Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież apeluje o modlitwę za ofiary zamachu

11.10.2015

Papież prosi wiernych o modlitwę za ofiary zamachu.

Papież Franciszek nazwał "straszliwą masakrą" sobotni zamach podczas pokojowej manifestacji w Ankarze, w którym, według tureckich władz, zginęło 95 osób, a około 500 zostało rannych. W czasie spotkania z wiernymi papież mówił, że ugodzono w bezbronnych ludzi.

Zwracając się w niedzielę do uczestników południowej modlitwy Anioł Pański w Watykanie Franciszek powiedział: "Wczoraj z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o straszliwej masakrze, jaka miała miejsce w Ankarze w Turcji".

"To ból z powodu wielu zabitych, ból z powodu rannych, ból, ponieważ zamachowcy ugodzili w osoby bezbronne, które manifestowały na rzecz pokoju. Modląc się za ten drogi kraj proszę Pana, by przyjął dusze zmarłych i pocieszył cierpiących i ich rodziny" - dodał papież.

Po tych słowach zachęcił tysiące wiernych do modlitwy za ofiary. Na placu Świętego Piotra zapadła długa cisza.

Według sobotniego bilansu tureckich władz w zamachu w Ankarze zginęło co najmniej 95 osób. W niedzielę rano rząd w Ankarze poinformował, że w szpitalach przebywa ponad 160 osób, z czego 65 jest na intensywnej terapii. Natomiast prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna HDP poinformowała w niedzielę, że zginęło 128 osób, z czego do tej pory zidentyfikowano 120 z nich.

Papież Franciszek mówił również o przypadającym 13 października międzynarodowym dniu zmniejszania skutków klęsk żywiołowych. "Trzeba niestety przyznać, że skutki takich kataklizmów często pogarsza brak troski o środowisko ze strony człowieka" - stwierdził.

Następnie papież oświadczył: "Przyłączam się do tych wszystkich, którzy z dalekowzroczności angażują się na rzecz ochrony naszego wspólnego domu, by krzewić na szczeblu globalnym i lokalnym działania w celu redukcji katastrof i większej odporności na nie". Jako drogę Franciszek wskazał połączenie najnowszych osiągnięć wiedzy z tymi tradycyjnymi, przy szczególnej, jak podkreślił, trosce o najsłabszą ludność. 

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook