Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież: Dając jałmużnę nie osądzaj

09.04.2016

Papież Franciszek powiedział w sobotę wiernym podczas audiencji generalnej, że jałmużna powinna być zawsze gestem miłości i troski. Apelował, by dając jałmużnę nie osądzać tego, kto ją otrzymuje.

W czasie nadzwyczajnej sobotniej audiencji generalnej, jaka organizowana jest raz w miesiącu w Roku Świętym, papież tłumaczył, że słowo "jałmużna" pochodzi z greckiego i oznacza "miłosierdzie". "Może wydawać się rzeczą łatwą dawanie jałmużny, ale musimy uważać, aby nie pozbawić tego gestu wielkiej wymowy, jaki posiada" - mówił Franciszek. 

Jak dodał, "jałmużna powinna nieść z sobą całe bogactwo miłosierdzia". Jej celem - podkreślił - jest to, by "przynieść ulgę temu, kto jej potrzebuje". Papież przypomniał, że obowiązek jałmużny jak tak stary, jak Biblia. Następnie zauważył, że jest tam też cenna wskazówka: "Chętnie mu udziel, niech serce twe nie boleje, że dajesz". "To nie może być ciężar ani utrapienie, z którego trzeba się szybko uwolnić" - wyjaśniał. Stwierdził też: "Ilu ludzi usprawiedliwia się mówiąc: +mam dać jałmużnę komuś, kto pójdzie kupić wino, żeby się upić?+. Ale skoro on się upija, to dlatego, że nie ma innej drogi. A ty co sam robisz po kryjomu, kiedy nikt nie widzi?". "I ty jesteś sędzią tego biednego człowieka, który prosi cię o monetę na szklankę wina?" - pytał Franciszek. 

"Pan Jezus w Ewangelii przestrzega nas, byśmy przypadkiem nie dawali jałmużny, by być chwalonymi i podziwianymi przez ludzi z powodu naszej hojności. Nie możemy też utożsamiać gestu pomocy jedynie z rzuceniem w pośpiechu monety, bez spojrzenia na osobę, bez zatrzymania się, by z nią porozmawiać i zrozumieć, czego ona rzeczywiście potrzebuje" - powiedział. Zachęcał wiernych: "Niech dawana przez nas jałmużna będzie zawsze gestem miłości i uwagi skupionej na tych, którzy się do nas zbliżają i proszą o pomoc, gestem dokonanym w ukryciu, gdzie tylko Bóg widzi i oceni wartość naszego czynu". W audiencji uczestniczyło 40 tysięcy wiernych.

Papież Franciszek odwiedzi w czerwcu Armenię, a na przełomie września i października Gruzję i Azerbejdżan - ogłosił w sobotę Watykan. Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi poinformował dziennikarzy, że w Armenii Franciszek będzie w dniach od 24 do 26 czerwca, a w Gruzji i Azerbejdżanie od 30 września do 2 października. Do podróży do Armenii dojdzie na miesiąc przed wizytą Franciszka w Polsce. Papież odwiedzi Armenię rok po obchodach setnej rocznicy rzezi setek tysięcy Ormian dokonanych przez wojska tureckie. Franciszek przewodniczył w kwietniu 2015 roku w Watykanie uroczystej mszy upamiętniającej te tragiczne wydarzenia. 

Przytoczył wtedy słowa Jana Pawła II o tym, że rzeź Ormian w 1915 roku była "pierwszym ludobójstwem XX wieku". Na tym tle doszło wtedy do napięć dyplomatycznych między Watykanem a Turcją, która sprzeciwia się używaniu określenia "ludobójstwo". Władze w Ankarze uznały, że słowa Franciszka są "bezpodstawne" i "odbiegające od rzeczywistości historycznej". Wszystkie trzy kraje odwiedził Jan Paweł II.

kk/PAP

[fot. EPA/ETTORE FERRARI]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 6. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 7. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook