Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: czytajcie Ewangelię

06.04.2014

Franciszek w czasie modlitwy Anioł Pański rozdał kilkadziesiąt tysięcy kieszonkowych Ewangelii. Przypomniał, że przez Słowo mówi do nas Jezus. "Zabierzcie Ją i czytajcie każdego dnia".

Kilkadziesiąt tysięcy osób przybyłych w niedzielę na modlitwę Anioł Pański w Watykanie otrzymało od papieża Franciszka kieszonkowe wydanie Ewangelii. Wcześniej zachęcał on wiernych, by zawsze mieli ją przy sobie.

Książeczka, wydana przez drukarnię watykańską, to inicjatywa przygotowana przez urząd papieskiego jałmużnika arcybiskupa Konrada Krajewskiego. Tomik zawiera cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie. Otwiera go cytat z adhortacji apostolskiej Franciszka "Evangelii gaudium": "Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem".

Książeczki rozdawali skauci w kilku punktach na placu Świętego Piotra.

Zwracając się do wiernych, papież powiedział: "Chciałbym uczynić prosty gest dla was". Przypomniał, że przy okazji poprzednich spotkań na niedzielnej modlitwie zachęcał wszystkich, aby nosili małe wydanie Ewangelii.

Poprosił zebranych na placu: "Weźcie ją, zabierzcie ze sobą i czytajcie każdego dnia. To Jezus do was mówi".

"Jak Jezus mówię wam: darmo dostaliście, darmo dawajcie" - powiedział Franciszek. Następnie zapewniał wiernych, że książeczki są bezpłatne. Poprosił natomiast: "W zamian za ten dar uczyńcie akt miłosierdzia, bezinteresownej miłości". Np. wyjaśnił, "odmówcie modlitwę za wrogów, uczyńcie akt pojednania, cokolwiek".

"Dzisiaj można czytać Ewangelię także przy pomocy urządzeń technicznych. Można nosić ze sobą całą Biblię w telefonie komórkowym, w tablecie. Ważne jest, by czytać Słowo Boże przy pomocy wszystkich możliwych środków i przyjąć je z otwartym sercem" - powiedział papież.

Kilka miesięcy wcześniej, również w czasie modlitwy Anioł Pański, z inicjatywy papieskiego jałmużnika rozdawano pochodzącą z Polski i przypominającą opakowanie lekarstwa miserykordynę - różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego.

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Franciszek przypomniał o 20. rocznicy ludobójstwa w Rwandzie, dokonanego na plemieniu Tutsi. Papież zapewnił o swej bliskości naród tego kraju i zaapelował, by    "z determinacją i nadzieją kontynuował proces pojednania".

Franciszek mówił też o piątej rocznicy trzęsienia ziemi w L'Aquili w Abruzji w środkowych Włoszech, w którym zginęło 309 osób. Modlił się za wszystkie ofiary. "Modlimy się za drogę odrodzenia ludności L'Aquili. Niech solidarność i odrodzenie duchowe będą siłą odbudowy materialnej" - podkreślił.

Papież modlił się także za ofiary gorączki krwotocznej (Eboli), która szerzy się w Afryce. Wezwał do podjęcia wysiłków w walce z epidemią i zapewnienie opieki i pomocy wszystkim potrzebującym.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 2. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 3. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 4. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 5. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 6. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 7. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 8. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook