu "godnego podziwu stanowiska" papieża na rzecz "prześladowanych Rohingjów i żarliwego głosu przeciwko tej brutalności". - Daje to nadzieję na rozwiązanie kryzysu - dodał.

- Bliskość Waszej Świątobliwości z nimi, prośba o pomoc dla nich i zapewnienie im pełni praw przyznaje wspólnocie międzynarodowej obowiązek szybkiego i szczerego działania - powiedział prezydent Hamid.

Papież będzie przebywał w Bangladeszu do soboty.

PAP


Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook