Jedynie prawda jest ciekawa


Papież apeluje do przywódców G-20

05.09.2013

O przyczynienie się do przezwyciężenia konfliktu syryjskiego i zaniechania prób jego rozwiązania militarnego zaapelował papież Franciszek w liście skierowanym na ręce prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władymira Putina. Jest on gospodarzem rozpoczynającego się dziś w Petersburgu szczytu największych gospodarczo krajów świata.

Ojciec Święty zaznaczył, że w dzisiejszym silnie ze sobą powiązanym świecie konieczne jest istnienie globalnej struktury finansowej, posiadającej jasne i sprawiedliwe reguły, aby osiągnąć świat bardziej sprawiedliwy i braterski, w którym możliwe jest przezwyciężenie głodu, zapewnienie godnej pracy i mieszkań dla wszystkich, jak również niezbędnej opieki zdrowotnej. Papież jest przekonany, że warunkiem rozwoju gospodarki światowej jest umożliwienie wszystkim ludziom godziwego życia. Zaznaczył, że chodzi zarówno o najstarszych jak i najmłodszych - jeszcze nie narodzone dzieci. Godziwe warunki życia trzeba zapewnić nie tylko obywatelom krajów grupy G-20, ale każdemu mieszkańcowi ziemi, nawet tym żyjącym w skrajnych warunkach społecznych czy też w miejscach najbardziej odległych.

Papież Franciszek
wskazał, że z tego punktu widzenia konflikty zbrojne zawsze są zaprzeczeniem zgody na arenie międzynarodowej i powodują głębokie podziały, zadając głębokie rany, wymagające wielu lat leczenia. Wojny są konkretną odmową dążenia do wielkich celów gospodarczych i społecznych, jakie wytyczyła sobie wspólnota międzynarodowa, jak to na przykład widać w odniesieniu do Milenijnych Celów Rozwoju" - wskazał Ojciec Święty. Zauważył, że wiele konfliktów zbrojnych każdego dnia przedstawia nam dramatyczne obrazy nędzy, głodu, chorób i śmierci. "Bez pokoju nie jest możliwa jakakolwiek forma rozwoju gospodarczego. Przemoc nigdy nie rodzi pokoju, będącego niezbędnym warunkiem rozwoju" - stwierdził papież.

Ojciec Święty zauważył, że kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego nie znalazła się wśród głównych przedmiotów obrad petersburskiego szczytu G-20. Tym niemniej jest on przekonany, że poruszony na tym forum zostanie problem sytuacji na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Syrii. Zdaniem papieża godne ubolewania jest to, że od samego początku konfliktu syryjskiego górę wzięły interesy jednostronne, uniemożliwiając znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć rozgrywającej się obecnie bezsensownej rzezi. "Przywódcy grupy G-20 nie mogą pozostać obojętni wobec dramatów, przeżywanych już zdecydowanie zbyt długo przez umiłowany naród syryjski, grożących nowymi cierpieniami regionowi tak bardzo boleśnie doświadczonemu i potrzebującemu pokoju. Do nich wszystkich i do każdego z osobna gorąco apeluję, aby pomogli w znalezieniu dróg przezwyciężenia sprzecznych stanowisk i odłożenia daremnych dążeń do rozwiązania militarnego. Niech raczej dojdzie do nowego zaangażowania, by mężnie i zdecydowanie dążyć do rozwiązania pokojowego, na drodze dialogu i negocjacji zainteresowanych stron, przy zgodnym wsparciu wspólnoty międzynarodowej" - napisał papież Franciszek. Dodał, iż moralnym obowiązkiem wszystkich rządzących jest sprzyjanie wszelkim inicjatywom na rzecz pomocy humanitarnej dla osób cierpiących z powodu konfliktu, zarówno wewnątrz Syrii, jak i poza jej granicami.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 3. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 4. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 5. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 6. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 7. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook