Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież: czytajcie Ewangelię

06.04.2014

Franciszek w czasie modlitwy Anioł Pański rozdał kilkadziesiąt tysięcy kieszonkowych Ewangelii. Przypomniał, że przez Słowo mówi do nas Jezus. "Zabierzcie Ją i czytajcie każdego dnia".

Kilkadziesiąt tysięcy osób przybyłych w niedzielę na modlitwę Anioł Pański w Watykanie otrzymało od papieża Franciszka kieszonkowe wydanie Ewangelii. Wcześniej zachęcał on wiernych, by zawsze mieli ją przy sobie.

Książeczka, wydana przez drukarnię watykańską, to inicjatywa przygotowana przez urząd papieskiego jałmużnika arcybiskupa Konrada Krajewskiego. Tomik zawiera cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie. Otwiera go cytat z adhortacji apostolskiej Franciszka "Evangelii gaudium": "Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem".

Książeczki rozdawali skauci w kilku punktach na placu Świętego Piotra.

Zwracając się do wiernych, papież powiedział: "Chciałbym uczynić prosty gest dla was". Przypomniał, że przy okazji poprzednich spotkań na niedzielnej modlitwie zachęcał wszystkich, aby nosili małe wydanie Ewangelii.

Poprosił zebranych na placu: "Weźcie ją, zabierzcie ze sobą i czytajcie każdego dnia. To Jezus do was mówi".

"Jak Jezus mówię wam: darmo dostaliście, darmo dawajcie" - powiedział Franciszek. Następnie zapewniał wiernych, że książeczki są bezpłatne. Poprosił natomiast: "W zamian za ten dar uczyńcie akt miłosierdzia, bezinteresownej miłości". Np. wyjaśnił, "odmówcie modlitwę za wrogów, uczyńcie akt pojednania, cokolwiek".

"Dzisiaj można czytać Ewangelię także przy pomocy urządzeń technicznych. Można nosić ze sobą całą Biblię w telefonie komórkowym, w tablecie. Ważne jest, by czytać Słowo Boże przy pomocy wszystkich możliwych środków i przyjąć je z otwartym sercem" - powiedział papież.

Kilka miesięcy wcześniej, również w czasie modlitwy Anioł Pański, z inicjatywy papieskiego jałmużnika rozdawano pochodzącą z Polski i przypominającą opakowanie lekarstwa miserykordynę - różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego.

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Franciszek przypomniał o 20. rocznicy ludobójstwa w Rwandzie, dokonanego na plemieniu Tutsi. Papież zapewnił o swej bliskości naród tego kraju i zaapelował, by    "z determinacją i nadzieją kontynuował proces pojednania".

Franciszek mówił też o piątej rocznicy trzęsienia ziemi w L'Aquili w Abruzji w środkowych Włoszech, w którym zginęło 309 osób. Modlił się za wszystkie ofiary. "Modlimy się za drogę odrodzenia ludności L'Aquili. Niech solidarność i odrodzenie duchowe będą siłą odbudowy materialnej" - podkreślił.

Papież modlił się także za ofiary gorączki krwotocznej (Eboli), która szerzy się w Afryce. Wezwał do podjęcia wysiłków w walce z epidemią i zapewnienie opieki i pomocy wszystkim potrzebującym.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 2. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 3. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

 4. kom00 22.03.2017

  KE grozi krajom członkowskim ws. imigrantów

  Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE, by te wypełniły zobowiązania dotyczące uchodźców. W innym wypadku grożą im bliżej niesprecyzowane konsekwencje.

 5. mid-epa05858796 22.03.2017

  Niemcy: CDU prześciga SPD w sondażach

  Poparcie dla niemieckich chadeków wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc. Socjaldemokratom poparcie spadło do 31 proc.

 6. mid-epa05861587 21.03.2017

  Tusk zwołuje szczyt ws. Brexitu

  „Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE."

 7. AleksandrLukaszenkayt1270x714 21.03.2017

  Łukaszenka: Bojówkarze szkoleni w Polsce

  „Pieniądze szły przez Polskę i Litwę do nas. Dosłownie w ostatnich godzinach zatrzymaliśmy kilkudziesięciu bojowników, którzy przygotowywali prowokację z bronią”.

 8. ciezarowka-steff 21.03.2017

  Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

  33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook