Jedynie prawda jest ciekawa


Papież apeluje o pomoc ofiarom nadużyć seksualnych

02.12.2013

Papież Franciszek wezwał holenderskich biskupów, aby nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Papież zachęcał hierarchów do promowania wiary w sposób autentyczny.

Papież Franciszek wezwał biskupów Holandii, by nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Przybyłych z wizytą „ad limina Apostolorum” hierarchów zachęcał do proponowania ludziom wiary „w sposób autentyczny, zrozumiały i duszpasterski”.

Prosił by byli blisko ludzi, którzy „cierpią z powodu duchowej pustki, nawet jeśli nie zawsze potrafią dać temu wyraz”. - Jak po bratersku im towarzyszyć w tym poszukiwaniu, jeśli nie poprzez wysłuchanie ich, aby podzielić się z nimi nadzieją, radością, zdolnością do pójścia naprzód, jaką nam daje Jezus Chrystus! - wskazał Ojciec Święty.

Przypomniał, że Kościół „nie proponuje jedynie niezmiennych prawd moralnych i postaw idących pod prąd świata”. Przedstawia je on jako „klucz do ludzkiego szczęścia” i społecznego rozwoju.

Zwrócił uwagę na wzrost liczby ubogich w bogatym kraju, jakim jest Holandia. Wymaga to wielkoduszności wiernych, by nieśli „światło i współczucie Chrystusa” do ludzi zepchniętych na margines. Ważną rolę odgrywają szkoły katolickie, dające solidne wychowanie w duchu dialogu z tymi, którzy nie podzielają naszej wiary. - Solidna formacja i duch otwartości - oto jak rozprzestrzenia się Dobra Nowina! - przekonywa Franciszek.

Wskazał także na konieczność obecności katolików w debacie publicznej w społeczeństwie naznaczonym sekularyzacją, zwłaszcza w instancjach, w których decyduje się przyszłość. Niezbędne jest tam także żywe i atrakcyjne duszpasterstwo powołaniowe.

Przewodniczący holenderskiej konferencji episkopatu, kard. Willem Jacobus Ek powiedział Radiu Watykańskiemu, że po publikacji w 2011 r. raportu Deetmana nt. skandali nadużyć seksualnych duchownych wobec osób małoletnich, zmniejszyło się krytyczne nastawienie opinii publicznej do Kościoła, który okazał znacznie większą troskę o ofiary niż w przeszłości.

Raport Deetmana stwierdzał, że na podstawie 1795 zgłoszeń dotyczących przypadków, które miały miejsce w latach 1945-2010 zidentyfikowano 800 sprawców, spośród których żyje obecnie co najmniej 105. Nie wiadomi ilu z nich nadal pracuje w Kościele. Większość przestępstw związana była ze szkołami. Episkopat holenderski postanowił stworzyć system odszkodowań. Wynoszą one, w zależności od natury nadużyć, od pięciu do stu tysięcy euro.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook