Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież apeluje do przywódców G-20

05.09.2013

O przyczynienie się do przezwyciężenia konfliktu syryjskiego i zaniechania prób jego rozwiązania militarnego zaapelował papież Franciszek w liście skierowanym na ręce prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władymira Putina. Jest on gospodarzem rozpoczynającego się dziś w Petersburgu szczytu największych gospodarczo krajów świata.

Ojciec Święty zaznaczył, że w dzisiejszym silnie ze sobą powiązanym świecie konieczne jest istnienie globalnej struktury finansowej, posiadającej jasne i sprawiedliwe reguły, aby osiągnąć świat bardziej sprawiedliwy i braterski, w którym możliwe jest przezwyciężenie głodu, zapewnienie godnej pracy i mieszkań dla wszystkich, jak również niezbędnej opieki zdrowotnej. Papież jest przekonany, że warunkiem rozwoju gospodarki światowej jest umożliwienie wszystkim ludziom godziwego życia. Zaznaczył, że chodzi zarówno o najstarszych jak i najmłodszych - jeszcze nie narodzone dzieci. Godziwe warunki życia trzeba zapewnić nie tylko obywatelom krajów grupy G-20, ale każdemu mieszkańcowi ziemi, nawet tym żyjącym w skrajnych warunkach społecznych czy też w miejscach najbardziej odległych.

Papież Franciszek
wskazał, że z tego punktu widzenia konflikty zbrojne zawsze są zaprzeczeniem zgody na arenie międzynarodowej i powodują głębokie podziały, zadając głębokie rany, wymagające wielu lat leczenia. Wojny są konkretną odmową dążenia do wielkich celów gospodarczych i społecznych, jakie wytyczyła sobie wspólnota międzynarodowa, jak to na przykład widać w odniesieniu do Milenijnych Celów Rozwoju" - wskazał Ojciec Święty. Zauważył, że wiele konfliktów zbrojnych każdego dnia przedstawia nam dramatyczne obrazy nędzy, głodu, chorób i śmierci. "Bez pokoju nie jest możliwa jakakolwiek forma rozwoju gospodarczego. Przemoc nigdy nie rodzi pokoju, będącego niezbędnym warunkiem rozwoju" - stwierdził papież.

Ojciec Święty zauważył, że kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego nie znalazła się wśród głównych przedmiotów obrad petersburskiego szczytu G-20. Tym niemniej jest on przekonany, że poruszony na tym forum zostanie problem sytuacji na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Syrii. Zdaniem papieża godne ubolewania jest to, że od samego początku konfliktu syryjskiego górę wzięły interesy jednostronne, uniemożliwiając znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć rozgrywającej się obecnie bezsensownej rzezi. "Przywódcy grupy G-20 nie mogą pozostać obojętni wobec dramatów, przeżywanych już zdecydowanie zbyt długo przez umiłowany naród syryjski, grożących nowymi cierpieniami regionowi tak bardzo boleśnie doświadczonemu i potrzebującemu pokoju. Do nich wszystkich i do każdego z osobna gorąco apeluję, aby pomogli w znalezieniu dróg przezwyciężenia sprzecznych stanowisk i odłożenia daremnych dążeń do rozwiązania militarnego. Niech raczej dojdzie do nowego zaangażowania, by mężnie i zdecydowanie dążyć do rozwiązania pokojowego, na drodze dialogu i negocjacji zainteresowanych stron, przy zgodnym wsparciu wspólnoty międzynarodowej" - napisał papież Franciszek. Dodał, iż moralnym obowiązkiem wszystkich rządzących jest sprzyjanie wszelkim inicjatywom na rzecz pomocy humanitarnej dla osób cierpiących z powodu konfliktu, zarówno wewnątrz Syrii, jak i poza jej granicami.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook