Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież apeluje o pomoc ofiarom nadużyć seksualnych

02.12.2013

Papież Franciszek wezwał holenderskich biskupów, aby nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Papież zachęcał hierarchów do promowania wiary w sposób autentyczny.

Papież Franciszek wezwał biskupów Holandii, by nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Przybyłych z wizytą „ad limina Apostolorum” hierarchów zachęcał do proponowania ludziom wiary „w sposób autentyczny, zrozumiały i duszpasterski”.

Prosił by byli blisko ludzi, którzy „cierpią z powodu duchowej pustki, nawet jeśli nie zawsze potrafią dać temu wyraz”. - Jak po bratersku im towarzyszyć w tym poszukiwaniu, jeśli nie poprzez wysłuchanie ich, aby podzielić się z nimi nadzieją, radością, zdolnością do pójścia naprzód, jaką nam daje Jezus Chrystus! - wskazał Ojciec Święty.

Przypomniał, że Kościół „nie proponuje jedynie niezmiennych prawd moralnych i postaw idących pod prąd świata”. Przedstawia je on jako „klucz do ludzkiego szczęścia” i społecznego rozwoju.

Zwrócił uwagę na wzrost liczby ubogich w bogatym kraju, jakim jest Holandia. Wymaga to wielkoduszności wiernych, by nieśli „światło i współczucie Chrystusa” do ludzi zepchniętych na margines. Ważną rolę odgrywają szkoły katolickie, dające solidne wychowanie w duchu dialogu z tymi, którzy nie podzielają naszej wiary. - Solidna formacja i duch otwartości - oto jak rozprzestrzenia się Dobra Nowina! - przekonywa Franciszek.

Wskazał także na konieczność obecności katolików w debacie publicznej w społeczeństwie naznaczonym sekularyzacją, zwłaszcza w instancjach, w których decyduje się przyszłość. Niezbędne jest tam także żywe i atrakcyjne duszpasterstwo powołaniowe.

Przewodniczący holenderskiej konferencji episkopatu, kard. Willem Jacobus Ek powiedział Radiu Watykańskiemu, że po publikacji w 2011 r. raportu Deetmana nt. skandali nadużyć seksualnych duchownych wobec osób małoletnich, zmniejszyło się krytyczne nastawienie opinii publicznej do Kościoła, który okazał znacznie większą troskę o ofiary niż w przeszłości.

Raport Deetmana stwierdzał, że na podstawie 1795 zgłoszeń dotyczących przypadków, które miały miejsce w latach 1945-2010 zidentyfikowano 800 sprawców, spośród których żyje obecnie co najmniej 105. Nie wiadomi ilu z nich nadal pracuje w Kościele. Większość przestępstw związana była ze szkołami. Episkopat holenderski postanowił stworzyć system odszkodowań. Wynoszą one, w zależności od natury nadużyć, od pięciu do stu tysięcy euro.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Papież Franciszek

,

Holandia

,

biskupi

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook