Jedynie prawda jest ciekawa

Papież apeluje o pomoc ofiarom nadużyć seksualnych

02.12.2013

Papież Franciszek wezwał holenderskich biskupów, aby nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Papież zachęcał hierarchów do promowania wiary w sposób autentyczny.

Papież Franciszek wezwał biskupów Holandii, by nadal wspierali ofiary nadużyć seksualnych w „ich bolesnej drodze uzdrowienia, podjętej z odwagą”. Przybyłych z wizytą „ad limina Apostolorum” hierarchów zachęcał do proponowania ludziom wiary „w sposób autentyczny, zrozumiały i duszpasterski”.

Prosił by byli blisko ludzi, którzy „cierpią z powodu duchowej pustki, nawet jeśli nie zawsze potrafią dać temu wyraz”. - Jak po bratersku im towarzyszyć w tym poszukiwaniu, jeśli nie poprzez wysłuchanie ich, aby podzielić się z nimi nadzieją, radością, zdolnością do pójścia naprzód, jaką nam daje Jezus Chrystus! - wskazał Ojciec Święty.

Przypomniał, że Kościół „nie proponuje jedynie niezmiennych prawd moralnych i postaw idących pod prąd świata”. Przedstawia je on jako „klucz do ludzkiego szczęścia” i społecznego rozwoju.

Zwrócił uwagę na wzrost liczby ubogich w bogatym kraju, jakim jest Holandia. Wymaga to wielkoduszności wiernych, by nieśli „światło i współczucie Chrystusa” do ludzi zepchniętych na margines. Ważną rolę odgrywają szkoły katolickie, dające solidne wychowanie w duchu dialogu z tymi, którzy nie podzielają naszej wiary. - Solidna formacja i duch otwartości - oto jak rozprzestrzenia się Dobra Nowina! - przekonywa Franciszek.

Wskazał także na konieczność obecności katolików w debacie publicznej w społeczeństwie naznaczonym sekularyzacją, zwłaszcza w instancjach, w których decyduje się przyszłość. Niezbędne jest tam także żywe i atrakcyjne duszpasterstwo powołaniowe.

Przewodniczący holenderskiej konferencji episkopatu, kard. Willem Jacobus Ek powiedział Radiu Watykańskiemu, że po publikacji w 2011 r. raportu Deetmana nt. skandali nadużyć seksualnych duchownych wobec osób małoletnich, zmniejszyło się krytyczne nastawienie opinii publicznej do Kościoła, który okazał znacznie większą troskę o ofiary niż w przeszłości.

Raport Deetmana stwierdzał, że na podstawie 1795 zgłoszeń dotyczących przypadków, które miały miejsce w latach 1945-2010 zidentyfikowano 800 sprawców, spośród których żyje obecnie co najmniej 105. Nie wiadomi ilu z nich nadal pracuje w Kościele. Większość przestępstw związana była ze szkołami. Episkopat holenderski postanowił stworzyć system odszkodowań. Wynoszą one, w zależności od natury nadużyć, od pięciu do stu tysięcy euro.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Twitter1 13.12.2017

  Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

  Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji

 2. Tusk24112017 13.12.2017

  Tusk postawił się w Brukseli w sprawie relokacji uchodźców. To dobra wiadomość dla Polski

  Stanowisko przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska świadczy o tym, iż zauważył on oczekiwania wielu państw członkowskich dot. metod wyjścia z kryzysu migracyjnego - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański

 3. Jerozolima 13.12.2017

  Ostra odpowiedź Organizacji Współpracy Islamskiej na decyzję Trumpa

  Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) w deklaracji ze szczytu w Stambule uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny i wezwała społeczność międzynarodową do podobnej deklaracji.

 4. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

 5. kongres12122017 12.12.2017

  Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

  Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook