Jedynie prawda jest ciekawa


Papież apeluje o pomoc ofiarom nadużyć seksualnych

02.12.2013

Papież Franciszek wezwał holenderskich biskupów, aby nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Papież zachęcał hierarchów do promowania wiary w sposób autentyczny.

Papież Franciszek wezwał biskupów Holandii, by nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Przybyłych z wizytą „ad limina Apostolorum” hierarchów zachęcał do proponowania ludziom wiary „w sposób autentyczny, zrozumiały i duszpasterski”.

Prosił by byli blisko ludzi, którzy „cierpią z powodu duchowej pustki, nawet jeśli nie zawsze potrafią dać temu wyraz”. - Jak po bratersku im towarzyszyć w tym poszukiwaniu, jeśli nie poprzez wysłuchanie ich, aby podzielić się z nimi nadzieją, radością, zdolnością do pójścia naprzód, jaką nam daje Jezus Chrystus! - wskazał Ojciec Święty.

Przypomniał, że Kościół „nie proponuje jedynie niezmiennych prawd moralnych i postaw idących pod prąd świata”. Przedstawia je on jako „klucz do ludzkiego szczęścia” i społecznego rozwoju.

Zwrócił uwagę na wzrost liczby ubogich w bogatym kraju, jakim jest Holandia. Wymaga to wielkoduszności wiernych, by nieśli „światło i współczucie Chrystusa” do ludzi zepchniętych na margines. Ważną rolę odgrywają szkoły katolickie, dające solidne wychowanie w duchu dialogu z tymi, którzy nie podzielają naszej wiary. - Solidna formacja i duch otwartości - oto jak rozprzestrzenia się Dobra Nowina! - przekonywa Franciszek.

Wskazał także na konieczność obecności katolików w debacie publicznej w społeczeństwie naznaczonym sekularyzacją, zwłaszcza w instancjach, w których decyduje się przyszłość. Niezbędne jest tam także żywe i atrakcyjne duszpasterstwo powołaniowe.

Przewodniczący holenderskiej konferencji episkopatu, kard. Willem Jacobus Ek powiedział Radiu Watykańskiemu, że po publikacji w 2011 r. raportu Deetmana nt. skandali nadużyć seksualnych duchownych wobec osób małoletnich, zmniejszyło się krytyczne nastawienie opinii publicznej do Kościoła, który okazał znacznie większą troskę o ofiary niż w przeszłości.

Raport Deetmana stwierdzał, że na podstawie 1795 zgłoszeń dotyczących przypadków, które miały miejsce w latach 1945-2010 zidentyfikowano 800 sprawców, spośród których żyje obecnie co najmniej 105. Nie wiadomi ilu z nich nadal pracuje w Kościele. Większość przestępstw związana była ze szkołami. Episkopat holenderski postanowił stworzyć system odszkodowań. Wynoszą one, w zależności od natury nadużyć, od pięciu do stu tysięcy euro.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 2. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 3. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 4. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 5. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 6. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 7. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 8. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook