Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: czytajcie Ewangelię

06.04.2014

Franciszek w czasie modlitwy Anioł Pański rozdał kilkadziesiąt tysięcy kieszonkowych Ewangelii. Przypomniał, że przez Słowo mówi do nas Jezus. "Zabierzcie Ją i czytajcie każdego dnia".

Kilkadziesiąt tysięcy osób przybyłych w niedzielę na modlitwę Anioł Pański w Watykanie otrzymało od papieża Franciszka kieszonkowe wydanie Ewangelii. Wcześniej zachęcał on wiernych, by zawsze mieli ją przy sobie.

Książeczka, wydana przez drukarnię watykańską, to inicjatywa przygotowana przez urząd papieskiego jałmużnika arcybiskupa Konrada Krajewskiego. Tomik zawiera cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie. Otwiera go cytat z adhortacji apostolskiej Franciszka "Evangelii gaudium": "Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem".

Książeczki rozdawali skauci w kilku punktach na placu Świętego Piotra.

Zwracając się do wiernych, papież powiedział: "Chciałbym uczynić prosty gest dla was". Przypomniał, że przy okazji poprzednich spotkań na niedzielnej modlitwie zachęcał wszystkich, aby nosili małe wydanie Ewangelii.

Poprosił zebranych na placu: "Weźcie ją, zabierzcie ze sobą i czytajcie każdego dnia. To Jezus do was mówi".

"Jak Jezus mówię wam: darmo dostaliście, darmo dawajcie" - powiedział Franciszek. Następnie zapewniał wiernych, że książeczki są bezpłatne. Poprosił natomiast: "W zamian za ten dar uczyńcie akt miłosierdzia, bezinteresownej miłości". Np. wyjaśnił, "odmówcie modlitwę za wrogów, uczyńcie akt pojednania, cokolwiek".

"Dzisiaj można czytać Ewangelię także przy pomocy urządzeń technicznych. Można nosić ze sobą całą Biblię w telefonie komórkowym, w tablecie. Ważne jest, by czytać Słowo Boże przy pomocy wszystkich możliwych środków i przyjąć je z otwartym sercem" - powiedział papież.

Kilka miesięcy wcześniej, również w czasie modlitwy Anioł Pański, z inicjatywy papieskiego jałmużnika rozdawano pochodzącą z Polski i przypominającą opakowanie lekarstwa miserykordynę - różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego.

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Franciszek przypomniał o 20. rocznicy ludobójstwa w Rwandzie, dokonanego na plemieniu Tutsi. Papież zapewnił o swej bliskości naród tego kraju i zaapelował, by    "z determinacją i nadzieją kontynuował proces pojednania".

Franciszek mówił też o piątej rocznicy trzęsienia ziemi w L'Aquili w Abruzji w środkowych Włoszech, w którym zginęło 309 osób. Modlił się za wszystkie ofiary. "Modlimy się za drogę odrodzenia ludności L'Aquili. Niech solidarność i odrodzenie duchowe będą siłą odbudowy materialnej" - podkreślił.

Papież modlił się także za ofiary gorączki krwotocznej (Eboli), która szerzy się w Afryce. Wezwał do podjęcia wysiłków w walce z epidemią i zapewnienie opieki i pomocy wszystkim potrzebującym.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook