Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież: Bez miłości panuje pustka

06.11.2013

Papież Franciszek powiedział wiernym, że Kościół nie rośnie, gdy zamiast miłości jest w nim niezadowolenie, chłód i egoizm. "Tam, gdzie nie ma miłości, jest pustka"- mówił papież podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, papież stwierdził: "Bez miłości wszystkie dary nie są Kościołowi potrzebne, bo tam, gdzie nie ma miłości, jest pustka, którą wypełnia egoizm".

Słowa te obecni na placu nagrodzili gromkimi oklaskami.

"Jeśli wszyscy jesteśmy egoistami, wyłącznie egoistami, czy możemy żyć we wspólnocie w pokoju?" - pytał papież. "Nie można i dlatego potrzebna jest miłość" – odpowiedział.

Apelował do wierzących o "gesty dobroci" i braterską solidarność, która - jak powiedział - nie może być tylko "figurą retoryczną".

Przypomniał, że Kościół jest "wspólnotą miłosierdzia", a życie w niej oznacza, że nie można podążać za własnymi interesami. "Trzeba dzielić cierpienia i radości braci i być gotowym nosić ciężary za biednych" - dodał papież.

Franciszek wywołał wzruszenie wśród wiernych, gdy opowiedział im, że przed audiencją odwiedził półtoraroczną ciężko chorą dziewczynkę o imieniu Noemi. Na jego prośbę wierni odmówili modlitwę za jej zdrowie. "Dziękuję wam za ten akt miłości"- powiedział potem Franciszek.

Wśród uczestników środowego spotkania z papieżem była liczna pielgrzymka węgierskich Romów. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Facebook