Jedynie prawda jest ciekawa

Papież apeluje o pokój w Strefie Gazy

21.11.2012

Benedykt XVI zaapelował o przerwanie konfliktu w Strefie Gazy. Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież zachęcił do podjęcia inicjatyw i wysiłków na rzecz rozejmu i negocjacji oraz do pojednania.

"Śledzę z poważnym zaniepokojeniem eskalację przemocy między Izraelczykami a Palestyńczykami w Strefie Gazy. Modląc się za ofiary i za tych, którzy cierpią, uważam za obowiązek raz jeszcze przypomnieć, że nienawiść i przemoc nie są rozwiązaniem problemów" - powiedział Benedykt XVI.

Następnie dodał: "Zachęcam do podjęcia inicjatyw i wysiłków przez tych, którzy dążą do rozejmu i negocjacji. Wzywam także władze obu stron, by podjęły odważne decyzje na rzecz pokoju, by położyć kres konfliktowi mającemu negatywne reperkusje w całym regionie Bliskiego Wschodu, umęczonym przez zbyt wiele konfliktów i potrzebującym pokoju oraz pojednania".

Słowa te pielgrzymi zgromadzeni w Auli Pawła VI nagrodzili oklaskami. W katechezie papież mówił, że wiara w Boga jest "racjonalna".

"Bóg nie jest absurdalny, choć jest tajemnicą, ale to nie jest irracjonalne, lecz przesycone sensem, znaczeniem, prawdą" - podkreślił.

Benedykt XVI poświęcił swe rozważania także badaniom naukowym i stwierdził, że powinny one służyć dobru ludzkości.

"Należy wspierać na przykład badania będące na służbie życia i ukierunkowane na pokonanie chorób" - oświadczył. Zdaniem papieża wiara autentycznie przeżywana "nie stoi w konflikcie z nauką, lecz współpracuje z nią oferując podstawowe kryteria po to, by krzewiła dobro wszystkich i prosząc, by wyrzekła się prób, które mogą obrócić się przeciwko samemu człowiekowi".

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook