Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Chrześcijaństwo nie jest ideologią

19.04.2017

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym podczas audiencji generalnej, że chrześcijaństwo "nie jest ideologią czy systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary". Dodał, że "zamknięte, racjonalistyczne serce" nie jest w stanie zrozumieć chrześcijaństwa.

"Chrześcijaństwo jest łaską" - mówił Franciszek. Rdzeniem wiary, jak wskazywał, jest zmartwychwstanie Jezusa. 

Papież zauważył, że dzięki dramatycznej historii świętego Pawła, którego życie całkowicie przemieniło spotkanie z Jezusem, można zrozumieć istotę chrześcijaństwa. "A Paweł nie był ministrantem, był prześladowcą" chrześcijan, "dumnym ze swych przekonań" - przypomniał Franciszek. 

Wskazywał wiernym, że być chrześcijaninem oznacza "nie wychodzić od śmierci, ale od miłości Boga" i zmartwychwstania. 

"Gdyby wszystko skończyło się śmiercią, mielibyśmy w Jezusie wzór najwyższego oddania, ale to nie rozbudziłoby naszej wiary" - tłumaczył papież. Dodał, że dlatego Jezusa nie należy uważać za "bohatera". 

"A gdy zapytają nas o przyczyny naszego otrzymanego w darze uśmiechu i naszego cierpliwego dzielenia się, wtedy możemy odpowiedzieć, że Jezus jest nadal tutaj, że wciąż żyje wśród nas" - powiedział Franciszek. Zachęcił Polaków, by głosić to "z pokojem i radością płynącą z wiary". 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 5. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook